Ženy v Saudské Arábii nakonec asi budou moci řídit

O faktu, že ženy v Saudské Arabii nemohou řídit motorová vozidla, jsme vás informovali již začátkem ledna. Zákaz vychází z ústavy, která je velké míře inspirovaná Koránem a ženy tak nemohou řídit auto od roku 1932, kdy byly předpisy poprvé upraveny. V uplynulých měsících však roste odpor různých ženských hnutí, které se snaží tento zákaz zrušit.

Po množících se protestech a rostoucím nátlaku se návrhem začala zaobírat i vláda. Její představitelé dokonce sami uznali, že umožnit řízení i ženám by bylo pro zemi výhodnější a ekonomičtější. V současnosti byl návrh postoupen Královskému soudu, kde se s jím budou zaobírat vrchní představitelé země. Klíčovým momentem má být vydání dekretu, který umožní řídit motorová vozidla i osobám něžného pohlaví. Datum vstoupení dekretu do platnosti však zatím není znám, ale pro ženy v Saudské Arabii rozhodně začíná svítat jiskra naděje

Podle představitelek feministických hnutí se v zemi podařilo prolomit bariéru strachu, a tak se k návrhu přidává stále více žen. Jak to nakonec dopadne, by mělo být známé za pár měsíců.

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 2 příspěvky
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků