Zeleným šílenstvím ke drahé naftě

10 komentářů

st
6. dubna • 16:32

Podporovat biopaliva má svůj smysl, ale musí se to dělat s rozumem, tak jak to bylo svého času u bionafty. Která byla o dost levnější jak normální nafta, protože tam nebyla spotřební daň. Nyní je všechno zdaněno jen s tím rozdílem, že se rostlinná složka přidává do všech druhů paliv, což mnoha motorům nesvědčí.

Nostradamus
24. března • 22:33

Beztak za tu šílenou cenu benzinu může ten chlívák Kalousek B-]

E(109-24)
23. března • 10:16

Co vsichni silite? Ja minuly tyden tankoval za 24.50, tedy po odectu DPH lehce nad dvacku.... Ale k veci: dokud se budeme nechavat okradat statem jako ovce, meli bychom take jako ovce drzet h**u.

Zelí
24. března • 10:13

Kolega tankoval v bělorusku za 15. Jenom přejel čáru do EU tak v polsku tankoval za 35.

Olda
23. března • 18:22

Výborná informace,
mohl by nám autor laskavě sdělit u které čeprací stanice či ve které stodole mají tuto nabídku.

Viz nadpis
23. března • 19:45

E(109-24) = E85

Lukas
23. března • 8:58

Svádět cenu benzínu na nemístnou podporu je populismus, který tento server snad nemá zapotřebí. Vysoká cena ropy je zapříčiněna převážně spekulanty na trhu s ropnými produkty... V době vrcholící hospodářské krize před pár lety byla cena ropy v rozmezí 30-40 USD (za barel). To byla cena, která reálně odpovídala poptávce světového hospodářství bez ostatních vlivů (protože na výrazné spekulace neměl nikdo peníze a všichni si hleděli svého - hodně zjednodušeně řečeno). Bohužel v posledních letech jsme svědky toho, že díky "stabilizaci" trhu a bank do něj národní (povětšinou centrální banky) a nadnárodní instituce (MMF, světová banka) pumpují finanční prostředky, které tečou do bankovních domů, kterým tak najednou padly do klína prostředky, které samozřejmě chtějí zhodnotit. A při tehdejších cenách ropy nebylo nic snazšího než začít opět nakupovat ropu za účelem rychlého a poměrně zaručeného výdělku (který jiný finanční produkt vyroste ze 40 USD v roce 2009 na 140 USD v roce 2011 tj. zhodnotí investici více než trojnásobně?). Pokud bychom chtěli být pesimisté, tak můžeme odhadnout, že když za tři roky stoupla cena benzínu o více než deset korun, tak v roce 2014 můžeme klidně pokořit padesátikorunovou hranici - takhle jednoduché to samozřejmě není, ropa pravděpodobně přes 200 USD nepůjde (v krátkodobém horizontu +-5 let, v dlouhodobém určitě ano). Ale dle mého názoru je těch 50,- Kč za litr naturalu (bez vlivu případných zvýšených daní) velmi reálné a blízké...

Eniel Lorien (eniel)
23. března • 6:42

stratil som sa...priznávam.. Uvod ok ale potom trochu chaoticky článok.. takže bio palivá /aj ked su nezmysel/ s cenou benzinu a nafty moc nerobia.. Treba sa sústredit na centralne banky.. Tu je rozhovor s portalu sme.sk z dajakým analitikom.. :Analytik: Cena ropy je len bublina
Analytik KAMIL BOROS z X-Trade Brokers hovorí, že cenu ropy zvyšujú centrálne banky a nie vyšší dopyt.
Aký predpokladáte ďalší vývoj cien ropy?
„Môže sa to teraz trochu pribrzdiť, ale záleží na centrálnych bankách. Ak budú tlačiť peniaze, tie pôjdu na komoditné trhy a bude to rásť. Ak budú centrálne banky pokračovať v tejto politike, tak ceny ropy porastú.“
Kam až sa môže cena ropy vyšplhať?
„Nie je to o cene ropy, ale o znehodnotení peňazí. A minimá v tomto nie sú.“
Ako to teda bude podľa vás s cenami vyzerať?
„V najbližších mesiacoch čakám mierny rast alebo stagnáciu. Ale ak centrálna banka začne nalievať peniaze, tak sa môže rast cien zrýchliť. Ropa je brutálna bublina. Keby centrálne banky nenalievali peniaze, tak jej cena môže klesnúť na úroveň roku 2008. Stále podporujú trh.“
Takže po rope nie je taký veľký dopyt?
„Nie je to o dopyte. Saudská Arábia v utorok povedala, že nemajú problém zvýšiť ropné kvóty na ťažbu, ale v podstate nemajú ani zákazníkov. Dopyt po rope nie je obrovský. Ale je tu veľký špekulatívny dopyt po rope. Čím viac nových peňazí bude, tým viac bude cena rásť.“
A ak by sa cena ropy odvíjala od dopytu, na akej úrovni by mohla byť?
„Výrazne nižšie. Cena v rokoch 2000 do 2004 bola v dolároch okolo tridsať dolárov za barel. Teraz je to v dolároch 120 za barel. To nemôžeme pripísať rastu globálneho dopytu. To je o tlačení peňazí. Štvornásobný rast od roku 2000 sa nedá pripísať zvýšenému dopytu z rozvojového sveta. Ak by sa centrálne banky nesprávali, ako sa správajú, tak by sme mohli byť na úrovni 50 dolárov za barel.“
Premietli sa už maximá cien ropy aj na cenách u nás?
„Je tam asi dvojtýždňové oneskorenie, takže áno.“

Kolon
22. března • 15:38

Nějak se ztrácím v tom, co chtěl autor označit za viníka, ale ono je úplně jedno. Ať už je cena ropy jaká chce a subvencuje se cokoli, problém je v samotném zdanění, které je zvlášť u nás naprosto nehorázné. Už vůbec snaha brát nám tolik peněz a pak je rozdělovat podle vůle státních úředníků a politiků je zvrhlá. Že to není efektivní je zřejmé a že to dříve nebo později skončí podporou nějakého nesmyslu, na kterém rejžují lidé jako pan Babiš, jakbysmet. Jedinou cestou, jak to změnit a mít zároveň levnější benzin, je donutit politiky snížit spotřební a další daně. Vždyť přece není normální, aby nás i v dobách takhle drahých paliv obíral stát o desítky korun na každém litru... Třeba tady probíhá docela slušně rozjetá petice na snížení spotřební daně: http://www.autoforum.cz/zivot-ridice/online-petic... ... Mám pocit, že jinak než podobnou akcí to nepůjde, když politici nejsou s to pochopit sami, že tímhle škodí úplně všem (krom sebe sama). Tak bude třeba zatopit právě jim...

goro
22. března • 17:02

český lid byl, je a bude připosraný, a jedniné na co se kdy zmohl byly řeči a nadávky v hospodě (teď i na internetu), ale potom když dojde na věc, sklopí ocas a poslechne...

Doporučujeme

Články odjinud