Záchranářská ulička: Jak má správně vypadat? A co hrozí, když ji využijete?

S pravidly tvorby uličky pro záchranáře na víceproudých silnicích se Česká republika vyrovnala okolním státům teprve minulý rok. Jak se tedy záchranářská ulička správně tvoří a jaká v ní dodržovat pravidla? Čtěte dále…

Ulička sloužící na víceproudých silnicích k zajištění plynulého a včasného zásahu záchranářů u nehod byla v ČR probíraným tématem minulý rok. Zákon o provozu na pozemních komunikacích totiž přišel s novelou, která tvorbu uličky standardizovala podle okolních zemí. Když jde o vteřiny, samozřejmě se hodí přesně vědět, jak udělat dostatečné místo záchrance či hasičům jedoucím k nehodě, ať už se nacházíte kdekoliv po Evropě.

Co říká o záchranářské uličce zákon?

V oficiálním znění § 41 odstavce 8 zákona o provozu na pozemních komunikacích stojí:

Není-li dálnice nebo silnice pro motorová vozidla s nejméně dvěma jízdními pruhy volně průjezdná z důvodu kolony stojících nebo pomalu jedoucích vozidel, jsou řidiči vozidel povinni vytvořit mezi jízdními pruhy prostor pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy; při tom smějí vjet na krajnici nebo na střední dělící pás. Jsou-li v jednom směru jízdy více než dva jízdní pruhy, vytváří se tento prostor mezi jízdním pruhem, který je nejvíce vlevo, a k němu přiléhajícím jízdním pruhem.

Jak se chovat na železničním přejezdu? Rychlost, zákazy, pokuty, krizové situace

Jak se chovat na železničním přejezdu? Rychlost, zákazy, pokuty, krizové situace

Jak má tedy v praxi záchranářská ulička vypadat?

Povinné je tvořit uličku mezi levým a přiléhajícím pruhem. Pokud se už tedy nacházíte v levém pruhu, pokusíte se natlačit co nejvíce doleva, řidiči v přiléhajících pruzích (prostředním a pravém) začnou uhýbat co nejvíc doprava. Nutný je ovšem mít na paměti i dostatečný odstup od okolních vozidel v koloně z důvodu manévrování. Vzniklá ulička by měla mít na šířku minimálně 3 metry.

Nějaké další tipy k takové situaci?  

Pomůckou k tvorbě záchranářské uličky může být vaše pravá ruka (viz galerie), kdy palec znázorňuje levý pruh, mezera mezi ostatními prsty uličku pro záchranáře a ostatní prsty přiléhající pruhy.

Pokud jste byli z informačních tabulí informování o nehodě před vámi nebo již vidíte tvořící se kolonu, uličku vytvářejte již při příjezdu do kolony. Nečekejte, až uslyšíte sirény.

Víte, jaká pravidla platí při jízdě v obytné zóně? Teď už nebudete muset tápat

Víte, jaká pravidla platí při jízdě v obytné zóně? Teď už nebudete muset tápat

Jaké hrozí postihy?

Za neoprávněné použití vytvořené uličky vám hrozí pokuta až 2500 Kč. V minulosti už také došlo k případům, kdy někteří řidiči použili záchranářskou uličku k odjezdu z kolony zpět na nejbližší sjezd. V tu chvíli se tedy dopustili otáčení a jízdy v protisměru na dálnici, za což hrozí pokuta od 5 do 10 tisíc korun, odebrání ŘP na jeden rok a sedm trestných bodů.

Záchranářskou uličku mohou využít pouze:

- Vozidla s právem přednosti jízdy (modrý maják, tj. policie, sanitky, hasiči).
- Vozidla správce pozemní komunikace.
- Vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky.

V galerii najdete chytrou infografiku od portálu Bezpečné cesty, která všechno důležité o záchranářské uličce shrnuje dohromady.

TEST Volkswagen Touareg V8 4.0 TDI Black Style: Nehodící se škrtněte

Volkswagen Touareg V8 4.0 TDI

Touareg je vlajkovou lodí Volkswagenu, s motorem V8 by se ale dal považovat za takovou vlajkovou loď „na druhou“. Pokud máte o koupi osmiválce zájem, pospěšte si. Brzy totiž nenávratně zmizí z nabídky.

20.  2.  2020 | Jan Mička | 26 příspěvků
Minitest Opel Astra 1.2 Turbo (96 kW) Elegance: Tříválec na dlouhé cesty

Opel Astra 1.2 Turbo

Faceliftovaná Astra generace K dostala pod kapotu výhradně tříválcové motory, všechny pocházejí od General Motors, nikoli z dílen PSA. Vyzkoušeli jsme silnější verzi základní dvanáctistovky, která v mnoha ohledech velmi mile překvapila.

15.  2.  2020 | Petr Schnagl | 37 příspěvků
Minitest Mercedes-Benz V300d: Šestiválec vám už chybět nebude

Mercedes-Benz V300d

Skoro 240 koní v dodávce. Kdo to potřebuje? Když se nad tím zamyslíte, tak možná právě vy...

13.  2.  2020 | Vladimír Kadera | 21 příspěvků