Zaměstnanci Dacie stávkují dál

Ani dva týdny nestačilo k tomu, aby odbory a zaměstnanci rumunské automobilky Dacia přijali nabídku vedení. Na konci minulého měsíce totiž zaměstnanci v závodě, kde se vyrábí známý model Logan, vstoupili do časově neomezené stávky, aby si vyděračským chováním vydobyli jednostranný prospěch (celý článek).

Odbory a zaměstnanci požadují zvýšení platu o více než šedesát procent, což je pro vedení pochopitelně nepřijatelné. Přesto nabízí navýšení platu o více než čtyřicet procent, což se ovšem odborářům, kteří získali morální podporu u svých zahraničních kolegů, zdá málo.

Automobilka tak denně přichází o téměř deset milionů eur na obratu, což není zrovna malá částka.

Je tedy otázkou, zda nebude pro příště lepší pro automobilky stavět své závody v zemích, kde systém tolik nekomplikuje firmám podnikání a kde panují rovnocenné vztahy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Pak budou momentálně stávkující zaměstnanci jistě spokojeni...

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků