Za volant s půl promile? ODS chce zrušit nulovou toleranci alkoholu při řízení

Pohnutkou za tímto návrhem je podle ODS vyrovnání situace vůči ostatním evropským zemím, které určitou toleranci promile alkoholu v krvi za volantem povolují.

Současná nulová tolerance alkoholu v krvi při řízení automobilu v ČR si podle ODS zaslouží změnu. Šéf politické strany Petr Fiala a bývalý ministr dopravy a šéf poslanců strany Zbyněk Stanjura tak navrhli zavedení tolerance až 0,5 promile. ODS zmiňuje, že bychom se tímto krokem vyrovnali ostatním zemím západní Evropy.

Strana se přiklání například k Německu, Rakousku a další řadě evropských zemí, kde je rovněž povolena tolerance 0,5 promile. Nulová tolerance je v Evropě spíše výjimkou a ČR se přísným zákazem alkoholu za volantem rovná třeba sousednímu Slovensku nebo Maďarsku a Rumunsku.

Policie opět nasadila do akce šmírovací autobusy. Natáčela přestupky řidičů

Policie opět nasadila do akce šmírovací autobusy. Natáčela přestupky řidičů

„Nevidím důvod, aby si slušný český občan nemohl dát malé pivo. Přibližme se i v tomto západní Evropě. Jsem přesvědčen, že si tuto míru svobody zasloužíme a jsem přesvědčen, že umíme být stejně zodpovědní, jako většina Evropanů. Když to zvládají Francouzi, Španělé, Italové nebo Lotyši, zvládneme to i my,“ uvedl Fiala. Informace přinesl server iDnes.cz.

K novému návrhu ODS mělo přispět i nedávné schválení poslanců, kteří rozhodli o toleranci 0,5 promile vodákům na velké části řek v ČR. Když mají tuto možnost i vodáci, ODS by chtělo stejnou svobodu nabídnout i řidičům na silnicích.

Česká studie zjistila, že 71 % řidičů jezdí jako pod vlivem alkoholu či drog

Česká studie zjistila, že 71 % řidičů jezdí jako pod vlivem alkoholu či drog

Zástupci strany mimo jiné dodali, že malé množství alkoholu v krvi za volantem nemá ani v jiných zemích Evropy dopad na zvýšení nehodovosti. Ke svému návrhu ovšem také přidávají myšlenku ještě většího zpřísnění postihů pro řidiče, kteří danou míru překročí. S tímto krokem by tak došlo k další úpravě bodového systému.

Od expertů z oddělení BESIP Ministerstva dopravy ČR, zabývajícím se bezpečností na silnicích, na druhou stranu v minulosti zaznělo, že již od hranice 0,2 promile alkoholu v krvi může být u některých jedinců ovlivněno chování za volantem.

Minitest Toyota RAV4 2.5 Hybrid: Konečně něco, co si stojí za svým

Toyota RAV4 2.5 Hybrid (minitest)

Nová Toyota RAV4 nás už dříve překvapila extravagantním vzhledem, ale měli jsme k ní pár výhrad, které se pokusí smazat hybridní verze. Podaří se jí to?

16.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 61 příspěvků
TEST Ford Ranger Raptor: The Rock s pisklavým hláskem. I tak je ale boží

Ford Ranger Raptor

Další dva válce by evropský Raptor potřeboval jako prase drbání. Naopak automat klidně mohl mít o tři nebo čtyři kvalty méně. Svým speciálním podvozkem však nový Ranger beztak o parník převyšuje všechno, co jste dosud ve třídě pick-upů znali.

13.  8.  2019 | Miro Mihálik | 8 příspěvků
TEST VW Touareg 3.0 TSI Black Style: Když nafta nevoní a spotřeba nevadí

Volkswagen Touareg 3.0 TSI 4Motion

Od uvedení nové generace Volkswagenu Touareg na český trh uběhl už více než rok. Benzinový motor je v nabídce osamocen, výkonem se však řadí k nejlepším. Stojí za zvážení, nebo je lepší zůstat u obligátního turbodieselu?

8.  8.  2019 | Jan Mička | 52 příspěvků