Za volant s půl promile? ODS chce zrušit nulovou toleranci alkoholu při řízení

Pohnutkou za tímto návrhem je podle ODS vyrovnání situace vůči ostatním evropským zemím, které určitou toleranci promile alkoholu v krvi za volantem povolují.

Současná nulová tolerance alkoholu v krvi při řízení automobilu v ČR si podle ODS zaslouží změnu. Šéf politické strany Petr Fiala a bývalý ministr dopravy a šéf poslanců strany Zbyněk Stanjura tak navrhli zavedení tolerance až 0,5 promile. ODS zmiňuje, že bychom se tímto krokem vyrovnali ostatním zemím západní Evropy.

Strana se přiklání například k Německu, Rakousku a další řadě evropských zemí, kde je rovněž povolena tolerance 0,5 promile. Nulová tolerance je v Evropě spíše výjimkou a ČR se přísným zákazem alkoholu za volantem rovná třeba sousednímu Slovensku nebo Maďarsku a Rumunsku.

Policie opět nasadila do akce šmírovací autobusy. Natáčela přestupky řidičů

Policie opět nasadila do akce šmírovací autobusy. Natáčela přestupky řidičů

„Nevidím důvod, aby si slušný český občan nemohl dát malé pivo. Přibližme se i v tomto západní Evropě. Jsem přesvědčen, že si tuto míru svobody zasloužíme a jsem přesvědčen, že umíme být stejně zodpovědní, jako většina Evropanů. Když to zvládají Francouzi, Španělé, Italové nebo Lotyši, zvládneme to i my,“ uvedl Fiala. Informace přinesl server iDnes.cz.

K novému návrhu ODS mělo přispět i nedávné schválení poslanců, kteří rozhodli o toleranci 0,5 promile vodákům na velké části řek v ČR. Když mají tuto možnost i vodáci, ODS by chtělo stejnou svobodu nabídnout i řidičům na silnicích.

Česká studie zjistila, že 71 % řidičů jezdí jako pod vlivem alkoholu či drog

Česká studie zjistila, že 71 % řidičů jezdí jako pod vlivem alkoholu či drog

Zástupci strany mimo jiné dodali, že malé množství alkoholu v krvi za volantem nemá ani v jiných zemích Evropy dopad na zvýšení nehodovosti. Ke svému návrhu ovšem také přidávají myšlenku ještě většího zpřísnění postihů pro řidiče, kteří danou míru překročí. S tímto krokem by tak došlo k další úpravě bodového systému.

Od expertů z oddělení BESIP Ministerstva dopravy ČR, zabývajícím se bezpečností na silnicích, na druhou stranu v minulosti zaznělo, že již od hranice 0,2 promile alkoholu v krvi může být u některých jedinců ovlivněno chování za volantem.

Minitest VW Polo GTI s manuálem: Jednou se o něj ještě porveme!

VW Polo GTI (minitest)

Polo je díky dvoulitru zjevem mezi malými ostrými hatchbacky. Ke štěstí nám chyběla akorát maličkost. Manuál. Rádi bychom jásali, ale jediné, co můžeme nyní říci, je, že byl a už není. Po pár měsících ve výrobě GTI se spojkovým pedálem a řadicí pákou skončilo. Hádejte, komu můžete děkovat.

včera | Miro Mihálik | 4 příspěvky
TEST Royal Enfield Interceptor 650 Twin: Jednou zkusíš a už musíš!

Royal Enfield Interceptor 650 Twin

Nové twiny od indického Enfieldu jsou pro svoji značku bez diskuse revolucí a po zásluze vzbudily enormní globální zájem. Efektní retro design, legendární znáček, zbrusu nový motor a více než dobrá cena jsou pádné argumenty. Dá se ale věřit radikální průlom značce, která až donedávna sveřepě bušila jediný model, vyráběný s drobnými změnami od poloviny padesátých let?

23.  6.  2019 | Petr Schnagl | 10 příspěvků
TEST Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid: Dost dobrá i pro Lexus

Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid

Nová Toyota Corolla se přiřítila na český trh hned ve třech karosářských verzích. Pro první test jsme zvolili tu nejpraktičtější, navíc s nejvýkonnějším hybridním pohonem. Dokáže opodstatnit vyšší cenu? A bavíme se vůbec ještě o mainstreamovém modelu?

19.  6.  2019 | Jan Mička | 154 příspěvků