Zákaz předjíždění pro kamiony na D1: Na kterých úsecích bude a jak dlouho?

K bezpečnějšímu a plynulejšímu provozu na D1 v zimních měsících má pomoci i nový zákaz předjíždění pro kamiony. Zatím se objeví na dvou úsecích a nebude permanentní.

Dálnice D1 začíná být na zimní měsíce opět průjezdná bez větších omezení, jelikož práce na rekonstrukci tahu budou pokračovat zase na jaře. Hlavně řidiči kamionů by se ale měli připravit na nové omezení, a to ve formě zákazu předjíždění pro vozidla s hmotností nad 3,5 tuny, které bude proměnně platit na vybraných úsecích.

Oprava D1 jde letos do finále. Příští rok bude nejhorší v historii rekonstrukce

Oprava D1 jde letos do finále. Příští rok bude nejhorší v historii rekonstrukce

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uvedlo, že cílem opatření je zakázat předjíždění kamionům především během špatných povětrnostních podmínek či hustého provozu. Omezení tak bude řízeno přes centrální systém a elektronické dopravní značky. Do provozu bude značení uvedeno od 1. prosince 2019 a fungovat bude až do 28. února příštího roku.

Na kterých úsecích se zákaz předjíždění objeví?

V tuto chvíli budou moci řidiči kamionů potkat zákaz předjíždění na dvou úsecích. První bude ve směru na Brno od 79. km po 103,5. km. Druhý pak ve směru na Prahu od 133,5. km do 104. km.

Podle ŘSD patří tyto úseky k nejrizikovějším z celé dálnice D1. Zákaz předjíždění pro nákladní auta s hmotností nad 3,5 tuny je rovněž odpovědí na kolaps dálnice během loňské zimy. Kamionová doprava na tom měla podle silničářů velký podíl.

Naposledy si užijeme papírové dálniční známky. V platnost vstoupily 1. prosince

Naposledy si užijeme papírové dálniční známky. V platnost vstoupily 1. prosince

Značky se tedy budou rozsvěcovat jednak při zhoršeném počasí se sněžením, ale také už v případě zhoršení předpovědi, kdy bude sněžení hrozit. Dalším případem bude příliš hustá doprava ve zmíněných úsecích. Pro zdůraznění a zlepšení viditelnosti elektronických značek při velmi špatném počasí budou na tabulích blikat dvě oranžová světla.

Zda se zákaz předjíždění pro kamiony na D1 v budoucnu rozšíří, se teprve uvidí. ŘSD uvedlo, že chce touto novinkou sbírat zkušenosti. Pokud tak bude značení citelně pomáhat dopravě na dálnici, možná se počet značek zvýší.

TEST Ford Focus ST Plus Performance: Bejby nebude sedět v koutě!

Ford Focus ST Plus Performance

Akronymem rychlého Fordu je od pradávna označení RS a hot-hatch modrého oválu se již několikátou generací zove Focus RS. Jeho bejby bratříček ST se v očích nadšenců vždy tak trochu krčil v koutku a tam si fidlal ty své druhé housličky. K patnáctým narozeninám ale dostal od hodných strýčků z vývojového oddělení elektrickou kytaru… a k ní koncertní kombo s elektronickými efekty.

včera | Petr Schnagl | 15 příspěvků
Za volantem elektrické Škody Citigoe iV: Odsouzena k úspěchu. Na doživotí?

Škoda Citigoe iV

Na prezentaci v Nizozemsku jsme vedle plug-in hybridní Škody Superb poprvé vyzkoušeli také první sériově vyráběný elektromobil s okřídleným šípem ve znaku. Odsouzen k úspěchu ale byl už dlouho před tím.

3.  12.  2019 | Jan Mička | 144 příspěvků
Levné Hyundaie i20 a i30 na ostří nože: Hodně muziky za méně než 300.000 Kč!

Hyundai i20 vs. Hyundai i30

Řekněme, že chcete nové auto a stanovíte si limit 300 tisíc korun. Český Hyundai má pro vás hned dvě lákavé nabídky.

1.  12.  2019 | Vladimír Kadera | 82 příspěvků