Ze zvuku atmosférické V12 půjdete do kolen! Aston Martin Valkyrie AMR Pro řádil na okruhu v Bahrajnu

Dvanáct válců, výkon přes tisíc koní, 11.000 otáček za minutu a žádná turba – nastavte hlasitost přijímače na maximum, budete nadšeni…

V sobotu před víkendovou Grand Prix Bahrajnu se na trati objevila britská placka, která svým zvukem zahanbila monoposty F1. Vlastně má i důstojnější počet válců a ten správný druh plnění – atmosférické. Aston Martin Valkyrie AMR Pro je výhradně okruhová hračka, postavená bez jakýchkoliv omezení – její dvanáctiválcový motor Cosworth o objemu 6,5 litru disponuje výkonem více než 745 kW (přes tisíc koní) a z hlediska aerodynamiky dokonce překonává speciály kategorie Le Mans Hypercar.

Za volant se posadil zkušební jezdec Dirk Müller a po jízdě nešetřil chválou. „To bylo neuvěřitelné. Vím, že se to pořád říká o různých autech, ale vážně: tohle je tedy něco. Z hlediska jízdních výkonů má blíže k F1 než cokoliv, co jsem kdy řídil. Výkon, jízdní vlastnosti, přilnavost, vše je dokonalé,“ prohlásil.

Budoucí majitelé Valkyrie AMR Pro budou již brzy moci ověřit, zda má pravdu – v letošním roce se pro ně chystá okruhový program, v rámci nějž se svými vozy navštíví například Silverstone, Nürburgring, Yas Marinu, Fuji, Circuit of the Americas a další tratě. Cena za vůz a zážitky s ním spojené byla 3,5 milionu dolarů, v přepočtu zhruba 80 milionů korun.

Aston Martin

Aston Martin je britský výrobce luxusních sportovních automobilů. Je pojmenován dle zakladatele Lionela Martina a závodu Aston Hill.

Od roku 1994 byl majitelem automobilky Ford. V roce 2007 značka přešla pod britské konsorcium Prodrive.

Aston Martin VantageAston Martin DB11 Aston Martin Vanquish

Diskuze (2) Další článek: Nové Maserati Grecale konečně oficiálně: S motorem ze supersportu má 523 koní, dorazí už brzy

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,