Za volant s půl promile? ODS chce zrušit nulovou toleranci alkoholu při řízení

Pohnutkou za tímto návrhem je podle ODS vyrovnání situace vůči ostatním evropským zemím, které určitou toleranci promile alkoholu v krvi za volantem povolují.

Současná nulová tolerance alkoholu v krvi při řízení automobilu v ČR si podle ODS zaslouží změnu. Šéf politické strany Petr Fiala a bývalý ministr dopravy a šéf poslanců strany Zbyněk Stanjura tak navrhli zavedení tolerance až 0,5 promile. ODS zmiňuje, že bychom se tímto krokem vyrovnali ostatním zemím západní Evropy.

Strana se přiklání například k Německu, Rakousku a další řadě evropských zemí, kde je rovněž povolena tolerance 0,5 promile. Nulová tolerance je v Evropě spíše výjimkou a ČR se přísným zákazem alkoholu za volantem rovná třeba sousednímu Slovensku nebo Maďarsku a Rumunsku.

Policie opět nasadila do akce šmírovací autobusy. Natáčela přestupky řidičů

Policie opět nasadila do akce šmírovací autobusy. Natáčela přestupky řidičů

„Nevidím důvod, aby si slušný český občan nemohl dát malé pivo. Přibližme se i v tomto západní Evropě. Jsem přesvědčen, že si tuto míru svobody zasloužíme a jsem přesvědčen, že umíme být stejně zodpovědní, jako většina Evropanů. Když to zvládají Francouzi, Španělé, Italové nebo Lotyši, zvládneme to i my,“ uvedl Fiala. Informace přinesl server iDnes.cz.

K novému návrhu ODS mělo přispět i nedávné schválení poslanců, kteří rozhodli o toleranci 0,5 promile vodákům na velké části řek v ČR. Když mají tuto možnost i vodáci, ODS by chtělo stejnou svobodu nabídnout i řidičům na silnicích.

Česká studie zjistila, že 71 % řidičů jezdí jako pod vlivem alkoholu či drog

Česká studie zjistila, že 71 % řidičů jezdí jako pod vlivem alkoholu či drog

Zástupci strany mimo jiné dodali, že malé množství alkoholu v krvi za volantem nemá ani v jiných zemích Evropy dopad na zvýšení nehodovosti. Ke svému návrhu ovšem také přidávají myšlenku ještě většího zpřísnění postihů pro řidiče, kteří danou míru překročí. S tímto krokem by tak došlo k další úpravě bodového systému.

Od expertů z oddělení BESIP Ministerstva dopravy ČR, zabývajícím se bezpečností na silnicích, na druhou stranu v minulosti zaznělo, že již od hranice 0,2 promile alkoholu v krvi může být u některých jedinců ovlivněno chování za volantem.

Minitest BMW 440i xDrive Cabrio: Jízda s panem Dokonalým. Možná už naposledy

BMW 440i xDrive Cabrio

Kabriolety střední velikosti se už pomalu stávají ohroženým druhem. Buďme rádi za každého zástupce této dokonalé třídy!

16.  11.  2019 | Vladimír Kadera | 13 příspěvků
TEST SsangYong Korando 1.6XDI 4x4 AT: Zákaznicí, koukejte. Konkurenti, učte se!

SsangYong Korando 1.6XDI 4x4 AT

Naftový motor, automatická převodovka, pohon všech kol a více než slušná výbava. Korando je na souboj s evropskými konkurenty perfektně připraveno.

14.  11.  2019 | Vladimír Kadera | 36 příspěvků
Za volantem Fordu Transit PHEV: Vážně někdo potřebuje dodávku do zásuvky?

Fordu Transit Custom PHEV

Bez elektriky se to neobejde ani u užitkových vozidel. A pokud chce Ford i nadále patřit v tomto segmentu ke špičce, musel se současnému trendu přizpůsobit. Nové mild-hybridní a plug-in hybridní modely jsme již měli možnost vyzkoušet.

10.  11.  2019 | Svět motorů | 41 příspěvků