Zajímavá statistika: škody na silnicích nás loni přišly na 54 miliard Kč

Celkové škody, které vznikly vlivem dopravy na pozemních komunikacích, se za loňský rok vyšplhaly na astronomických 54 miliard korun. V této sumě jsou započítány všechny náklady, tedy nejen ty vzniklé přímo na silnici. Ve zmíněné sumě se tak objevily i náklady na léčbu, sociální dávky pro postižené nehodami, invalidní důchody, ale také škody při ztrátě pracovní sily v podniku, náklady na výjezdy hasičů, policistů atp.

Dle této analýze se ukázalo, že průměrný náklad na jednu nehodu, při které zemřel alespoň jeden účastník provozu, se vyšplhaly na téměř devět a půl milionu korun, přičemž větší díl tvoří nepřímé náklady. Náklady u nehody s těžkým zraněním se pak vyšplhaly průměrně na tři miliony korun. Nehody bez zranění pak přišly v průměru na necelých sto tisíc korun na osobu.

Náklady, které vznikají dopravními nehodami se tak vyšplhaly do astronomických výšin a stále více zatěžují nejen pojišťovny, ale také stát, zaměstnavatele účastníků a samozřejmě také rozpočty jednotlivých rodin. Situace je o to horší, že náklady se výrazně zvyšují a každým rokem nabírají dynamický růst. Přitom cena vozů na to nemá zásadní vliv, protože jejich hodnota je v celkových nákladech zanedbatelná. Bohužel následná péče, sociální podpora apod. je stále dražší.

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

dnes | Milan Lažanský | 1 příspěvek
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 29 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Minitest Renault Espace 1.8 TCe

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků