Zemřel Karel Loprais. Jeden z nejlepších dakarských závodníků se dožil 72 let

Šestinásobný vítěz prestižní soutěže zemřel po krátké nemoci v noci na dnešek. Informovala o tom ve čtvrtek Česká televize.

„Ve věku nedožitých 73 let nás po krátké nemoci opustil muž, který obecně šetřil slovy, a ještě méně mluvil sám o sobě. Přesto si svými činy, úspěchy, chováním, jednáním, vystupováním, přístupem k životu, ale i typickým plaše vypadajícím úsměvem získal úctu, respekt a srdce několika generací svých kolegů, soupeřů, fanoušků motoristického sportu i široké veřejnosti.“ Takto oznámil smutnou zprávu Loprais Team na svém facebookovém profilu.

Jeden z nejúspěšnějších českých závodníků se narodil 4. března 1949 v Ostravě. Do Tatrovky nastoupil v roce 1967 jako dělník a automechanik, později se stal zkušebním jezdcem. Na Dakar poprvé nastoupil v roce 1986, kdy do cíle nedojel, vítězil pak v letech 1988, 1994, 1995, 1998, 1999 a 2001. K tomu získal čtyři stříbrné medaile, jednu bronzovou a jedno čtvrté místo.

Všech svých úspěchů dosáhl s vozem Tatra 815, na svém posledním dakarském vystoupení jel v posádce se synem Alešem Lopraisem, který také závodí s kamiony. Sportovní výsledky Karlu Lopraisovi vynesly několik ocenění Zlatý volant (včetně ceny za celoživotní přínos motoristickému sportu), v anketě Autoklubu ČR se stal v roce 2000 závodníkem století. V roce 2017 pak obdržel Medaili Za zásluhy z rukou prezidenta Miloše Zemana.

Od roku 2011 také působil jako vládní zmocněnec pro bezpečnost silničního provozu. Jeho zážitky si můžete připomenout například v legendární knize Peklo zvané Paříž-Alžír-Dakar nebo v letos aktualizovaném titulu Karel Loprais rozmlouvá nadoraz. Český mistr automobilového sportu zemřel 30. prosince 2021 ve věku 72 let.

Diskuze (2) Další článek: Sporťák z Ukrajiny? Bývalý designér Škody má o národním vozu jasnou představu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,