Za vyšší emise se při koupi vozu bude připlácet

Podle magazínu WhatCar chystá Evropská komise pro rok 2012 nařízení, které bude mít dopad na zájemce o výkonnější vozy. Díky vyšší hodnotě CO2 vyprodukované na jeden kilometr si při koupi vozu připlatíte až 3500 Eur.

V současnosti je průměr na úrovni 162 g/km, komise se ho ale snaží stlačit na 130 g/km. Nebude ovšem platit to, že vůz s vyšší produkcí na trh nemůže, ale odrazí se to na ceně vozu, kde část poputuje jako „pokuta“ právě Evropské komisi. Ta může prý činit až 80 Eur za každý gram CO2 na každý kilometr. I takto bude vypadat zelený boj a tlak na motoristy kupovat co nejekologičtější motory.

Jen pro porovnání, Mercedes má u svých vozů průměr 188 g/km CO2, BMW pak 184 g/km a Peugeot, který vyrábí hodně malých motorů, si drží hodnotu 142 g/km. Zároveň se ale naskýtá otázka, co s diesely, protože u nich není CO2 pro svět vůbec tak škodlivé jako jiné látky obsaženy ve výfukových plynech. Tímto krokem se dá předpokládat, že právě dieselové agregáty budou ještě oblíbenější, přitom jsou to právě ony, které nás ve městech nejvíce „dusí”…

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

dnes | Milan Lažanský | 33 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků