Zmizí Ford z Velké Británie? Automobilka se připravuje na tvrdý brexit

29. března letošního roku má dojít k takzvanému brexitu. Odstoupení Spojeného království z Evropské unie bude mít samozřejmě dopad na tamní průmysl. Ford dokonce zvažuje emigraci.

Britský národní deník The Times uvedl, že americká automobilka Ford sdělila britské premiérce Therese Mayové po telefonu, že připravuje alternativní plán pro případný tvrdý Brexit, což je úplné odpojení od unijních struktur. Součástí plánu je i stěhování automobilky z Anglie.

V ohrožení totiž bude celý průmysl. Ať už jde o dopravu potřebných dílů, nebo export, může to dopadnout katastrofálně. Mluvčí Fordu poté prohlásil, že podnikne veškeré kroky nezbytné k zachování konkurenceschopnosti na evropském trhu.

Jaguar Land Rover zastaví výrobu. Viníkem je samozřejmě Brexit

Jaguar Land Rover zastaví výrobu. Viníkem je samozřejmě Brexit

Kromě toho se nechal slyšet, že dopad tvrdého Brexitu by měl pro ostrovní automobilový průmysl katastrofální následky, a apeloval na to, aby vláda co nejlépe spolupracovala a pokud možno se tomuto směru vyhnula.

Společnost již dříve vyhlásila přípravu úsporných opatření, díky kterým chce ušetřit celosvětově celkem jedenáct miliard liber. O práci tak přijde tisíce lidí, a to i v Evropě. V případě tvrdého Brexitu ale evropský Ford bude muset učinit rapidnější opatření.

Rolls-Royce vs. Brexit: Luxusní automobilce hrozí zastavení výroby

Rolls-Royce vs. Brexit: Luxusní automobilce hrozí zastavení výroby

Podle výpočtů by to totiž společnost stálo v přepočtu 23 miliard korun, z důvodu poplatků od Světové obchodní organizace a slábnoucí libry. Ve hře je tedy i úplné odříznutí Fordu od Velké Británie, kde v automobilce pracuje zhruba 13.000 lidí. Ford je nicméně neustále ve střehu a připravuje různé scénáře.

Minitest Mazda 6 Wagon Skyactiv-D184 AT Revolution Top: Pohlazení po duši

Mazda 6 Wagon Skyactiv-D AT

Současná generace Mazdy 6 je tady s námi už od roku 2013. Její poslední facelift byl tak důsledný, že by se snad dalo hovořit o mezigenerační obměně, tyto úvahy si ale dnes odpustíme. Pojďme si místo toho popovídat o tom, pro je Mazda 6 stále prostě „jen“ moc, moc dobré auto.

dnes | Petr Schnagl | 16 příspěvků
Minitest BMW 440i xDrive Cabrio: Jízda s panem Dokonalým. Možná už naposledy

BMW 440i xDrive Cabrio

Kabriolety střední velikosti se už pomalu stávají ohroženým druhem. Buďme rádi za každého zástupce této dokonalé třídy!

16.  11.  2019 | Vladimír Kadera | 14 příspěvků
TEST SsangYong Korando 1.6XDI 4x4 AT: Zákaznicí, koukejte. Konkurenti, učte se!

SsangYong Korando 1.6XDI 4x4 AT

Naftový motor, automatická převodovka, pohon všech kol a více než slušná výbava. Korando je na souboj s evropskými konkurenty perfektně připraveno.

14.  11.  2019 | Vladimír Kadera | 36 příspěvků