Zmizí Ford z Velké Británie? Automobilka se připravuje na tvrdý brexit

29. března letošního roku má dojít k takzvanému brexitu. Odstoupení Spojeného království z Evropské unie bude mít samozřejmě dopad na tamní průmysl. Ford dokonce zvažuje emigraci.

Britský národní deník The Times uvedl, že americká automobilka Ford sdělila britské premiérce Therese Mayové po telefonu, že připravuje alternativní plán pro případný tvrdý Brexit, což je úplné odpojení od unijních struktur. Součástí plánu je i stěhování automobilky z Anglie.

V ohrožení totiž bude celý průmysl. Ať už jde o dopravu potřebných dílů, nebo export, může to dopadnout katastrofálně. Mluvčí Fordu poté prohlásil, že podnikne veškeré kroky nezbytné k zachování konkurenceschopnosti na evropském trhu.

Jaguar Land Rover zastaví výrobu. Viníkem je samozřejmě Brexit

Jaguar Land Rover zastaví výrobu. Viníkem je samozřejmě Brexit

Kromě toho se nechal slyšet, že dopad tvrdého Brexitu by měl pro ostrovní automobilový průmysl katastrofální následky, a apeloval na to, aby vláda co nejlépe spolupracovala a pokud možno se tomuto směru vyhnula.

Společnost již dříve vyhlásila přípravu úsporných opatření, díky kterým chce ušetřit celosvětově celkem jedenáct miliard liber. O práci tak přijde tisíce lidí, a to i v Evropě. V případě tvrdého Brexitu ale evropský Ford bude muset učinit rapidnější opatření.

Rolls-Royce vs. Brexit: Luxusní automobilce hrozí zastavení výroby

Rolls-Royce vs. Brexit: Luxusní automobilce hrozí zastavení výroby

Podle výpočtů by to totiž společnost stálo v přepočtu 23 miliard korun, z důvodu poplatků od Světové obchodní organizace a slábnoucí libry. Ve hře je tedy i úplné odříznutí Fordu od Velké Británie, kde v automobilce pracuje zhruba 13.000 lidí. Ford je nicméně neustále ve střehu a připravuje různé scénáře.

TEST Opel Combo Life 1.2 Turbo a Van XL 1.5 CDTI: Když dva nedělají totéž

Opel Combo Life 1.2 Turbo a Van XL 1.5 CDTI

Opel Combo pochází z kvarteta rodných bratrů, kteří se s obměnami prodávají pod značkami PSA i Toyoty. Je tedy nasnadě, že v odpovídajících verzích se nebudou výrazně lišit. Což je do značné míry pravda, avšak rozdíly se najdou a užitková verze se od osobních modelů liší víc, než by se na první pohled zdálo.

dnes | Petr Schnagl | 7 příspěvků
Za volantem nového Audi A4: S4 TDI má neskutečnou sílu, TDI Evo zase spotřebu

Audi A4 2.0 TDI Evo a S4 TDI (první svezení)

Nejúspěšnější model automobilky Audi, A4, slaví v letošním roce 25 let od začátku výroby. Facelift je ideálním dárkem, obzvláště když se nezaměřil pouze na změnu vzhledu.

včera | Jan Mička | 68 příspěvků
TEST Mazda 3 Skyactiv-D (85 kW): Válka proti mainstreamu

Mazda 3 Skyactiv-D

Vpředu nijak zvlášť výkonný diesel, vzadu torzní příčka, mezigeneračně vyšší hmotnost a základní cena téměř 600 tisíc. Skoro se chce říct, že tohle už nezachrání ani ta hezká tvářička. Až na to, že nová trojka je něčím víc než jen neobyčejně vypadajícím hatchbackem.

16.  7.  2019 | Miro Mihálik | 56 příspěvků