Zavedení mýta v Německu zvýší počty kamionů v Česku

Už za pár dní začne v Německu fungovat vybírání elektronického mýtného pro kamionovou dopravu nad 12 tun. Čeští dopravci, kteří přes Německo jezdí, musí mít do té doby v kamionech nainstalovánu patřičnou techniku. Po zavedení mýtného bude kilometr německé dálnice stát cca čtyři koruny. Oproti tomu v Česku zatím stále funguje systém dálničních známek - jednodenní stojí 250 Kč. Za to by kamion v Německu ujel jen něco málo přes 60 km; u nás přejede celou republiku. Evropská unie přitom brojí proti tomu, aby u nás mohla být cena známky zvýšena, což naše vláda oprávněně cítí jako nespravedlivé.

Zavedení mýta v Německu výrazným způsobem vzroste kamionová doprava na českých dálnicích. Mýto se platí už od loňského roku i v Rakousku, takže Česko se tak stává výrazně levnějším tranzitním územím. Zatímco dříve mohl jet kamion z Rakouska do Polska přes Německo, nyní už pojede přes ČR - je to o dost levnější. Přitom už po vstupu do EU vzrostla kamionová doprava na dálnicích postupně až o padesát procent a nyní to bude ještě horší. Ucpané dálnice budou kvůli tomu na denním pořádku.

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

21.  10.  2017 | David Rusol
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků