Ženevský autosalon: Mazda MX SPORT TOURER

Mazda poodhalila jak daleko sahají její představy o vozech budoucnosti, když 27. února 2001 na autosalonu v Ženevě představila koncept všestranného, ekonomického a ekologického vozu – Mazda MX SPORT TOURER
Ženevský autosalon: Mazda MX SPORT TOURER
Mazda poodhalila jak daleko sahají její představy o vozech budoucnosti, když 27. února 2001 na autosalonu v Ženevě představila koncept všestranného, ekonomického a ekologického vozu – Mazda MX SPORT TOURER.

Model MX SPORT TOURER je zhmotněnou vizí budoucnosti, vizí inovativních designů a technologií příštích generací vozidel. Přitažlivé tvary a prostorná karoserie modelu MX SPORT TOURER kombinují styl sportovních vozů pro zábavu a funkčnost běžných vozů kombi.

Pohon zajišťuje unikátní hybridní systém, který je tvořen lehkým, vysoce výkonným motorem typu S-VT o obsahu 2,0 litru a elektromotorem. Během jízdy mimo městské aglomerace je model MX SPORT TOURER poháněn zážehovým motorem v režimu 4x4. Ve městech, kde jsou vyžadovány nulové hodnoty emisí, je pohon přepnut na elektromotor, který pohání zadní kola tohoto vozu. Elektromotor má výkon 40 kW, kroutící moment 108 Nm a dosahuje maximální rychlosti 40-50 km/hod. Jeho akumulátory jsou nabíjeny během jízdy vznětovým agregátem a rekuperací brzdového systému.

Koncepční model MX SPORT TOURER odráží charakteristický a sportovní image Mazdy, spolu s kombinací vlastností směřovaných k uspokojení zákazníků, kteří žijí aktivním životem. MX SPORT TOURER jim nabízí zážehový motor s ekonomickým provozem pro jízdu na běžných komunikacích, pohon 4x4 pro vyšší trakci při jízdě na ledovém a zasněženém povrchu a konečně do třetice elektromotor pohánějící zadní kola vozu pro jízdu v městských aglomeracích, který vykazuje nulové emise.

Koncept MX SPORT TOURER využívá stejný systém konstrukce dveří bez středního sloupku B jako model Mazda RX-8. Tato konfigurace výrazně usnadňuje přístup k zadním sedadlům. Dalším rysem je sportovní vzhled interiéru a snadno přístupný nákladový prostor s lamelovou střechou, která se dá zatáhnout. V případě, že jsou lamely přesunuty směrem vpřed, je spuštěno zadní okno a složena zadní sedadla, je záď vozidla přetransformována na typický pick-up s výjimečnou funkčností. V případě, že jsou zadní sedadla demontována, je podlaha zcela plochá a objem zavazadlového prostoru dosahuje 1250 l.

Podvozek konceptu MX SPORT TOURER tvoří nově vyvinutá náprava typu multi-link, použitá u všech čtyř kol a tlumiče typu M-SDS (Mazda Skyhook Damping Suspension). Tato konstrukce výrazně zlepšuje ovládání vozidla nezávisle na jeho zatížení. Brzdové kotouče o průměru 370 mm a zároveň 20“ kola nabízejí výjimečné brzdné vlastnosti. Ve výbavě vozu nechybí ani systém DCS (systém řízení jízdní stability) a systém EBD (systém elektronického rozdělování brzdné síly).

Výkon motoru je na přední kola přenášen prostřednictvím originální převodovky CVT (převodovka s plynule měnitelným převodem), která byla vyvinuta společností Mazda. Tato převodovka může být ovládána i prostřednictvím ovladačů umístěných na volantu a v případě potřeby nabízí řidiči možnost manuálního řazení.

Koncepční model MX SPORT TOURER využívá nejmodernější výpočetní technologie, včetně odemykání vozu, které reaguje na identifikační kartu.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků
TEST: Moto Guzzi Audace Carbon – Pořádná stylovka za půl milionu

Moto Guzzi Audace Carbon

Pokud jste rádi středem pozornosti, milujete bloumání krajinou bez určeného cíle a neplánujete tripy delší než 200 km, mohla by vás tahle fajnová Guzzi zajímat. Ohromuje svým charakterem a její motor vás nadchne stejně jako italský smysl pro detail.

28.  9.  2017 | Michal Žďárský | 11 příspěvků