Za nepřipoutaného psa body nedostanete, pokutu ale ano

Nový silniční zákon nás bude zřejmě ještě dlouho okouzlovat svou nápaditostí, jednou z přehlížených novinek je povinnost zajistit bezpečnost posádky při přepravě zvěře. A mezi posádku se zde počítá i ona zvěř. Přesněji řečeno, paragraf 52 stanoví, že "při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob a ani zvířat."

Zákon neříká nic bližšího o tom, jak má být takové zabezpečení provedeno a při případné kontrole je pouze na posouzení policisty, zda je zvíře zabezpečené či nikoli. Pokud usoudí, že nikoli (což je pravděpodobné za předpokladu, že budete mít v pořádku lekárničku), může vás pokutovat až 2 000 Kč, tedy klasickou lidovou pokutou. Testné body kupodivu nedostanete žádné a to nejen vy jako řidič, ale dokonce ani pes, což je pobuřující a věříme, že to zákonodárce s první novelou zákona napraví.

Věc má dvě řešení. Buď se můžete s velkou nadějí na úspěch vždy hádat, formulace zákona je dosti vágní. A nebo, pokud chcete k problému přistoupit svědomitě a nedopustit to, aby pes o hmotnosti 20 kg narazil při okamžitém zpomalení z 50 km/h do před ním stojící překážky hmotností 600 kg, mu můžete pořídit fešné kširy, které umožní připoutat jej pomocí běžného pásu. Jedny takové nabízí v různých velikostech společnost GreenDog, za pár set korun s nimi bude v pohodě nejen váš pes...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Veselí psi v kšírách od GreenDogu
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 74 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků