Za nepřipoutaného psa body nedostanete, pokutu ale ano

Nový silniční zákon nás bude zřejmě ještě dlouho okouzlovat svou nápaditostí, jednou z přehlížených novinek je povinnost zajistit bezpečnost posádky při přepravě zvěře. A mezi posádku se zde počítá i ona zvěř. Přesněji řečeno, paragraf 52 stanoví, že "při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob a ani zvířat."

Zákon neříká nic bližšího o tom, jak má být takové zabezpečení provedeno a při případné kontrole je pouze na posouzení policisty, zda je zvíře zabezpečené či nikoli. Pokud usoudí, že nikoli (což je pravděpodobné za předpokladu, že budete mít v pořádku lekárničku), může vás pokutovat až 2 000 Kč, tedy klasickou lidovou pokutou. Testné body kupodivu nedostanete žádné a to nejen vy jako řidič, ale dokonce ani pes, což je pobuřující a věříme, že to zákonodárce s první novelou zákona napraví.

Věc má dvě řešení. Buď se můžete s velkou nadějí na úspěch vždy hádat, formulace zákona je dosti vágní. A nebo, pokud chcete k problému přistoupit svědomitě a nedopustit to, aby pes o hmotnosti 20 kg narazil při okamžitém zpomalení z 50 km/h do před ním stojící překážky hmotností 600 kg, mu můžete pořídit fešné kširy, které umožní připoutat jej pomocí běžného pásu. Jedny takové nabízí v různých velikostech společnost GreenDog, za pár set korun s nimi bude v pohodě nejen váš pes...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Veselí psi v kšírách od GreenDogu
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

včera | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků