Závodní simulátory na PC – z čeho lze vybírat?

Chcete se svézt v nejnovějším modelu Ferrari, Lamborghini či Porsche? Tento sen si můžete v klidu splnit, a to i bez potřeby vlastnit tučné konto a dobře zateplenou garáž. Stačí si na svůj počítač nainstalovat jednu z několika nových závodních her, které se chystají na náš trh.
Závodní simulátory na PC – z čeho lze vybírat?

V minulosti se závodní simulátory na PC vždy řadily mezi velmi oblíbené hry. Nejinak je tomu i dnes, v době pokročilých simulací, které si co do reality fyzikálního modelu téměř nezadají s jízdou ve skutečném automobilu. Částečně se tím ale zúžil okruh případných zájemců o počítačové ježdění jako takové. Ne každému se chce trávit několik hodin seznamováním se s vozem a další desítky hodin pilováním techniky jízdy. Teprve poté o sobě můžete říci, že tu či onu závodní hru skutečně zvládáte. Vzniká tu sice široká nabídka odlehčených, téměř arkádových simulátorů, ale ty fanda skutečných aut patrně odmítne. Přesto si povíme i o několika z nich.

Need for Speed: Hot Pursuit 2

Začneme patrně nejočekávanější závodní simulací současnosti. Hra vyjde jak na konzoli PlayStation 2, tak i na PC; díky bohu – v poslední době už taková věc zdaleka není pravidlem. Důkazem budiž datadisk Vice City pro veleúspěšnou hru Grand Theft Auto, který patrně, na rozdíl od původní hry, je zatím naplánován pouze pro PS2.

Fyzikální model, auta a tratě: HP2 je na tom podobně jako další hry ze série Need for Speed. Vlastnosti vozu jsou tedy postaveny velmi dobře, ale maximálně realistické závodění to samozřejmě není. U této hry se budou bavit jak jedinci bez řidičáku, tak možná i profesionální jezdci. Jedná se ovšem jednoznačně o hru určenou k odreagování. Tomu jsou přizpůsobeny i další atributy – nejezdí se po okruzích, ale po tratích, z nichž některé budou i více jak 20 kilometrů dlouhé. To je jeden z aspektů všech her ze série NFS, který je činí opravdu zajímavým – dokonalé tratě se skvělou hratelností a úžasnou grafikou. Těžko si přát něco víc.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
S čím si dnes vyjedeme na nákupy? Ferrari, Lamborghini a spousta
dalších netrpělivě čeká na váš povel.

Okolo dvacítky se bude pohybovat také počet automobilů, do nichž budete moci nasednout. Namátkou se hráči mohou těšit na Lamborghini Murcielago nebo Ferrari 360 Spider. Oproti předchozím dílům bude možnost vyjet i mimo trať, dosud vymezenou silnicí a pohybovat se volně po krajině. Vývoj hry je již ve finálním stádiu a dočkáme se jí ještě do konce letošního roku.

TOCA Race Driver

TOCA je hra, která je o řád blíže řádnému závodění než Hot Pursuit 2. Autoři do programu vložili systém FEM (Finite Element Modeling), který upravuje vzhled a jízdní vlastnosti auta v závislosti na aktuálním poškození. Pokud tedy ztratíte zadní přítlačné křídlo, mělo by se to projevit na jízdních vlastnostech automobilu – stejně jako další možné poruchy a poškození. Základy tohoto systému dnes nalezneme v každé lepší závodní hře (i v těch 1-2 roky starých), ale programátoři TOCY slibují, že jejich kolizní systém bude o řád výš než u srovnatelných her – 50 různých částí vozu bude deformovatelných a další 20 vám bude moci odpadnout. Tratí bude v této hře ještě více než v HP2 – téměř 40, z čehož bude desítka okruhů. Některé tratě budou čistá fikce, jiné budou naopak licencované kopie skutečných závodních okruhů.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
TOCA má daleko závodnější náboj. Poznáte známé vozy v převleku?

