Zmatené nové testy v autoškolách: co vlastně prověřují?

Od června letošního roku budou zkoušky uchazečů o řidičská oprávnění probíhat novým způsobem - místo konvenčního zaškrtávání správných odpovědí na předtištěných formulářích budete vybírat správné odpovědi na počítači. S novým technickým řešením ale přicházejí i nové otázky, projít si některé z nich můžete ve cvičném testu na stránkách Ministerstva dopravy.

Některé otázky jsou přinejmenším svérázné, některé pro změnu zbytečně zmatené. Kolega z jiné redakce narazil např. na otázku týkající se dopravních značek, která je vyobrazena na přiložených obrázcích. Jsou na ní zobrazeny značky zákaz odbočení vlevo a zákaz zastavení a otázka zní, co za touto skupinou značek nesmíte udělat. Možnost A) zní Zastavit ani odbočit vlevo, možnost C) Zastavit vozdilo ani odbočit vlevo. Kolega vyhodnotil odpovědi jako rovnocenné a zvolil obě, správná je ale jen možnost A). Lámali jsme si nad tím v redakci hlavu, ale rozdíl mezi odpověďmi A) a C) nám ne a ne dojít. Je pravděpodobné, že nám jej někdo z vás vysvětlí a rádi si jej vyslechneme, ale i když se jistě najde, není to podstatné. Problém je v tom, že otázka je zcela zbytečně matoucí. Zobrazená dopravní situace je zcela triviální a ani podprůměrný řidič by v ní neměl chybovat. V odpovědi na otázku jsme ale chybovali, což napovídá, že s testy něco není v pořádku.

Nepřipomíná vám to něco? Nám ano, školní léta, kdy bylo velmi častým jevem, že v testech mohl uspět jen ten, kdo si nejlépe prostudoval vzorové otázky a odpovědi na ně a ne ten nejznalejší, nejschopnější a nejlépe myslící. Autor testů pro autoškoly zřejmě vyrostl ve stejném prostředí, uteklo mu však, že život je o něčem jiném a naučení odpovědi na zbytečně zmatenou otázku dobrého a sečtělého řidiče nedělá...


Také si s tou otázkou nevíte rady? Pak společně věřme, že u nových testů bude k dispozici přítel na telefonu, možnost 50:50 a pomoc publika...
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků