Změna času na zimní může mít tragický dopad na řidiče. Jak se s ní vyrovnat?

28 komentářů

Net
29. října • 6:29

Změna času z letního na standardní (případně ze standardního na zimní, ten se ale už desítky let nepoužívá) má minimální negativní důsledky. Naopak má spíše pozitivní vliv na zdraví a koncentraci, nicméně je to částečně utlumeno kratšími dny a horším počasím (případně svátečními či opilými řidiči v období dušiček/Halloweenu). Opačná změna ze standardního času na letní je výrazně horší. Nicméně dlouhodobější statistiky (více než pár dní po změně času) už moc výchylek oproti normálu neukazují.Osobně jsem pro sjednocení času v celé Evropě na UTC (protože se do Evropy hodí, ale také se používá v programování, letectví a na mezinárodní úrovni). Naopak bych nechal úřadům, školám i zaměstnavatelům volnost, kdy budou mít otevírací hodiny a jestli je budou v průběhu roku posouvat podle své potřeby. Škola přece nemusí začínat všude v 8 hodin a celý rok stejně (ostatně, chodil jsem do školy, která byla posunutá a začínalo se před osmou, jinde začínali kamarádi o půl deváté). Hodiny nám jen říkají, jaký je čas, kdy vstáváme a kdy půjdeme spát si určujeme sami a délku dne změnou času neovlivníme. Jen změnou pracovního/školního režimu a ten je na změnách času nezávislý.

dagmarrr
11. října • 0:13

Proč se proboha nenechá celý rok jen letní čas??? My máme smůlu, že nemáme jiné časové pásmo, více na západ jim zapdá Slunce o mnoho později a přitom mají s námi shodný čas s námi. Ale není v tom tak trochu opět byznys??? Že by se třeba nemuselo tolik šetřit elektřinou, že by byla dříve tma a všichni místo toho, aby někde sportovali, tak se doma ládovali a svítili a svítili a svítili...

Net
29. října • 6:30

Tma je úplně stejně dlouho, ať je čas letní, zimní, standardní nebo japonský.

nedamse
9. října • 17:27

No já bych byl pro letní čas po celý rok.už dávno se nevyplati měnit časy kvůli úsporam

Kankunen
10. října • 6:53

To je šílené, kolik lidí si přeje tmu v září už v šest večer . U televize je to jedno, ale spousta lidí a děcek bývá venku a třeba jezdí na kole. A k čemu má být v červnu ve tři ráno světlo?

Net
10. října • 21:08

Vždyť je úplně jedno, jestli bude člověk vstávat v osm a světlo bude od čtyř nebo bude vstávat v sedm a světlo bude od tří... den bude dlouhý stejně a světla bude stejně. Jestli bude tma v šest večer nebo v sedm je naprosto irelevantní, pokud nezohledníme, kdy lidé jdou spát atd.

Petr
27. října • 2:21

Ano světla je pořád stejně, ale pokud musím být v práci v 7:00 a nemám možnost pružné pracovní doby, tak zkrátka oproti současnému stavu ostrouham a v létě budu mít o hodině méně světla, protože pořád budu vstávat v půl sedmé. A abych vstával o hodinu dříve a mezitím posekal, abych odpoledne ušetřil, tak to je samozřejmě blbost.
Proto mi současné střídání vyhovuje a dlouhé letní dny jsou super. Myslím, že se bude hodně lidí divit, až začne platit standardní čas i v létě, protože jestli v létě zapadne slunce v osm nebo v sedm je velký rozdíl a spoustu lidí si na to zvyklo.

Net
29. října • 6:33

Tak si najdi jinou práci nebo založ odbory. A vstávat dříve a něco dělat blbost není. Ostatně co mají říkat lidé, kteří pracují až od devíti? Mají o 2 hodiny dřív tmu než ty, bez ohledu na letní nebo standardní čas.

Lubo
27. října • 9:35

Toto nevysvetlíš ľudom, ktorí nie sú na ničom závislí, sú nezamestnaní, vstávajú kedy chcú, poprípade iní prídu z práce a sedia zavretí doma za tv, pc..., takže argument vstaň skôr, slnko stále zapadá a vychádza tak isto je úplne mimo reality, pokiaľ mi environment okolo mňa neumožní vstávať o hodinu skôr. Treba povedať takej predavačke nech príde do práce o hodinu skôr, na siedmu, to je jendo, že sa bude otvárať až o ôsmej... Podstatné je, že slnko bude už dávno na oblohe a ona bude spať v posteli, ale keď dojde domov, bude mať na aktivity v exteriéri nie dve hodiny, ale iba hodinu...nonsens
Okej, tzv. zimný čas je pôvodný, ale v modernej dobe kedy už nevstávaš ráno na piatu a nejdeš na polia ako pred 50 rokmi je letný čas ďaleko praktickejší.
Nejde o to aký je pôvodný čas, ale o to aká je reálna využiteľnosť daného času. Nech sa páči presuňme čas ešte o ďalšie 2h späť nech cez leto svitá o jednej v noci (alebo už ráno, veď sa predsa začína nový deň nie), a z 8 hodinového spánku budeme spať len 3 hodiny po tme a 5 hodín vo svetle...nonsens

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Mi30
27. října • 13:18

A jakpak na Slovensku? V případě přechodu na standardní čas celoročně - třeba v Tatrách - je to o dalších 15-20 minut dříve, co se vykulí Slunce, proti ČR. Tedy by to bylo už po půl třetí! A v srpnu nejednoho turistu v teniskách překvapí tma po sedmé večerní.
Zpět na silnice: myslím, že standardní čas v létě by způsobil více nehod, tma by padla již v době, kdy třeba nedělní návratová špička ještě je v plném proudu, spousta svátečních řidičů v akci.Neměnit, co funguje. To je jedno z nejmoudřejších hesel světa. Nebo hledat kompromis: např. přechod na standardní čas již na konci září, jako tomu bývalo kdysi.

Net
29. října • 6:31

Střídání času ale nefunguje. Způsobuje enormní komplikace v logistice, v jízdních řádech...

Mariuss
11. října • 16:00

Kdyz clovek ceka odpoledne, az se vzbudi Amerika, tezko si den predela tak, aby zacal v sest a sel domu ve tri...

Net
29. října • 6:34

Pokud čekáš na Ameriku, tak je ti jedno jaký čas bude v ČR, ne?

Rokyta ex Acz
9. října • 21:26

Já bych zase přehodil týden ve smyslu 2 dny pracovní a 5 dní volna ;-)

vana
10. října • 11:54

Já jsem si to už přehodil :-)

homer
27. října • 1:26

tak me zase den kdy nehrbolcim na svym nebo na panskym prijde promarnenej

Net
9. října • 15:19

Přestaňte šířit bláboly o zimním čase, máme standardní a letní. Osobně jsem pro zachování (nepoužívaného) zimního, který je shodný s univerzálním čase (UTC), který se používá na mezinárodní úrovní běžně. I kvůli tomu, že každá země přechází na letní čas jindy.
Jinak je dost profesí, kde si pracovní dobu mohou lidé přizpůsobit. A ve směnném provozu hraje změna času minimální roli. Podle mě se to příliš dramatizuje.

Michal
9. října • 14:11

U nás ale zimní čas není. Jen standardní a letní.

MM
9. října • 12:50

Když je zimní čas, beru víc kokainu. To mi dodá soustředění pro jízdu.

Mr.Duster
9. října • 11:00

Telo ma samozrejme urcite navyky, zvirata uz sama zacnou hykat kdyz vi, ze se blizi doba krmeni. A beda jak se hospodar zpozdi, tak kopytama mlati o zed staje. Takze urcita komplikace v zivote to byt muze. Ale pokud se ridic nedokaze vyrovnat s tim, ze nekam jede o hodinu drive nebo pozdeji, tak u me moc velkym ridicem neni. Mozna tak modernim uzivatelem automobilu. Muj pripad to neni, ale vetsi zverstvo pro telo mi prijde chodit do zamestnani na smeny typu "kolotoc".

joker
9. října • 9:48

Co kdyby řidiči, kteří s tím mají problém, po změně času jezdili o hodinu dříve či později, tedy v původním čase, jako by žádná změna nebyla? ;-)

neodborník
9. října • 9:41

No to se úplně bojím otevřít ten článek po tom co jsem si přečetl v nadpisu veliký vykřičník Co prosímvás nás tak strašného čeká ? A co Nostradamus ? Za ta léta už znám různé verze pošuků antileťnáků, většinou alternativně nazelenalých strachem, že je zase něco špatně, ale mezi autaři, to je mi novinka. Letní čas je fajn, až nebudeme mít o hodinu víc světla, některým zbyde jenom o kolečko víc.

biker
9. října • 10:35

Zdravím,
víc světla ani méně světla nikdy mít nebudete a můžete si posunovat hodiny jak chcete. 24-hodinový cyklus dle slunce se posunem času nezmění.. Slunce vychází a zapadá pořád stejně. Pokud si chce někdo užít tzv. víc světla může pracovní dobu začínat o hodinu dřív a je na tom stejně jako při letním čase.

neodborník
9. října • 11:25

No čekal jsem, kdy někdy někdo skočí po "více světle", to je takový básnický obrat co se říká, je jasné, jak je to myšleno. Samozřejmě tohle vím, proto říkám, že sluníčko na obloze nikomu nikdo neposouvá a katastrofa tedy nehrozí. Stejné je to s výrazem "slunce zapadá pořád stejně", stejným způsobem, jenom ne pořád ve stejnou dobu, to každý ví, snad. No a to co píšete v poslední větě, to je princip letního času, kdyby to nedělali všichni, těžko by to fungovalo, to by byla teprve opravdová katastrofa ze zmatků. Né všem by zaměstnavatel dovolil hodinový posun, doprava by se taky o hodinu neposunula jenom pro někoho.

V
9. října • 9:24

Vic by se hodil letni cas ... ale me ta zmena nevadi, jen mi u normalniho casu vadi to, ze je brzo tma... rano me svetlo nezajima ... to jsem v praci ... ale odpoledne delat doma. jezdit na moto, atd. jsem pro zanechani bud jen letniho casu, nebo stridani.

Kankunen
9. října • 8:58

To hlavně vysvětlete lidem co dělají na kolotoč nebo cestují po celém světě. Takový Federer třeba týden po přeletu do Asie na turnaj neudrží raketu v ruce. 90% lidí chodí o víkendu později spát a spí déle.

M
9. října • 8:39

Tragický dopad to může mít jen na držitele řidičských průkazů. Řidič s tím problém nemá.:-D

OnLi
9. října • 8:27

Přesně, je začít dělat bububu. Čím dřív, tím líp. Po změnách času jsou na silnicích největší jatka. Jděte do prádelny.

Doporučujeme

Články odjinud