Život bez bouraček? Mercedes-Benz tvrdí, že je to blízko

Podle automobilky Mercedes-Benz je v dnešní době možné postavit auto, které bude schopné vyhnout se haváriím. Jak to bude fungovat?

Ola Källenius, vedoucí výzkumu a vývoje Mercedes-Benz, prozradil australskému médiu Motoring, že první takzvané nerozbitné auto je blíže, než si myslíme. Vůz, jehož koncept se představí již letos, bude využívat pokročilou technologii autonomního řízení a předkolizních asistentů.

Pokud se prý umělá inteligence bude učit autonomnímu řízení a komunikovat s ostatními pomocí cloud computingu, bude moct předvídat a uvidí dopředu. Nebude tak důvod ke kolizi s ostatními vozy. Tento model zní slibně, pracuje ale zřejmě s předpokladem plně autonomním provozem, což je hudba hodně vzdálené budoucnosti.

JLR chce zvýšit důvěru v autonomní vozy. Přišel s velmi prostým řešením

JLR chce zvýšit důvěru v autonomní vozy. Přišel s velmi prostým řešením

Nový koncept bude zřejmě vycházet z konceptu ESF z roku 2009. Upravená třída S byla doslova nacpaná všemi bezpečnostními vychytávkami minulého desetiletí. Letos nás tak zřejmě čeká nová verze tohoto vozu, který bude využívat nově vyvinutou technologii. Kalennius ještě nepotvrdil, zdali bude koncept vycházet ze současné třídy S, prý nám ale z výsledku spadne brada.

Nechal se také slyšet, že technologie v konceptu není tak vzdálená od sériové výroby a některé prvky se již možná brzy objeví v sériové výrobě. Nicméně se už neodvážil tvrdit, kdy za nás automobily budou schopné převzít plnou kontrolu. Nejdříve totiž musí projít modernizací i celá dopravní infrastruktura, což je logické. Pokud mají být inteligentní auta, musí být inteligentní všechno, veřejná doprava i lidé.

Kdy se autonomní vozy objeví v běžném provozu? Odpovídá profesor z ČVUT

Kdy se autonomní vozy objeví v běžném provozu? Odpovídá profesor z ČVUT

Podobnou vizi mělo i Volvo, které v roce 2008 prohlásilo, že v jejich vozech do roku 2020 nikdo nezemře. I zde jsou však práce v plném proudu. Na nový Mercedes se ale můžeme těšit už letos. Třeba se dočkáme inovovaného konceptu autonomního konceptu F 015 z roku 2015, který přinesl velmi futuristický vzhled. Máme ho pro vás nahoře v galerii.

První jízda se Suzuki Swift Sport: Je to žlutý ďábel za super peníze!

Suzuki Swift Sport (první svezení)

„No konečně, ty malej rošťáku“, vypadlo ze mě ihned po nasednutí. Tohle auto je totiž naprosto skvělý způsob, jak utratit půl milionu.

14.  4.  2019 | Vladimír Kadera | 35 příspěvků
TEST BMW M850i xDrive Coupé: Do klubu rváčů v rukavičkách

BMW M850i xDrive

Lexus LC je možná zábavnější a lépe se poslouchá a Mercedes S Coupé je pravděpodobně o chloupek komfortnější. Lepší definice třídy gran turismo však na silnice snad ještě nevyjela.

13.  4.  2019 | Miro Mihálik | 15 příspěvků
Minitest Citroën C5 Aircross 2.0 BlueHDi EAT8: Sto lidí, sto názorů

Citroën C5 Aircross 2.0 BlueHDi (minitest)

Role vlajkové lodi je poměrně složitá. Zákazníci za své nemalé peníze chtějí to nejlepší a kompromisy jim moc nevoní. Dokázal nás vůbec nejdražší Citroën C5 Aircross přesvědčit o svých kvalitách?

10.  4.  2019 | Jan Mička | 7 příspěvků