Czinger C21 oficiálně: Brutální hybrid dá stovku pod dvě sekundy. Zní úžasně!

Nový vyzyvatel těch nejlepších aut světa vytekl z 3D tiskárny. Ramena začne dělat na autosalonu v Ženevě.

„Hyperauto postavené pro 21. století“. Takovým sloganem se prezentuje nový automobil C21 kalifornské značky Czinger, jejíž jméno zatím neumíme vyslovit. Jako správné auto s wow efektem má všechny potřebné aspekty k vyvolání husí kůže. Navzdory trendu dnešní doby nejde cestou čistého elektropohonu, ale kombinuje jej s konvenční technikou.

Aston Martin ruší start Valkyrie v Le Mans. Odstupuje z třídy hyperaut a pozastavuje vývoj

Aston Martin ruší start Valkyrie v Le Mans. Odstupuje z třídy hyperaut a pozastavuje vývoj

Základem pohonného ústrojí se stal benzinový osmiválec 2,88 litru uložený uprostřed, který se pomocí páru turbodmychadel dokáže rozohnit až do 11 tisíc otáček za minutu. Osmiválci pomáhá čtveřice elektromotorů a společně produkují kombinovaný výkon 1250 koní.

Výkon se přenáší na všechna čtyři kola a využívá k tomu sedmistupňovou sekvenční převodovku. Elektromotory si berou šťávu z lithium-titanátových baterií, jejichž technologie se v automobilovém průmyslu teprve probouzí. Czinger C21 navíc váží díky spoustě karbonu jen 1250 kilogramů. Poměr váha/výkon je tedy 1:1.

Je to tam! McLaren pokořil 25 let starý rekord, Speedtail už je teď legendou

Je to tam! McLaren pokořil 25 let starý rekord, Speedtail už je teď legendou

K dostání se na stovku stačí 1,9 sekundy, americkou čtvrt míli dá za 8,1 s. Maximální rychlost činí 432 km/h. Vyvstává tak otázka, jak se popere s novodobou disciplínou 0-400-0, ve které se v minulosti řezaly automobilky Koenigsegg a Bugatti. Sprint na čtyřstovku prý C21 zvládne za 29 sekund, Koenigsegg Agera RS to při měření zvládl za 26,88. Téhle disciplíny by se nováček tedy mohl zúčastnit.

Připravte si miliony! Bugatti se pouští do renovací svých starých modelů

Připravte si miliony! Bugatti se pouští do renovací svých starých modelů

Silniční verze generuje v rychlosti 250 km/h přítlak 250 kilogramů. Czinger C21 má i závodní verzi s obrovským křídlem, která generuje ve stejné rychlosti přítlak 790 kg. Produkce obou verzí je limitovaná na 80 kusů a každý lze bohatě individualizovat. Velmi neokoukaný a zajímavý design je výsledkem práce 3D tiskáren. Tvůrci se také chlubí, že drtivá většina komponentů, včetně pohonného ústrojí, je vlastní výroby. První tiskárna, schopná zvládnout stavbu kompozitových prvků, vznikla již v roce 2014.

Detailnější informace o voze se dozvíme 3. března na autosalonu v Ženevě, kde si Czinger C21 odbude svůj veřejný debut. Zblízka se tak budeme moct podívat, jestli je to další nabubřelý bonviván, nebo nový Pagani.

Speciál: Autosalon Ženeva 2020

Autosalon v Ženevě je jednou z nejvýznamnějších událostí automobilového roku. Letos se měl konat již 90. ročník, výstava však byla tři dny před zahájením zrušena z důvodu rizika šíření koronaviru. Vyhlášení výsledků ankety evropské Auto roku 2020 (COTY) proběhlo podle plánu, avšak pouze formou živého přenosu.

Přehled očekávaných novinek
To nejlepší, co se mohlo v Ženevě představit

Místo: Ženeva, Švýcarsko
Adresa výstaviště: Route François-Peyrot 30, 1218 Le Grand-Saconnex

TEST RAM 1500 Longhorn 5.7 V8 HEMI: Hustý pracant i Rolls-Royce zároveň

RAM 1500 Longhorn HEMI

Americká auta jsou na českých silnicích stále docela úkazem. Jasným králem mezi nimi je RAM 1500, který jsme vyzkoušeli v kovbojské výbavě Longhorn a s pořádným motorem V8 pod kapotou!

5.  4.  2020 | Vladimír Kadera | 81 příspěvků
TEST Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG 1st Edition: Sesazený král Evropy vrací úder

Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG

Přestože se nový Volkswagen Golf tváří jako ten minulý, ve skutečnosti prošel komplexní proměnou. Spoléhá na elektrifikaci a přijel se zcela novým pojetím interiéru. Všechno to přináší zajímavé výhody, ale také jisté nevýhody.

1.  4.  2020 | Jan Mička | 60 příspěvků
Se Škodou Octavia 2.0 TDI Evo poprvé v Česku: Musí být nejlepší. Daří se jí to?

Škoda Octavia Combi 2.0 TDI Evo

Novou generaci Škody Octavia jsme poprvé vyzkoušeli rovnou na českých silnicích. Kombi s motorem 2.0 TDI Evo se tváří jako ideální služebák, navíc model jako takový nemá v rámci automobilky jednoduché poslání.

27.  3.  2020 | Jan Mička | 147 příspěvků