Zajímavá statistika: škody na silnicích nás loni přišly na 54 miliard Kč

Celkové škody, které vznikly vlivem dopravy na pozemních komunikacích, se za loňský rok vyšplhaly na astronomických 54 miliard korun. V této sumě jsou započítány všechny náklady, tedy nejen ty vzniklé přímo na silnici. Ve zmíněné sumě se tak objevily i náklady na léčbu, sociální dávky pro postižené nehodami, invalidní důchody, ale také škody při ztrátě pracovní sily v podniku, náklady na výjezdy hasičů, policistů atp.

Dle této analýze se ukázalo, že průměrný náklad na jednu nehodu, při které zemřel alespoň jeden účastník provozu, se vyšplhaly na téměř devět a půl milionu korun, přičemž větší díl tvoří nepřímé náklady. Náklady u nehody s těžkým zraněním se pak vyšplhaly průměrně na tři miliony korun. Nehody bez zranění pak přišly v průměru na necelých sto tisíc korun na osobu.

Náklady, které vznikají dopravními nehodami se tak vyšplhaly do astronomických výšin a stále více zatěžují nejen pojišťovny, ale také stát, zaměstnavatele účastníků a samozřejmě také rozpočty jednotlivých rodin. Situace je o to horší, že náklady se výrazně zvyšují a každým rokem nabírají dynamický růst. Přitom cena vozů na to nemá zásadní vliv, protože jejich hodnota je v celkových nákladech zanedbatelná. Bohužel následná péče, sociální podpora apod. je stále dražší.

Minitest Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD: Důvod, proč MPV nesmí zemřít

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD (minitest)

Rostoucí zájem o crossovery a SUV už v nedávné minulosti poslal na odpočinek dva velikány segmentu MPV. Jak ale dokazuje stále prodávaný Seat Alhambra, tyto vozy jsou stále potřeba.

22.  2.  2018 | Jan Mička | 3 příspěvky
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 78 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků