Zákaz předjíždění pro kamiony na D1: Na kterých úsecích bude a jak dlouho?

K bezpečnějšímu a plynulejšímu provozu na D1 v zimních měsících má pomoci i nový zákaz předjíždění pro kamiony. Zatím se objeví na dvou úsecích a nebude permanentní.

Dálnice D1 začíná být na zimní měsíce opět průjezdná bez větších omezení, jelikož práce na rekonstrukci tahu budou pokračovat zase na jaře. Hlavně řidiči kamionů by se ale měli připravit na nové omezení, a to ve formě zákazu předjíždění pro vozidla s hmotností nad 3,5 tuny, které bude proměnně platit na vybraných úsecích.

Oprava D1 jde letos do finále. Příští rok bude nejhorší v historii rekonstrukce

Oprava D1 jde letos do finále. Příští rok bude nejhorší v historii rekonstrukce

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uvedlo, že cílem opatření je zakázat předjíždění kamionům především během špatných povětrnostních podmínek či hustého provozu. Omezení tak bude řízeno přes centrální systém a elektronické dopravní značky. Do provozu bude značení uvedeno od 1. prosince 2019 a fungovat bude až do 28. února příštího roku.

Na kterých úsecích se zákaz předjíždění objeví?

V tuto chvíli budou moci řidiči kamionů potkat zákaz předjíždění na dvou úsecích. První bude ve směru na Brno od 79. km po 103,5. km. Druhý pak ve směru na Prahu od 133,5. km do 104. km.

Podle ŘSD patří tyto úseky k nejrizikovějším z celé dálnice D1. Zákaz předjíždění pro nákladní auta s hmotností nad 3,5 tuny je rovněž odpovědí na kolaps dálnice během loňské zimy. Kamionová doprava na tom měla podle silničářů velký podíl.

Naposledy si užijeme papírové dálniční známky. V platnost vstoupily 1. prosince

Naposledy si užijeme papírové dálniční známky. V platnost vstoupily 1. prosince

Značky se tedy budou rozsvěcovat jednak při zhoršeném počasí se sněžením, ale také už v případě zhoršení předpovědi, kdy bude sněžení hrozit. Dalším případem bude příliš hustá doprava ve zmíněných úsecích. Pro zdůraznění a zlepšení viditelnosti elektronických značek při velmi špatném počasí budou na tabulích blikat dvě oranžová světla.

Zda se zákaz předjíždění pro kamiony na D1 v budoucnu rozšíří, se teprve uvidí. ŘSD uvedlo, že chce touto novinkou sbírat zkušenosti. Pokud tak bude značení citelně pomáhat dopravě na dálnici, možná se počet značek zvýší.

Minitest Volkswagen T-Cross 1.5 TSI ACT DSG: Kluk z plakátu

Volkswagen T-Cross 1.5 TSI ACT DSG

Nebude trvat dlouho a nabídka pohonných jednotek Volkswagen T-Cross projde drobnou úpravou. Benzinová patnáctistovka však zůstane, proto není od věci si říci, co od ní vlastně můžete očekávat.

včera | Jan Mička | 12 příspěvků
Minitest Dacia Duster 1.0 TCe Prestige: V plné výbavě za cenu holé Fabie Combi!

Dacia Duster 1.0 TCe

Druhá Dacie Duster není žádnou horkou novinkou. Novinkou je ale akční ceník. SUV od Dacie totiž aktuálně můžete mít za necelých 220 tisíc, s plnou výbavou za 326.900 Kč. Vždy to ale bude tříválec s předním pohonem. Dává smysl?

31.  5.  2020 | Petr Schnagl | 114 příspěvků
První jízda s novým Seatem Leon 1.5 TSI: Tak dobrý, že vás dostane na kolena

Seat Leon 1.5 TSI ACT 110 kW

První dostaveníčko s novou generací Seatu Leon považujme za hodně letmé seznámení. Vyzkoušeli jsme benzinovou patnáctistovku s manuálem, největší radost nám však dělal podvozek.

28.  5.  2020 | Jan Mička | 52 příspěvků