Zážitky z cestování po řecké Krétě

Největší řecký ostrov Kréta je známé evropské letovisko, kde řada turistů tráví svou dovolenou. Přinášíme pár rad, na co si dát pozor při půjčování vozidla, ceny benzínu a nafty a pár tipů, čeho se vyvarovat při jízdě po pobřeží a na klikatých cestičkách v horách.
Zážitky z cestování po řecké Krétě
Seznam kapitol
  1. Tipy, jak trávit volný čas na Krétě
  2. Autopůjčovny, ceny vozů a pohonných hmot
  3. Cestování po Krétě aneb na co si dát pozor

Zážitky z řecké Kréty

Kréta je největší řecký ostrov, který je rozdělen na 4 části: Nomos Chanion, Nomos Irakliou, Nomos Rethimnis a Nomos Lassithiou. V těchto částech je vždy jedno velké město: Chania, Iraklion, Rethimnon a Sitia, přičemž pouze první dvě jmenované mají letiště.

Z Brna do řecké Chanie na Krétě trvá let pouhé 2 h 15 min, což je stejná doba, jako autobusem po D1 z Brna do Prahy (pokud nejsou kolony, že?). Nejlepší zřejmě je mít letenku a ubytovaní od nějaké cestovky, ale kdo by si chtěl sám sehnat čtyřlůžkový apartmán nebo dvoulůžkové studio přímo na Krétě, nebude mít vůbec žádný problém.

Já byl ubytován v jednom z apartmánů v přímořském letovisku Agia Maria, asi 8 km západně od Chanie. Místní obyvatelé žijí pouze z turistického ruchu, každý tu má vedle svého malého domku i apartmánový dům, který pronajímá smluvním partnerům (cestovním kancelářím) nebo přímým zákazníkům. Většina staveb u hlavní cesty slouží jako malé podomní obchůdky, butiky a „supermarkety“. Řada apartmánových domů má ve své blízkosti slušné bazény, ale je dobré si zjistit, do kterého se můžete jít koupat, protože to většinou záleží na domluvě mezi majitelem bazénu a vlastníky okolních domů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Apartnámové domy u pobřeží - Bazén pro relaxaci a opalování.

K bazénům je volný přístup a lehátka a slunečníky jsou zdarma. Nepsaným pravidlem ale je, že turisté si koupí něco v místním baru. Vybrané ceny z menu jednoho baru u bazénu jsou zhruba následující:

Menu Cena (€)
0,5 l vody 0,7
0,5 l piva 2-2,5
0,5 l cola, sprite 1,5
frappé 2,2
irská káva 4
Ice Tea (plech) 1,5
horká čokoláda 2,2
bezalk. drink 3
alk. drink 5
zmrzlinový pohár 3,5-5
zmrzlina, ledňák 1-2
toast (dle náplně) 2-4
zeleninový salát 3

U moře

Přístup k moři je jednoduchý, z hlavní cesty stačí projít jakoukoliv příčnou uličkou a ocitnete se na písčité pláži. Zde jsou také slunečníky a lehátka, ovšem už za peníze. Poté, co se dostatečně usídlíte u některého z lehátek, objeví se Řek a bude po vás chtít 3-5 eur za dvě lehátka, která mají mezi sebou slunečník. Ve vybraných a vyhledávaných letoviscích počítejte s cenou 5-10 eur za den. Moře samotné je tu poměrně klidné, velké vlny a červené vlajky jsem za těch 12 dní dovolené viděl pouze jednou.

V moři jsou vidět hlavně malé rybky a krabi. V navštěvovaných letoviscích žádné velké úlovky, jako jsou mušle nebo hvězdice, z tzv. šnorchlování nečekejte, všechno už vysbírali turisté před vámi. Krétské moře má např. oproti Chorvatsku velkou výhodu: de facto tu nejsou žádní mořští ježci. Po pláži chodí prodavači a roznášejí sladké koláčky a koblihy (2 €) a misky s ovocem: kus melounu, hrozny vína, broskve, banán (jedna miska stojí 5 €). Pití buď sebou vlastní nebo je možné si koupit v jednom z mnoha barů a stánků.

Při procházce po pláži najdete řadu zajímavých akcí, jako jsou výlety na lodích (20-40 € na osobu, záleží na délce výletu a zda máte na lodi např. grilované maso s vínem), pronájem vodního skútru (cca 20 € za 15 min), paragliding za motorovým člunem (30 € za jednu osobu, 50 € za pár), jízdy na nafukovacích kruzích za motorovým člunem (10 € za osobu).

