Blíží se změna času na letní. Řidičům v Česku dělá problémy, prevence je přitom snadná

39 komentářů

Tom
30. března • 15:42

zajímavé, že na dovolené ten posun o dvě, tři, čtyři.... hodiny nikdo neřeší
Já bych to nechal tak jak to je
1. SEČ - nechci v létě světlo ve tři ráno, ale naopak večer
2. letní - nechci v zimě tmu v 9 ránojinak je mi to fuk, bez ohledu na období se budím sám před 6 ráno, dělám někdy od 7 někdy od 9 a hodiny 2x do roka přeřídím, ty které to nezvládnou samy.
Děti s tím také nemají problém, frflají při vstávání vždy :-)

bzzz
29. března • 13:37

Lide s miminem, malyma detma v domacnosti se musi prizpusobit casovym 'posunum' i na denni bazi. Dalsi lide spokojene ziji i v tzv. arktickem dni/noci.

Teo
28. března • 18:10

Když já jel autem z ČR do Jakutsku, tak jsem překročil časových pásem mnoho. Byla sranda když se některé dny měnil čas každý den, jindy třeba obden. Vždycky bylo o hodinu méně a den byl na jízdu kratší. Rozumím tomu, že to je komplikace na to myslet, hlídat si datum, sledovat že některé telefony se mění samy, jiné ne a teď který platí. Ale v reálu je to úplně jedno. Moc koukáte na čísilka, prostě běžte spát kdy potřebujete a vstaňte kdy potřebujete, tečka. Změna je navíc ze soboty na neděli, tak nechápu co řešíte pondělí. Rozumím max lidem v práci, že mají třeba noční směnu o hodinu delší, což naštve. Pokud ale někdo zdůvodňuje svojí pondělní autonehodu tím, že kdesi na displeji svítí o hodinu jiné číslo, tak by neměl vůbec sedat za volant nebevo vylézat z domu. Stejně by se totiž mohl vybourat, protože má projedoucí modré kalhoty nebo mu chybí v sáčku koblížek. Nekoukejte na hodiny a dávejte na cestě pozor, tečka. ;-)

Net
28. března • 20:31

Někteří lidé mají pevnou pracovní dobu a ráno neproflákají, takže musejí vstávat o hodinu dřív a lidskému organismu trvá několik dní, než se s takovou změnou vypořádá. Není to změna kdovíjak velká, ale přesto je statisticky významná. Zejména pro lidi, kteří trpí chronickým nedostatkem spánku.
Naštěstí to platí i obráceně a při přechodu z letního času na standardní nehodovost mírně klesá, protože se lidé lépe vyspí a delší den (potažmo noc) má pozitivní efekt na lidský organismus.

Kari
29. března • 11:12

Vstávají o hodinu dřív jen v případě, ze vstávají v neděli po změně času. Následně už má den 24 hodin, jako vždycky.

Net
29. března • 14:25

V neděli je nic nenutí vstávat dříve, naopak většina lidí vstává o víkendu později, a pak přijde pondělí a budíček, který zvoní o hodinu dříve... to vede k tomu, že spousta lidí trpí nedostatkem spánku více, než jindy.

Kari
29. března • 14:45

Budík zvoní ve stejnou dobu, jako po celý rok. Pokud jde někdo spát v deset večer a vstává v šest ráno, tak půjde spát v deset večer a bude stávat v šest ráno. Máš pocit, že po změně času mají dny jen 23 hodin?

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Net
29. března • 15:31

Nehraj si na debila, kdo pracuje pondělí až pátek, tak budík o víkendu neřeší. Statistiky mluví jasně. Změna času se projevuje na nehodovosti i úmrtnosti. Většina lidí neumí usnout na povel, protože jim budík ukazuje o hodinu jinak, jdou spát podobně, jako den před tím. A i když jsou spát dříve, tak prostě neusnou.

Kari
29. března • 18:05

Takže já si hraju na debil, a podle tebe jsou lidi normální, když si neumí jít lehnout ve stejnou hodinu, jako po celý rok. Kratší o jednu hodinu je jeden jediný den v roce. Takže možná zažijí šok v neděli po změně, pak si přeřídí všechny hodiny a čas je všude stejný. Je deset, kdy chodí běžně spát, tak jde spát. V šest vstane jako každý den a má za sebou 8 hodin spánku, jako každý den v roce. Kde vstává někdo o hodinu dřív? Hlavně že já si hraju na debila

Net
30. března • 7:56

Jo, co je těžkého pochopit na tom, že většina lidí si nenařídí budík v neděli, aby vstala o hodinu dříve a dělá jim problém usnout o hodinu dřív, než byli zvyklí? Statistiky jsou neúprosné, lidem dělá změna času problém a ten se projevuje na nehodovosti, pracovní výkonnosti, nemocnosti i úmrtnosti. Není to nijak dramatický projev, ale je statisticky významný.

bzzz
29. března • 17:06

Spooousta lidi ponocuje a cumi na bednu (natahuji vecerku), nez by si neco precetli nebo sli spat. Usinani se da pomoci spoustou (i prijemnych) zpusobu.

