Změna času na zimní může mít tragický dopad na řidiče. Jak se s ní vyrovnat?

Změna letního času na zimní může mít na řidiče negativní efekt. Jaká rizika na silnici hrozí, když se hodiny na konci měsíce posunou o hodinu nazpět?

Přestože Evropský parlament přemýšlí o ukončení pravidelného střídání letního a zimního času, několik takových období určitě ještě zažijeme. Zrušení bychom se totiž měli dočkat nejdřív v roce 2021. Do té doby si budeme opět posunovat čas, přičemž v neděli 27. října 2019 dojde ke změně na čas zimní.

Změna času v roce 2019: Kdy se změní letní a zimní čas

Změna času v roce 2019: Kdy se změní letní a zimní čas

S posunem hodin ze 3:00 na 2:00 se sice lidé o hodinku více vyspí, pro některé to ale přesto znamená narušení spánkového rytmu, doprovázené podrážděností, ztrátou koncentrace a právě i únavou. Negativa, která se podepisují rovněž na řidičích, potvrzuje i řada studií a v neposlední řadě i samotné pojišťovny.

Jak se stát lepším řidičem? Podle expertky je důležitá disciplína, ne každý ji ale má

Jak se stát lepším řidičem? Podle expertky je důležitá disciplína, ne každý ji ale má

Ze statistik pojišťovny Allianz například minulý rok vyplynulo, že v obdobích střídání času dochází k nárůstu nehod až o jednu čtvrtinu. Počet nahlášených nehod přitom roste v pěti bezprostředně jdoucích dnech po změně času. Tedy v období, kdy se organismus na změnu adaptuje.

Výzkum ze Švédska zase uvádí, že v několika dnech po změně času se nehodovost na tamních silnicích zvýšila o 11 %. Ve změně biorytmu člověka hraje roli i dřívější stmívání. V pravidelnou dobu, kdy někteří řidiči dojížděli domů ještě za světla, teď jezdí za šera či tmy. V kombinaci s ospalostí a nepozorností se tak v podvečerních hodinách tradičně očekává výší počet nehod.

Jak se chovat na železničním přejezdu? Rychlost, zákazy, pokuty, krizové situace

Jak se chovat na železničním přejezdu? Rychlost, zákazy, pokuty, krizové situace

Vše podtrhuje i sychravé podzimní počasí s mlhami a deštěm, jež rizikovým situacím na silnici nahrává. Na cesty se rovněž v období kolem dušiček začínají vydávat i takzvaní sváteční řidiči, kteří se mohou chovat nepředvídatelně či zmateně.

Nakonec určitě neuškodí pár bodů, které se hodí při jízdě autem v období změny času dodržovat:

  • Nepodceňujte únavu, v jejím důsledku hrozí mikrospánek za volantem.
  • Při snížené viditelnosti používejte dálková či mlhová světla. Využívejte je ale ohleduplně a v příhodných situacích, abyste nebezpečně neoslňovali ostatní účastníky provozu.
  • Jezděte pomaleji a rozvážně s ohledem na zhoršené počasí a viditelnost.
  • Dodržujte bezpečnou vzdálenost. Kromě mokra už mohou silnice i namrzat, takže se prodlužuje brzdná dráha vozidla.
TEST Audi A3 Sportback 30 TDI S line: Náročné ho získat, snadné s ním žít

Audi A3 30 TDI S line

Čtvrtá generace Audi A3 oficiálně dorazila na český trh. Do testu jsme si vzali zajímavou verzi - kombinaci sportovní výbavy S Line a základního vznětového motoru 30 TDI (85 kW).

včera | Vladimír Kadera | 39 příspěvků
TEST Ford Kuga 2.5 PHEV: Velmi dobrý plug-in hybrid, jen šitý horkou jehlou

Ford Kuga 2.5 PHEV

Ford oddaloval vývoj nové generace hybridů pro evropské trhy jako ošetření bolavého zubu a na jednom z jeho nejnovějších přírůstků je chvatná práce bohužel tak trochu znát. Stojí ale kvůli tomu vrcholná benzín-elektrická verze nové Kugy nutně za starou belu? Pojďte se podívat.

7.  7.  2020 | Miro Mihálik | 34 příspěvků
Minitest Piaggio MP3 300 HPE Sport: Tak trochu auto, tak trochu skútr, 100% cool

Piaggio MP3 300 HPE Sport

Rádi byste požívali výhod skútru, ale na jednu stopu nemáte řidičák nebo odvahu? Pak doporučujeme tříkolové Piaggio MP3, omlazené a s posíleným motorem.

5.  7.  2020 | Jiří Baborský | 9 příspěvků