Závody Gumball 3000 povedou přes Česko

Trasa dalšího ročníku závodu Gumball 3000, který se koná už tuto sobotu 14. května, letos povede i přes Českou republiku. Začíná se v Londýně a končí se v italském Palermu, závodníci ji musí stihnout za osm dní. Cesta vede přes Brussel, Prahu, Vídeň, Budapešť a Dubrovník, část trasy stráví řidiči na palubě trajektu, který je přepraví z Dubrovníku do italského Bari. Pokud máte zájem se na závod a zúčastněná auta podívat, budete mít možnost. Organizátoři soutěže vyjednali vyhrazené parkoviště pro účastníky – to bude na Senovážném náměstí a závodníci tam dorazí v neděli 15. května. Závodů se účastní velmi zajímavé vozy (Carrera GT, Enzo, Zonda...), takže bude na co koukat.

Poznámka: V USA se jezdí podobné závody pod názvem Cannonball, a to už od roku 1971; snahou je dostat se co nejrychleji z jednoho poběřeží na druhé.

Zápisné do soutěže činilo v přepočtu zhruba čtyři sta padesát tisíc korun (deset tisíc liber), stačilo se přihlásit na webu organizátorů. Závody Gumball 3000 jsou pověstné tím, že účastníci ve snaze dojet včas často překračují rychlost, případně ohrožují ostatní účastníky provozu. Některým byla v průběhu závodu naměřena i rychlost 250 km/h, nejsou výjimkou případy, kdy někteří řidiči zaplatili za celý závod pokuty v řádech sta tisíc korun. Účastníci před startem soutěže musí podepsat prohlášení, že nebudou porušovat dopravní předpisy zemí, kterými budou projíždět. Zda je ale skutečně budou dodržovat, už je jejich věc.

TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků
TEST Volkswagen T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion: Pouliční směska

VW T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion

Rostoucí segment SUV byl loni rozšířen o stylový Volkswagen T-Roc. Vypadá fantasticky, přináší však i řadu těžko pochopitelných řešení. Pro první test jsme zvolili verzi s turbodieselem, převodovkou DSG a pohonem všech kol.

13.  2.  2018 | Jan Mička | 23 příspěvků