Zmizí Ford z Velké Británie? Automobilka se připravuje na tvrdý brexit

29. března letošního roku má dojít k takzvanému brexitu. Odstoupení Spojeného království z Evropské unie bude mít samozřejmě dopad na tamní průmysl. Ford dokonce zvažuje emigraci.

Britský národní deník The Times uvedl, že americká automobilka Ford sdělila britské premiérce Therese Mayové po telefonu, že připravuje alternativní plán pro případný tvrdý Brexit, což je úplné odpojení od unijních struktur. Součástí plánu je i stěhování automobilky z Anglie.

V ohrožení totiž bude celý průmysl. Ať už jde o dopravu potřebných dílů, nebo export, může to dopadnout katastrofálně. Mluvčí Fordu poté prohlásil, že podnikne veškeré kroky nezbytné k zachování konkurenceschopnosti na evropském trhu.

Jaguar Land Rover zastaví výrobu. Viníkem je samozřejmě Brexit

Jaguar Land Rover zastaví výrobu. Viníkem je samozřejmě Brexit

Kromě toho se nechal slyšet, že dopad tvrdého Brexitu by měl pro ostrovní automobilový průmysl katastrofální následky, a apeloval na to, aby vláda co nejlépe spolupracovala a pokud možno se tomuto směru vyhnula.

Společnost již dříve vyhlásila přípravu úsporných opatření, díky kterým chce ušetřit celosvětově celkem jedenáct miliard liber. O práci tak přijde tisíce lidí, a to i v Evropě. V případě tvrdého Brexitu ale evropský Ford bude muset učinit rapidnější opatření.

Rolls-Royce vs. Brexit: Luxusní automobilce hrozí zastavení výroby

Rolls-Royce vs. Brexit: Luxusní automobilce hrozí zastavení výroby

Podle výpočtů by to totiž společnost stálo v přepočtu 23 miliard korun, z důvodu poplatků od Světové obchodní organizace a slábnoucí libry. Ve hře je tedy i úplné odříznutí Fordu od Velké Británie, kde v automobilce pracuje zhruba 13.000 lidí. Ford je nicméně neustále ve střehu a připravuje různé scénáře.

TEST Lexus UX 250h F Sport Top: Pro nejdůležitější lidi na světě

Lexus UX 250h F Sport Top

O tom, že Lexus navrhuje a vyrábí opravdu krásná auta, není pochyb. A já se k řízení jednoho takového krasavce dostala. Nový Lexus UX 250h je první auto s hybridním pohonem, které jsem měla možnost vyzkoušet, a byla jsem z něj nadšená. Samozřejmě hlavně z holčičího pohledu, jak jinak.

dnes | AutoRevue.cz | 29 příspěvků
Minitest Lexus LS 500 AWD: Pro ty, kteří vědí, co chtějí

Lexus LS 500 AWD (minitest)

Vrchol motorové nabídky vlajkové lodi Lexusu se musí spokojit s šesti válci. Bude mu to stačit?

19.  5.  2019 | Vladimír Kadera | 20 příspěvků
Řídili jsme nový Ford Ranger Raptor: Je perfektní! To nejdůležitější však schází

Ford Ranger Raptor (první svezení)

Ford Ranger Raptor dokazuje, že práce může být i zábava. Umí dřít, vypadá u toho skvěle a těžkým terénem jezdí jako pánbůh.

17.  5.  2019 | Jiří Baborský | 22 příspěvků