Zetor prožívá jednu z největších krizí posledních let. Je zadlužený a klesá odbyt

Nové evropské směrnice se samozřejmě dotýkají také trhu s traktory. V případě brněnského Zetoru se však jedná pouze o část problémů, které vedou k aktuální krizi.

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors zažil loni jeden ze svých nejhorších roků: prodal nejméně traktorů v historii a skončil ve ztrátě. Zároveň se také zvýšilo zadlužení tradiční značky. To meziročně stouplo o 438 milionů korun na více než 1,5 miliardy korun, jak vyplývá z výroční zprávy podniku. Celkové zadlužení společnosti dosáhlo naposled vyšších hodnot za světové finanční krize.

Krásky a mašiny: Podívejte se, jak vznikal sexy kalendář Zetor 2019

Krásky a mašiny: Podívejte se, jak vznikal sexy kalendář Zetor 2019

„Nelichotivou loňskou bilanci zapříčinilo opožděné uvedení některých modelů na trh v první polovině roku způsobené nutností přizpůsobit některé modely nové evropské směrnici,“ uvedl výkonný ředitel Marian Lipovský. Společnost se potýkala také s poklesem trhu s traktory. K hlavním důvodům růstu zadlužení patřilo také zhoršené cash flow firmy.

Toto je nový válečník z Brna. Zetor Gerlach se nezastaví před ničím

Toto je nový válečník z Brna. Zetor Gerlach se nezastaví před ničím

„Především ve druhé polovině roku 2018 se výrazně zhoršily tržní podmínky vlivem extrémního sucha ve velké části Evropy, což negativně ovlivnilo ekonomickou situaci farmářů. To se významně projevilo na našich největších trzích v Česku a Polsku, které se propadly o pětinu. To zapříčinilo snížení prodejů traktorů a zvýšení závazku vůči našim partnerům," uvedl Lipovský.

Auta Zetka musela ustoupit zbraním. Zamiloval si je i Vlasta Burian

Auta Zetka musela ustoupit zbraním. Zamiloval si je i Vlasta Burian

Firmě se zvýšily úvěry u bank. Společnost loni čerpala úvěr od Komerční banky a Raiffeisenbank, což na konci roku představovalo dluh 547 milionů korun. Předloni přitom Zetor dlužil bankám o necelou polovinu méně. Vedení společnosti už dříve oznámilo, že poprvé po osmi ziskových letech skončil Zetor loni ve ztrátě 149 milionů korun.

Jak šel čas se značkou ZETOR

Jak šel čas se značkou ZETOR

Propad v prodejích je dlouhodobý, zatímco v roce 2014 Zetor prodal 4178 traktorů, loni jich udal o polovinu méně – 2080. Pokles firma zdůvodňovala také méně úspěšným čerpáním evropských dotací právě Poláky, významnými zákazníky.

Nový Zetor má design od Pininfariny. Prohlédněte si ho ze všech stran

Nový Zetor má design od Pininfariny. Prohlédněte si ho ze všech stran

Letos Zetor plánuje snížit zadlužení. To, jak to firma hodlá udělat, ale neuvádí. Zavedení nových úsporných opatření stejně jako další propouštění ovšem neplánuje. Naposledy Zetor propouštěl na začátku letošního roku, výrobce opustilo 145 zaměstnanců, asi pětina všech pracovníků společnosti.

Článek připravila redakce E15.cz

Autor: Jiří Liebreich

Minitest Renault Captur 1.3 TCe: 1,333 stříbrných stříkaček na rozloučenou

Renault Captur 1.3 TCe (minitest)

Crossover Renault Captur se již brzy dočká nové generace. Stihli jsme se proto rozloučit s tou současnou, která nám připomněla, proč je tento malý nezmar tak populární.

21.  9.  2019 | Vladimír Kadera | 33 příspěvků
S Fordem Ranger Raptor na střelnici: Střele neujede, všemu ostatnímu už ano!

S Fordem Ranger Raptor na střelnici

Pick-upy si lidé kupují hlavně jako pracovní stroje. Z dřívějška víme, že už mohou sloužit také jako stylový doplněk, Ford Ranger Raptor ale patří do úplně jiné škatulky.

19.  9.  2019 | Jan Mička | 16 příspěvků
TEST DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155: Odvážní Francouzi jsou zpátky!

DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155

Luxusní divize automobilky Citroën se stala samostatnou značkou v roce 2014. Jako první to s modelem DS 7 zkusila s karoserií SUV a nyní nastal čas jít dál. Asi vás nepřekvapí, že jde taktéž o SUV. Proč ne, když je lidé chtějí?

16.  9.  2019 | Vladimír Kadera | 29 příspěvků