Petr Vaněk
28. března • 23:18

To je zajímavé, část lidí drží pusu a chodí mnoho let do práce kolotoč denní-noční, ale to nikomu nevadí. Ale jak má nějaké princátko vstanout o hodinu dřív, tak má rázem narušený biorytmus.

Net
29. března • 14:28

To je zajímavé, protože ti co dělají denní-noční, mají rozbitý biorytmus a podstatně více zdravotních problémů. Že to nikomu nevadí bych netvrdil. Ale málokdo chce, natož může, dělat jen noční a posunout si biorytmus dlouhodobě.

petr r. (petrumr)
28. března • 17:01

tenhle týden jsem taky potkal řidiče co nezvládnou přechod času, vlastně pořád, ale je zajímavé, že těm co se na to vymlouvají nedělá problém cestování a potom jízda v dané lokalitě. Tak kdo se vymluví, tak po rypáku.B-]

Xixao
29. března • 19:39

Nezastavil mu na prechode? Nebo jak jsi to poznal?

Roman
28. března • 15:52

Problémoví jsou čeští řidiči sami o sobě.

Xixao
29. března • 19:39

Tak proc sedas za volant, kdyz jsi problemovy?

bzzz
28. března • 13:12

Organismus nekterych lidi muze byt na takovou zmenu opravdu citlivy, ovsem tito lide nemaji za volantem v danou chvili co delat. Co brani ostatnim jit spat o hodinu drive, lehnout si na chvili uz po obede, jednoduse se uvolnit a trochu pripravit. Organismus si na zmenu vetsinou znova rychle zvykne.

Joe Doe
28. března • 13:05

Komu robi problem zmena casu, tak zjavne nepatri nielen za volant, ale ani medzi Homo Sapiens. Meni sa cas? Tak sa tomu prisposobim - napr. tak, ze idem spat skor.Ako keby nikto nevstaval nikdy o hodinu skor, necestoval do susedneho casoveho pasma atd.Jo, striedanie casu ja dnes ptakovina. Ale pre normalneho cloveka to nie je problem.A poznamka na okraj:
Clanok o problemoch ceskych vodicov s letnym casom .... a fotka naburanej Tesly v USA bez akejkolvek suvislosti so zmenou casu.Pani, toto je prejav obycajneho ludskeho primitivizmu.

1933
29. března • 8:23

Ja osobne mam väčší problém so zmenou času na jesen a trvá mi dlhší čas sa tomu prispôsobiť. Rozumiem ale aj tomu, že pre niekoho môže byť problém jarna zmena času, predsa len, naruší sa spankovy rytmus.
Ja napríklad oceňujem zrušenie striedania času, avšak evidujem rozpor v nazore na ustálený čas. Ja preferujem "letný"

Marcel
30. března • 16:29

Veru, letný je rozhodne lepší a praktický a to aj z hľadiska bezpečnosti cestnej premávky. Hoc pri letnom čase sa celková dĺžka denného svetla nepredĺží ani o minútu, ale denné svetlo je oveľa lepšie využiteľné. S letným časom totiž získavame cennú hodinu svetla podvečer, keď sme aktívni a nie skoro ráno, keď ešte mnohí spia. Úplne najhoršie sú mesiace november a december. Ak je zároveň zamračené, často máme šero už po 15 hod. a večer prichádza vlastne už popoludní. Aj preto októbrovú zmenu času na SEČ vnímam ako za trest.

vana
28. března • 12:35

Nejkritičtější je pak pondělí po víkendu, kdy počet dopravních nehod může stoupnout až o sedmnáct procent. „.... Skokové zkrácení doby spánku o jednu hodinu narušuje jeho kvalitu, což s sebou následně nese problémy s nedostatečnou mírou pozornosti za volantem,“ vysvětluje Roman BudskýJejda takže přece jen jsou nehody hlavně kvůli nepozornosti, a ne kvůli překračování povolené rychlosti o 10 km/h ?

.
28. března • 12:13

Proboha už to střídání času zrušte a nechejte přirozený "zimní čas".

Kari
28. března • 17:36

Co je na zimním čase přirozeného? Ze v létě bude světlo ve tři ráno, ale místo aby si člověk venku poseděl do devíti, tak bude v osm tam?

bzzz
29. března • 14:09

Ranni svetlo je 'biologicky' dulezitejsi nez 'prodlouzeny' vecer. S 'letnim' casem bude v zime rano tma do kolika, do 8 h?

