Za volant s půl promile? ODS chce zrušit nulovou toleranci alkoholu při řízení

Pohnutkou za tímto návrhem je podle ODS vyrovnání situace vůči ostatním evropským zemím, které určitou toleranci promile alkoholu v krvi za volantem povolují.

Současná nulová tolerance alkoholu v krvi při řízení automobilu v ČR si podle ODS zaslouží změnu. Šéf politické strany Petr Fiala a bývalý ministr dopravy a šéf poslanců strany Zbyněk Stanjura tak navrhli zavedení tolerance až 0,5 promile. ODS zmiňuje, že bychom se tímto krokem vyrovnali ostatním zemím západní Evropy.

Strana se přiklání například k Německu, Rakousku a další řadě evropských zemí, kde je rovněž povolena tolerance 0,5 promile. Nulová tolerance je v Evropě spíše výjimkou a ČR se přísným zákazem alkoholu za volantem rovná třeba sousednímu Slovensku nebo Maďarsku a Rumunsku.

Policie opět nasadila do akce šmírovací autobusy. Natáčela přestupky řidičů

Policie opět nasadila do akce šmírovací autobusy. Natáčela přestupky řidičů

„Nevidím důvod, aby si slušný český občan nemohl dát malé pivo. Přibližme se i v tomto západní Evropě. Jsem přesvědčen, že si tuto míru svobody zasloužíme a jsem přesvědčen, že umíme být stejně zodpovědní, jako většina Evropanů. Když to zvládají Francouzi, Španělé, Italové nebo Lotyši, zvládneme to i my,“ uvedl Fiala. Informace přinesl server iDnes.cz.

K novému návrhu ODS mělo přispět i nedávné schválení poslanců, kteří rozhodli o toleranci 0,5 promile vodákům na velké části řek v ČR. Když mají tuto možnost i vodáci, ODS by chtělo stejnou svobodu nabídnout i řidičům na silnicích.

Česká studie zjistila, že 71 % řidičů jezdí jako pod vlivem alkoholu či drog

Česká studie zjistila, že 71 % řidičů jezdí jako pod vlivem alkoholu či drog

Zástupci strany mimo jiné dodali, že malé množství alkoholu v krvi za volantem nemá ani v jiných zemích Evropy dopad na zvýšení nehodovosti. Ke svému návrhu ovšem také přidávají myšlenku ještě většího zpřísnění postihů pro řidiče, kteří danou míru překročí. S tímto krokem by tak došlo k další úpravě bodového systému.

Od expertů z oddělení BESIP Ministerstva dopravy ČR, zabývajícím se bezpečností na silnicích, na druhou stranu v minulosti zaznělo, že již od hranice 0,2 promile alkoholu v krvi může být u některých jedinců ovlivněno chování za volantem.

TEST Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC: Když vám auto vybírá peněženka

Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC

Kategorie aut, která se dají koupit do tří set tisíc korun, se pomalu ale jistě zužuje. Kvůli novým povinným bezpečnostním systémům navíc můžeme očekávat zdražení napříc celým segmentem. Mitsubishi Space Star se však ještě drží v přijatelných mezích.

včera | Vladimír Kadera | 4 příspěvky
TEST Audi Q3 35 TDI S tronic: Když nemůže, tak přidej!

Audi Q3 35 TDI S tronic

Příbuznost minulé a nové generace Audi Q3 byste možná na první pohled netipovali. Až tak se kompaktní SUV změnilo. Otázkou zůstává, o kolik výš dokáže novinka posunout standardy nastolené předchůdcem.

19.  4.  2019 | Jan Mička | 70 příspěvků
První jízda se Suzuki Swift Sport: Je to žlutý ďábel za super peníze!

Suzuki Swift Sport (první svezení)

„No konečně, ty malej rošťáku“, vypadlo ze mě ihned po nasednutí. Tohle auto je totiž naprosto skvělý způsob, jak utratit půl milionu.

14.  4.  2019 | Vladimír Kadera | 36 příspěvků