V dnešní době by hra patrně nemohla zaujmout, kdyby se místo ve skutečných automobilech známých značek jezdilo v beztvarých krabicích se smyšlenými jmény. I autoři TOCY si jsou této základní pravdy vědomi a tak se můžeme těšit na více jak 40 licencovaných vozů značek Toyota, Mitsubishi, Subaru, Mercedes Benz, Alfa Romeo, Peugeot, Saab, Audi, Chevrolet, Ford, Dodge a další. Do každého závodu bude moci nastoupit až 20 vozů. Hra má s HP2 společnou ještě jednu věc – dočkáme se jí před koncem letošního roku.

Colin McRae Rally 3

Poslední z trojice netrpělivě očekávaných závodních PC titulů. Svým způsobem by možná měl být uveden na prvním místě, protože pokud mluvíme o skutečně profi závodění, je CMR3 patrně očekávanější hrou než TOCA a po stránce fyzikálního modelu je propracovanější než HP2. Zkrátka – jestliže máte rádi šotolinové silnice, závody v bahně či na ledu, bude CMR3 to pravé pro vás. Autoři slibují, že se ve hře podíváme do takových lokalit jako je kupříkladu exotické Japonsko, ledové Švédsko či právě zabahněná Velká Británie. Celkem se má jednat o 8 lokalit rozdělených na 56 úseků.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
S Colinem si můžete užít spoustu legrace, a to v různých klimatických
podmínkách
.

Z vozů se můžeme těšit na oblíbený Ford Focus, Subaru Impreza, Citroen Saxo a jiné vozy, které právě teď kralují třídě závodních vozů. I CMR3 má jednu vlastnost, která v jiných simulátorech není, resp. není v nich propracováno do takové míry – v tomto případě se jedná o možnost výrazné deformace okolních objektů – krajiny. Na PC by hra měla vyjít v 1. čtvrtletí příštího roku, pro konzolové platformy o něco dříve. Po shlédnutí videa z této hry se jednoznačně kloním k názoru, že se jedná o závodního favorita letošní zimy.

A co konzole?

Kromě toho, že všechny výše uvedené hry vyjdou na PC, objeví se samozřejmě také na nejrozšířenější konzolové platformě – PlayStationu 2. Některé hry budou portovány i pro další konzole, ale PS2 stále bezpodmínečně vede, i když výkonem už trochu zaostává za konkurenčním Xboxem od Microsoftu a konzolí GameCube od společnosti Nintendo. To se projeví zejména ve chvílích, kdy například v závodech v Xboxové a PC verzi TOCY bude moci naráz závodit až 20 automobilů, ale v PS2 verzi pouze 14. I přes „stáří“ PS2 nejsou její výkonnostní limity natolik omezující, aby tuto konzoli nějak výrazně poškozovaly. 40 milionů prodaných kusů mluví ostatně za vše.

Právě pro tuto platformu existují další vynikající závodní hry, o kterých se nyní krátce zmíním.

Gran Turismo 3 – GT3 a novější datadisk Gran Turismo Concept: 2002 Tokyo-Geneva se řadí mezi nejúspěšnější a nejprodávanější hry pro Sony PlayStation 2.

World Rallye Championship II Extreme – další ze skvělých závodních her pro PS2. Prvnímu dílu byla vytýkána slabší hratelnost a kratší zábavnost. Nyní by už vše mělo být jinak.

V-Rally 3 – špičková hra se špičkovou grafikou. Tak by se v krátkosti dala charakterizovat tato hra, která prošla už řadou platforem, aby nakonec největšího ohlasu dosáhla právě svým třetím dílem na PS2.

Tři zmíněné hry reprezentují absolutní špičku nejen v závodění na konzoli PlayStation 2, ale i v závodění obecně, protože stále platí, že závodní tituly pro PS2 se řadí i mezi absolutní špičku napříč všemi platformami.

Článek vznikl ve spolupráci s herním magazínem Doupě.cz

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 6 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků