Změna času na zimní může mít tragický dopad na řidiče. Jak se s ní vyrovnat?

Změna letního času na zimní může mít na řidiče negativní efekt. Jaká rizika na silnici hrozí, když se hodiny na konci měsíce posunou o hodinu nazpět?

Přestože Evropský parlament přemýšlí o ukončení pravidelného střídání letního a zimního času, několik takových období určitě ještě zažijeme. Zrušení bychom se totiž měli dočkat nejdřív v roce 2021. Do té doby si budeme opět posunovat čas, přičemž v neděli 27. října 2019 dojde ke změně na čas zimní.

Změna času v roce 2019: Kdy se změní letní a zimní čas

Změna času v roce 2019: Kdy se změní letní a zimní čas

S posunem hodin ze 3:00 na 2:00 se sice lidé o hodinku více vyspí, pro některé to ale přesto znamená narušení spánkového rytmu, doprovázené podrážděností, ztrátou koncentrace a právě i únavou. Negativa, která se podepisují rovněž na řidičích, potvrzuje i řada studií a v neposlední řadě i samotné pojišťovny.

Jak se stát lepším řidičem? Podle expertky je důležitá disciplína, ne každý ji ale má

Jak se stát lepším řidičem? Podle expertky je důležitá disciplína, ne každý ji ale má

Ze statistik pojišťovny Allianz například minulý rok vyplynulo, že v obdobích střídání času dochází k nárůstu nehod až o jednu čtvrtinu. Počet nahlášených nehod přitom roste v pěti bezprostředně jdoucích dnech po změně času. Tedy v období, kdy se organismus na změnu adaptuje.

Výzkum ze Švédska zase uvádí, že v několika dnech po změně času se nehodovost na tamních silnicích zvýšila o 11 %. Ve změně biorytmu člověka hraje roli i dřívější stmívání. V pravidelnou dobu, kdy někteří řidiči dojížděli domů ještě za světla, teď jezdí za šera či tmy. V kombinaci s ospalostí a nepozorností se tak v podvečerních hodinách tradičně očekává výší počet nehod.

Jak se chovat na železničním přejezdu? Rychlost, zákazy, pokuty, krizové situace

Jak se chovat na železničním přejezdu? Rychlost, zákazy, pokuty, krizové situace

Vše podtrhuje i sychravé podzimní počasí s mlhami a deštěm, jež rizikovým situacím na silnici nahrává. Na cesty se rovněž v období kolem dušiček začínají vydávat i takzvaní sváteční řidiči, kteří se mohou chovat nepředvídatelně či zmateně.

Nakonec určitě neuškodí pár bodů, které se hodí při jízdě autem v období změny času dodržovat:

  • Nepodceňujte únavu, v jejím důsledku hrozí mikrospánek za volantem.
  • Při snížené viditelnosti používejte dálková či mlhová světla. Využívejte je ale ohleduplně a v příhodných situacích, abyste nebezpečně neoslňovali ostatní účastníky provozu.
  • Jezděte pomaleji a rozvážně s ohledem na zhoršené počasí a viditelnost.
  • Dodržujte bezpečnou vzdálenost. Kromě mokra už mohou silnice i namrzat, takže se prodlužuje brzdná dráha vozidla.
TEST Peugeot 508 SW GT 2.0 BlueHDi EAT8: Cena za design

Peugeot 508 SW GT 2.0 HDi EAT8

Kombi varianta nové 508 je pohledný a jemně avantgardní vůz, však také po zásluze získal letos ocenění Red Dot Design Award. Není to ale jediná jeho cena za design. Cenu za design totiž zaplatí i zákazníci. Jak fakticky, tak především v přeneseném významu.

13.  10.  2019 | Petr Schnagl | 101 příspěvků
Minitest Toyota Corolla HB 1.8 Hybrid: Víme, že má duši!

Toyota Corolla HB 1.8 Hybrid

Nová Corolla je pohled na segment C po Japonsku. Mazdě to vyšlo, Toyota má v rukávu hybridní trumfy.

10.  10.  2019 | Vladimír Kadera | 69 příspěvků
Ostré Fordy Focus ST poprvé na českých silnicích: Ty to nabij a já vystřelím!

Ford Focus ST (první svezení)

Dva motory? Dvě verze karoserie? Ale kdepak. Dvě zcela odlišná auta! Jedno je příjemný společník pro dlouhé cestování, to druhé snese porovnání s nejlepšími.

8.  10.  2019 | Vladimír Kadera | 38 příspěvků