Zmizí Ford z Velké Británie? Automobilka se připravuje na tvrdý brexit

29. března letošního roku má dojít k takzvanému brexitu. Odstoupení Spojeného království z Evropské unie bude mít samozřejmě dopad na tamní průmysl. Ford dokonce zvažuje emigraci.

Britský národní deník The Times uvedl, že americká automobilka Ford sdělila britské premiérce Therese Mayové po telefonu, že připravuje alternativní plán pro případný tvrdý Brexit, což je úplné odpojení od unijních struktur. Součástí plánu je i stěhování automobilky z Anglie.

V ohrožení totiž bude celý průmysl. Ať už jde o dopravu potřebných dílů, nebo export, může to dopadnout katastrofálně. Mluvčí Fordu poté prohlásil, že podnikne veškeré kroky nezbytné k zachování konkurenceschopnosti na evropském trhu.

Jaguar Land Rover zastaví výrobu. Viníkem je samozřejmě Brexit

Jaguar Land Rover zastaví výrobu. Viníkem je samozřejmě Brexit

Kromě toho se nechal slyšet, že dopad tvrdého Brexitu by měl pro ostrovní automobilový průmysl katastrofální následky, a apeloval na to, aby vláda co nejlépe spolupracovala a pokud možno se tomuto směru vyhnula.

Společnost již dříve vyhlásila přípravu úsporných opatření, díky kterým chce ušetřit celosvětově celkem jedenáct miliard liber. O práci tak přijde tisíce lidí, a to i v Evropě. V případě tvrdého Brexitu ale evropský Ford bude muset učinit rapidnější opatření.

Rolls-Royce vs. Brexit: Luxusní automobilce hrozí zastavení výroby

Rolls-Royce vs. Brexit: Luxusní automobilce hrozí zastavení výroby

Podle výpočtů by to totiž společnost stálo v přepočtu 23 miliard korun, z důvodu poplatků od Světové obchodní organizace a slábnoucí libry. Ve hře je tedy i úplné odříznutí Fordu od Velké Británie, kde v automobilce pracuje zhruba 13.000 lidí. Ford je nicméně neustále ve střehu a připravuje různé scénáře.

Za volantem Volkswagenu ID.3 (150 kW): Zásadní? To ano! Ale vážně i revoluční?

Volkswagenu ID.3 (150 kW)

Pro značku Volkswagen má být zásadním modelem jako kdysi Brouk a Golf. Elektromobil ID.3 nabral zpoždění, teď se ale konečně hlásí o slovo.

včera | Stanislav Kolman | 76 příspěvků
Minitest elektromobilu Mini Cooper SE: Kulový blesk září jasně, ale jen krátce

Mini Cooper SE

Je lépe vyvážený než benzinový originál, a navíc má dost elektrických koní na to, abychom mu mohli bez ironie říkat ostrý hatchback. S malou kapacitou akumulátorů je to ale omezená, a kvůli ceně ne právě levná forma zábavy.

2.  8.  2020 | Miro Mihálik | 27 příspěvků
Minitest Honda Civic Type-R GT 2020: Limp Bizkit, komiksy a tanec na hraně

Honda Civic Type-R GT 2020

Honda vylepšila svůj nejostřejší model a vypustila ho mezi lidi ve třech verzích. Vyzkoušeli jsme tu prostřední, která má přinést vyvážený mix mezi sportovním a kultivovaným vozem.

30.  7.  2020 | Vladimír Kadera | 69 příspěvků