Zmatené nové testy v autoškolách: co vlastně prověřují?

Od června letošního roku budou zkoušky uchazečů o řidičská oprávnění probíhat novým způsobem - místo konvenčního zaškrtávání správných odpovědí na předtištěných formulářích budete vybírat správné odpovědi na počítači. S novým technickým řešením ale přicházejí i nové otázky, projít si některé z nich můžete ve cvičném testu na stránkách Ministerstva dopravy.

Některé otázky jsou přinejmenším svérázné, některé pro změnu zbytečně zmatené. Kolega z jiné redakce narazil např. na otázku týkající se dopravních značek, která je vyobrazena na přiložených obrázcích. Jsou na ní zobrazeny značky zákaz odbočení vlevo a zákaz zastavení a otázka zní, co za touto skupinou značek nesmíte udělat. Možnost A) zní Zastavit ani odbočit vlevo, možnost C) Zastavit vozdilo ani odbočit vlevo. Kolega vyhodnotil odpovědi jako rovnocenné a zvolil obě, správná je ale jen možnost A). Lámali jsme si nad tím v redakci hlavu, ale rozdíl mezi odpověďmi A) a C) nám ne a ne dojít. Je pravděpodobné, že nám jej někdo z vás vysvětlí a rádi si jej vyslechneme, ale i když se jistě najde, není to podstatné. Problém je v tom, že otázka je zcela zbytečně matoucí. Zobrazená dopravní situace je zcela triviální a ani podprůměrný řidič by v ní neměl chybovat. V odpovědi na otázku jsme ale chybovali, což napovídá, že s testy něco není v pořádku.

Nepřipomíná vám to něco? Nám ano, školní léta, kdy bylo velmi častým jevem, že v testech mohl uspět jen ten, kdo si nejlépe prostudoval vzorové otázky a odpovědi na ně a ne ten nejznalejší, nejschopnější a nejlépe myslící. Autor testů pro autoškoly zřejmě vyrostl ve stejném prostředí, uteklo mu však, že život je o něčem jiném a naučení odpovědi na zbytečně zmatenou otázku dobrého a sečtělého řidiče nedělá...


Také si s tou otázkou nevíte rady? Pak společně věřme, že u nových testů bude k dispozici přítel na telefonu, možnost 50:50 a pomoc publika...
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

včera | Radek Pecák | 10 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků
TEST Volkswagen T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion: Pouliční směska

VW T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion

Rostoucí segment SUV byl loni rozšířen o stylový Volkswagen T-Roc. Vypadá fantasticky, přináší však i řadu těžko pochopitelných řešení. Pro první test jsme zvolili verzi s turbodieselem, převodovkou DSG a pohonem všech kol.

13.  2.  2018 | Jan Mička | 23 příspěvků