Zimní mix: pneumatiky, škola smyku, nezávislé topení (nové fotografie, informace)

Zimní období přináší řidičům povinnosti. Mění se pneumatiky, kontroluje olej, akumulátor atd. Souvislost se zimou mají také další témata jako škola smyku, péče o karoserii či nezávislé topení. Známé i nové informace naleznete v tomto speciálním zimním mixu.
Zimní mix: pneumatiky, škola smyku, nezávislé topení (nové fotografie, informace)
Seznam kapitol
  1. Opakování matka moudrosti, obecně o zimě, podrobně o pneumatikách
  2. Nezávislé topení - nové fotografie zástaveb, škola smyku, péče o karoserii

Základní hesla tohoto článku zní: Zimní téma = vděčné téma a opakování je matka moudrosti. Nejdříve k heslu prvnímu. Sychravé počasí, klesající teploty a husté ranní mlhy odstartují sérii článků, které nabádají řidiče k výměně pneumatik, kontrole oleje, doplnění nemrznoucí směsi atd. Situace se opakuje každý rok a dokud bude padat z nebe sníh a teploměr ukazovat méně než 0 stupňů Celsia, nic se nezmění.

Pravidelní čtenáři motoristických i nemotoristických periodik (o tom, jak připravit vůz na zimu, dnes píší snad i ženské tituly), mohou být neustálým opakováním stejných rad znuděni, mnohdy dávají své znechucení patřičně najevo. Na jednu stranu je neochota pročítat stejné rady pochopitelná, na druhou stranu existuje celá řada řidičů, kteří zůstávají veškerým radám, ať už magazínů či kohokoliv jiného, absolutně imunní.

Chraňte sebe i druhé

Když někoho nezajímá vlastní (ne)bezpečí, měl by respektovat a chránit bezpečí druhých. Z tohoto důvodu se články typu - jak připravit automobil na zimu - každý rok objevují a nadále objevovat budou. Tím jsme se dostali k druhému zmíněnému heslu - opakování je matka moudrosti. To se vztahuje také na poctivé řidiče, kteří ctí veškeré zimní zásady, neboť i oni můžou (po)zapomenout.

V neposlední řadě jsou články se zimní tématikou určeny začínajícím řidičům. Ne všechny autoškoly věnují tomuto problému ve výuce dostatečný prostor, novopečený majitel řidičského průkazu mnohdy neví, co je to nemrznoucí směs, někteří jen stěží vysvětlí, proč se má před zimou vyměnit letní guma za zimní (věřte nebo ne, je to tak). Opakovat, jak vidno, má smysl, učiníme tak i my.

Zima na Autorevue.cz

V loňském roce jsme se zimním tématům věnovali podrobně. Rozhodli jsme se proto, že se nebudeme opakovat, k existujícím článkům pouze doplníme aktuální informace, které budou shrnuty vždy v jednom či dvou odstavcích. Podrobné informace se dozvíte z článku, na něhož vás odkážeme. K tomuto řešení jsme přistoupili také z toho důvodu, že se pod některými texty rozpoutala zajímavá diskuse, na niž můžete navázat. 

Obecné rady - co dělat před zimou

Naše zimní přehlídka započala obecným článkem, který shrnoval všechny základní zásady, jak vůz na zimu připravit. V článku se autor dotknul výměny zimních pneumatik, kontroly a výměny chladící kapaliny, kontroly oleje, zmíněna je též motorová nafta a problémy, které s ní mohou nastat při nízkých teplotách. Článek vyšel letos v sekci bleskových zpráv, znovu přečíst si ho můžete zde

Podrobně o zimních pneumatikách

Obsah:

Podrobného rozpracování se loni dočkalo téma zimních pneumatik. Článek vznikl za pomoci odborníka společnosti Barum Continental. V článku jsou zmíněny všechny aspekty, které se zimními pneumatikami souvisí. Dozvíte se, co dělá zimní pneumatiku zimní pneumatikou, z čeho je vyrobena, jak funguje, jak je to s protektory a mnoho dalších zajímavých informací. Pod článkem vznikla diskuse, která čítá v tuto chvíli cca 115 příspěvků.

Tip: přečtěte si článek o zimních pneumatikách

Novinky:

Nové i starší pneumatiky si vezmou obvykle na mušku velké motoristické magazíny, které je podrobí testu. Také letos nebyli čtenáři o podobný test ochuzeni. Zimní pneumatiky testovala celá řada magazínů/organizací, svůj test prezentoval německý ADAC, nechyběl Autobild (odtud se test přestěhoval do českého Autotipu). Zde je výsledek:

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Vše o nezávislém topení

Poprvé jsme se v loňském roce dotkli téma nezávislých topení. Nezávislé topení bylo pro mnoho řidičů donedávna vekou neznámou. V posledních letech však roste jejich obliba, stále častěji nacházejí cestu do osobních automobilů (zejména vyšší střední třídy, SUV a MPV), stejně jako dodávek a tradičně kamionů či těžkých pracovních strojů. Pokud není nezávislým topením vybaven automobil přímo z výroby, může si ho nechat majitel dodatečně namontovat (nezávislé topení je také nabízeno jako příplatková položka výbavy).


Ve druhé kapitole na vás čekají především nové Fotografie zástaveb, ze kterých zjistíte, kam se nezávislé topení montuje a jak vlastně vypadá, zmíním se krátce o novinkách z této oblasti. Upozorním vás také na článek věnovaný škole smyku nebo péči o karoserii. 
Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Opakování matka moudrosti, obecně o zimě, podrobně o pneumatikách
  2. Nezávislé topení - nové fotografie zástaveb, škola smyku, péče o karoserii
Minitest Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 4x4: Jediné svého druhu?

Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 4x4 (minitest)

Na kombinaci litrového tříválce a pohonu všech kol jenom tak nenarazíte. Suzuki Vitara se takto nabízí výhradně ve výbavě Premium za 490.900 Kč a jde o vůz, který byste rozhodně neměli přehlížet.

19.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 41 příspěvků
TEST BMW X4 M40d/240 kW: Začnu mít konečně rád crossovery?

BMW X4 M40d

Projet se v nejvýkonnější naftové X4 někde na riviéře, prskali bychom nad jejím podivným designem. Když ale máte na silnicích kalamitu a objevíte její zábavně naladěnou čtyřkolku, máte Vánoce i v únoru.

17.  2.  2019 | Miro Mihálik | 23 příspěvků
Minitest Škoda Superb 1.5 TSI ACT DSG: Je to o úhlu pohledu

Škoda Superb 1.5 TSI ACT (minitest)

Nový motor, stejný výkon. Změnila se nějak základní Škoda Superb s jednotkou 1.5 TSI?

15.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 93 příspěvků