Kari
29. března • 14:43

A světlo do půl čtvrté, půjdeš spát pomalu po obědě?
Naštěstí zatím je taková skvělá věc, kdy se dvakrát za rok mění čas a tím pádem je světla v běžnou dobu o něco víc.

Joe Doe
30. března • 10:04

Uz ked sme pri tom, tak evolucne/biologicky je clovek prisposobeny na dvojfazovy spanok - ten fungoval az do vseobecneho spristupnenia vnutorneho osvetlania...https://www.sciencealert.com/humans-used-to-sleep-in-t... ...
https://www.bbc.com/news/magazine-16964783...

Net
29. března • 14:23

Zdravé je vstávat za svítání (a chodit spát za tmy), ale to s časem vůbec nesouvisí, dnes spíš s umělým osvětlením a zatemněním oken.

homer
29. března • 11:49

letni cas v zime znamena rano tmu do deviti hodin a na to ti venkov sere zvysoka

Kari
29. března • 14:03

V čem je problém tma do devíti? Lepší než tma ve čtyři odpoledne.
Jsem z venkova jen tak mimochodem.

homer
29. března • 17:12

No my na venkove mame praci na kterou potrebujem videt (tezba v lese, stavby atd) a neumim si ani predstavit zacinat v devet a koncit v 17.hodin. To jde jenom v kanclu.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
bzzz
29. března • 17:26

No my nekteri zase vime, ze mezi svitanim a zapadem je stejne casu/svetla bez ohledu na posuny casu. To plati v kanclu i na venkove. Ale pokud nekomu nevoni chodit doslova par mesicu v roce do prace na pozdejsi hodinu...

homer
30. března • 2:18

nevis o čom pises, vsechny chovny zvirata cekaj na servis rano - nejaky polehavani páníčka az se rozedni aby byl odpocatej je nezajima. Takze se vstava furt brzo ale kdybys mel jeste trcet v praci do vecera a pak pokracovat doma tak se nedozijes padesatky.

bzzz
30. března • 12:31

No vsak prave, stridani casu je hovadina. Neco musis delat bez ohledu na cas/svetlo a dalsi si holt naplanujes. Padesatky se nemusis dozit ani v kanclu. Stari drive delali od nevidim do nevidim a dozivali se pozehnaneho veku. Zivot je otazkou priorit.

Net
28. března • 20:26

Zimní čas přirozený není, a proto se u nás už pár desítek let nepoužívá. Astronomický čas je přirozený, protože vychází z polohy slunce.
Pokud je světlo ve tři ráno, člověk může vstát v pět místo v šest a pak je mu úplně jedno , že si posedí venku do osmi, místo do devíti. Den má 24 hodin bez ohledu na to, zda používáme čas univerzální, standardní, astronomický nebo letní. Jak si jej lidé zorganizují je na časovém pásmu nezávislé. V létě bude pořád více světla a v zimě méně. Posun času dvakrát do roka tohle stejně neřeší. Lidé, co mají flexibilní pracovní dobu tohle neřeší, ti co pracují na směny mají úplně jiné problémy. Řada podniků (zejména v turistickém ruchu) má bez ohledu na změny času třeba letní otevírací dobu jinak. A kdo se pohybuje v mezinárodním prostředí, většinou používá univerzální čas nebo čas své centrály. "Přeřizování hodinek" dvakrát do roka je už dávno přežitek, který přináší víc problémů, než řeší.

Joe Doe
28. března • 17:40

Zimny cas neexistuje. Existuje cas, znamy u nas ako SEC, a potom letny cas posunuty o hodinu.Cas, ktory plati v zime, je default, norma, oproti ktorej sa posuva letny cas.Takze to, co plati v zime, je prirodzeny cas a mal by zostat v platnosti cely rok.

1933
29. března • 8:18

Je zaujímavé, že ten "prirodzený zimný čas" väčšine nevyhovuje a ak je taky skvelý, prečo ho mame len 5 mesiacov z roka?

Net
29. března • 14:22

Většině lidí nevyhovuje alkohol, tak proč sakra chlastaj? Podobné to je s nedostatkem spánku, kouřením, obezitou... Ne vždy lidi dělají to, co je pro ně nejlepší.

setr
28. března • 20:31

Tak jest. Ještě bych dodal, že v poledne má být Slunce v nejvyšším bodě dráhy - na jihu. Půlnoc se tak snadno určit nedá, proto je "pravé" poledne tím defaultním bodem dělení dne :-)

Doporučujeme

Články odjinud