Během dne je okolo hlavni cesty, u pláže a u bazénů v provozu řada malých kavárniček a restaurací, během odpoledne a hlavně večer začínají ožívat bary a diskotéky. Všechny se snaží nalákat zákazníky světelnými poutači a řadou různých akcí, jako jsou Happy Hour, kdy jsou všechny drinky za polovinu ceny,  oblíbenou akcí je 2 drinky zaplatit a třetí dostat zdarma.

Po hlavní cestě neustále jezdí taxi, v Chanii a jejím okolí je pro vozy taxislužby typická barva tmavomodrá s bílými sloupky a střechou. Většinou se jedná o sedany střední a vyšší střední třídy, stručně řečeno vše mezi vozy Škoda Octávia a Mercedes-Benz E. Přes den celkem přesně jezdí autobusová doprava, ať už se jedná o lokální spoje nebo dálkovou dopravu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vozidlo taxislužby - Pro cestování mezi plážemi můžete využít silniční vláček.

Na závěr první části ještě připojím pár tipů a rad: Řecko je v jiném časovém pásmu, je tu o hodinu více než v ČR. Za žádných okolností nepodceňujte řecké podnebí, během mé dovolené přes den neklesla teplota ve stínu pod +30 C, na slunci bylo vždy přes +40 C. S tím je spojena celá řada věcí, jak jsem já sám předcházel úpalu, úžehu: dodržování pitného režimu, pokrývka hlavy, opalovací krém s vysokým faktorem a v kritických hodinách od 12 do 15-16 jsem relaxoval ve stínu. Všude noste opánky nebo sandály, protože na rozpálených silnicích, ale i písku na pláži by se upeklo vajíčko. Já jsem si během prvních dvou dnů spálil chodidla, což bylo celkem dost nepříjemné.

Hurá na nákupy

Dále se tu dá celkem levně pořídit řada módních doplňků, jako např. pánský, dámský kožený pásek Armani, Hugo Boss, Versace nebo Diesel za 3-5 €, kožená peněženka nebo kabelka stejných světových designérů od 6 €; trička, mikiny, kšiltovky zmiňovaných značek od 3 €, hodinky Calvin Klein, Gucci nebo Rolex od 15 €. Lidé od Gucciho nebo Armaniho by jistě byli příjemně překvapeni, jaké zajímavé věci se pod jejich značkou dají na Krétě koupit...

Většina obchodníků umí alespoň základy angličtiny a já se domluvil prakticky všude. Všechny ceny jsou smluvní, pokud koupíte více zboží v jednom obchůdku, většinou dostanete slevu automaticky. Pokud se umíte dobře přít a máte pro obchodování talent, není problém usmlouvat 25procentní slevu. V některých případech se s cenou dostanete až na 2/3 původní ceny. Nebojte se říci méně, než mají obchodníci vystavené ceny, Řekové jsou na to zvyklí a nevadí jim to. Pozor ale, aby jste nebyli zbytečně otravní nebo hrubí. Jižanské povahy jsou někdy velmi výbušné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Chania: Uličky s obchody a butiky - Restaurace u historického přístavu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Historický přístav v Chanii - Kašna na náměstí s mojí maličkostí

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Tipy, jak trávit volný čas na Krétě
  2. Autopůjčovny, ceny vozů a pohonných hmot
  3. Cestování po Krétě aneb na co si dát pozor
TEST: S Mitsubishi L200 jsme postavili lesní posed. Ale hodí se i na výlety?

Mitsubishi L200 Invite+ a Instyle

Nové Mitsubishi L200 je skvělé auto na práci. Jak si ale povede jako auto pro každý den?

včera | Vladimír Kadera | 3 příspěvky
Hybridní Fiaty 500 a Panda mají motor z použitých plechovek. Jak s ním jezdí?

Fiat 500 a Fiat Panda Hybrid

Opačný přístup než Peugeot se rozhodl aplikovat Fiat. Prostým označením hybrid označuje své dva modely 500 a Panda s mild hybridním ústrojím.

24.  2.  2020 | Svět motorů | 11 příspěvků
TEST Volkswagen Touareg V8 4.0 TDI Black Style: Nehodící se škrtněte

Volkswagen Touareg V8 4.0 TDI

Touareg je vlajkovou lodí Volkswagenu, s motorem V8 by se ale dal považovat za takovou vlajkovou loď „na druhou“. Pokud máte o koupi osmiválce zájem, pospěšte si. Brzy totiž nenávratně zmizí z nabídky.

20.  2.  2020 | Jan Mička | 28 příspěvků