Žigulík jako luxusní auto? Koukněte na světový unikát od bulharského úpravce

Slavný Žigulík oslavil v loňském roce padesáté narozeniny. Při této příležitosti z něj udělal rumunský úpravce restomod.

Sovětský VAZ 2101 oslavil v loňském roce padesátiny. Upravený Fiat 124 vydržel ve výrobě 13 let a vyrobilo se ho přes 2.700.000 kusů. Pro exportní trhy se používal název Lada, ale u nás zdomácnělo spíše jeho rodové jméno Žiguli podle Žigulovských hor. Podle hor se vedle auta pojmenovalo i pivo.

Krásné výročí od zahájení produkce se rozhodla oslavit i bulharská tuningová firma GB Design, která při této příležitosti postavila restomod. Zvenku se od originálu vzhledově příliš neliší. Už na první podle je ale vidět nový lak a kola vytažená ven z karoserie. Největší pozornost se však věnovala interiéru, na které se ostatně společnost výhradně zaměřuje.

Interiér byl kompletně odstrojen, osazen novým tlumením a většina původních prvků prošla renovací. Některé části si však firma vyrobila nové, aby mohla osadit dodatečné komponenty, jako například moderní audiosystém. Čalounění je z velké části z hnědé kůže a jako doplňky slouží dřevěné dekory.

Pokud se vám Žigulík líbí a brousíte si na něj zuby, máte údajně smůlu. Výsledek čtyřměsíční práce není na prodej a společnost se nechystá vyrobit další kusy. Za větší finanční obnos by ale zřejmě mohla změnit názor.

Lada

Lada je značka ruského výrobce AvtoVAZ, dnes jediná. Vznikla v roce 1970 a byla velmi populární v celém sovětském bloku.

AvtoVAZ je od roku 2008 součástí skupiny Renault-Nissan-Lada a Lada je v Rusku stále nejoblíbenější značkou.

Lada Niva • Lada 4x4 • Lada Vesta Cross

Váš názor Další článek: Puch G jako nový. Německý úpravce renovuje kousky od švýcarské armády

Témata článku: , , , , , , , , , , ,