Za nepřipoutaného psa body nedostanete, pokutu ale ano

Nový silniční zákon nás bude zřejmě ještě dlouho okouzlovat svou nápaditostí, jednou z přehlížených novinek je povinnost zajistit bezpečnost posádky při přepravě zvěře. A mezi posádku se zde počítá i ona zvěř. Přesněji řečeno, paragraf 52 stanoví, že "při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob a ani zvířat."

Zákon neříká nic bližšího o tom, jak má být takové zabezpečení provedeno a při případné kontrole je pouze na posouzení policisty, zda je zvíře zabezpečené či nikoli. Pokud usoudí, že nikoli (což je pravděpodobné za předpokladu, že budete mít v pořádku lekárničku), může vás pokutovat až 2 000 Kč, tedy klasickou lidovou pokutou. Testné body kupodivu nedostanete žádné a to nejen vy jako řidič, ale dokonce ani pes, což je pobuřující a věříme, že to zákonodárce s první novelou zákona napraví.

Věc má dvě řešení. Buď se můžete s velkou nadějí na úspěch vždy hádat, formulace zákona je dosti vágní. A nebo, pokud chcete k problému přistoupit svědomitě a nedopustit to, aby pes o hmotnosti 20 kg narazil při okamžitém zpomalení z 50 km/h do před ním stojící překážky hmotností 600 kg, mu můžete pořídit fešné kširy, které umožní připoutat jej pomocí běžného pásu. Jedny takové nabízí v různých velikostech společnost GreenDog, za pár set korun s nimi bude v pohodě nejen váš pes...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Veselí psi v kšírách od GreenDogu
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 29 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků