Zmizí Ford z Velké Británie? Automobilka se připravuje na tvrdý brexit

29. března letošního roku má dojít k takzvanému brexitu. Odstoupení Spojeného království z Evropské unie bude mít samozřejmě dopad na tamní průmysl. Ford dokonce zvažuje emigraci.

Britský národní deník The Times uvedl, že americká automobilka Ford sdělila britské premiérce Therese Mayové po telefonu, že připravuje alternativní plán pro případný tvrdý Brexit, což je úplné odpojení od unijních struktur. Součástí plánu je i stěhování automobilky z Anglie.

V ohrožení totiž bude celý průmysl. Ať už jde o dopravu potřebných dílů, nebo export, může to dopadnout katastrofálně. Mluvčí Fordu poté prohlásil, že podnikne veškeré kroky nezbytné k zachování konkurenceschopnosti na evropském trhu.

Jaguar Land Rover zastaví výrobu. Viníkem je samozřejmě Brexit

Jaguar Land Rover zastaví výrobu. Viníkem je samozřejmě Brexit

Kromě toho se nechal slyšet, že dopad tvrdého Brexitu by měl pro ostrovní automobilový průmysl katastrofální následky, a apeloval na to, aby vláda co nejlépe spolupracovala a pokud možno se tomuto směru vyhnula.

Společnost již dříve vyhlásila přípravu úsporných opatření, díky kterým chce ušetřit celosvětově celkem jedenáct miliard liber. O práci tak přijde tisíce lidí, a to i v Evropě. V případě tvrdého Brexitu ale evropský Ford bude muset učinit rapidnější opatření.

Rolls-Royce vs. Brexit: Luxusní automobilce hrozí zastavení výroby

Rolls-Royce vs. Brexit: Luxusní automobilce hrozí zastavení výroby

Podle výpočtů by to totiž společnost stálo v přepočtu 23 miliard korun, z důvodu poplatků od Světové obchodní organizace a slábnoucí libry. Ve hře je tedy i úplné odříznutí Fordu od Velké Británie, kde v automobilce pracuje zhruba 13.000 lidí. Ford je nicméně neustále ve střehu a připravuje různé scénáře.

Minitest Renault Kadjar 1.3 TCe: Malé srdce, velké odhodlání

Renault Kadjar 1.3 TCe (minitest)

Kadjar se v přívalu nových crossoverů možná poněkud ztrácí. O to více ale zaujme, když začnete zkoumat, co je za tou nenápadnou fasádu. A to i malé třináctistovce navzdory, protože funguje pozoruhodně dobře.

včera | Miro Mihálik | 8 příspěvků
Minitest Honda CR-V 2.0 i-MMD Hybrid 2WD: Napravení reputace?

Honda CR-V 2.0 i-MMD Hybrid (minitest)

Honda se u nové generace modelu CR-V vzdala naftového motoru. Alternativou je hybrid s velice slušným výkonem 135 kW, který mě fascinoval ve více ohledech. Hlavně pak technikou.

17.  3.  2019 | Jan Mička | 36 příspěvků
Minitest Kia Ceed SW 1.6 CRDi 7DCT: Litrový premiant za super peníze

Kia Ceed SW 1.6 CRDi 7DCT (minitest)

Zavazadlový prostor větší než u dosavadního lídra kategorie, příznivá cena a úsporný naftový motor. Kia Ceed SW tahá trumfy z rukávu jeden za druhým.

14.  3.  2019 | Vladimír Kadera | 67 příspěvků