Zajímavá statistika: škody na silnicích nás loni přišly na 54 miliard Kč

Celkové škody, které vznikly vlivem dopravy na pozemních komunikacích, se za loňský rok vyšplhaly na astronomických 54 miliard korun. V této sumě jsou započítány všechny náklady, tedy nejen ty vzniklé přímo na silnici. Ve zmíněné sumě se tak objevily i náklady na léčbu, sociální dávky pro postižené nehodami, invalidní důchody, ale také škody při ztrátě pracovní sily v podniku, náklady na výjezdy hasičů, policistů atp.

Dle této analýze se ukázalo, že průměrný náklad na jednu nehodu, při které zemřel alespoň jeden účastník provozu, se vyšplhaly na téměř devět a půl milionu korun, přičemž větší díl tvoří nepřímé náklady. Náklady u nehody s těžkým zraněním se pak vyšplhaly průměrně na tři miliony korun. Nehody bez zranění pak přišly v průměru na necelých sto tisíc korun na osobu.

Náklady, které vznikají dopravními nehodami se tak vyšplhaly do astronomických výšin a stále více zatěžují nejen pojišťovny, ale také stát, zaměstnavatele účastníků a samozřejmě také rozpočty jednotlivých rodin. Situace je o to horší, že náklady se výrazně zvyšují a každým rokem nabírají dynamický růst. Přitom cena vozů na to nemá zásadní vliv, protože jejich hodnota je v celkových nákladech zanedbatelná. Bohužel následná péče, sociální podpora apod. je stále dražší.

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 17 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků