Yeti končí a místo něj Škoda od října nabídne Karoq. Už máme i jeho data

Design své letošní hlavní novinky zatím Škoda drží pod pokličkou, nicméně už jsou známy prakticky veškeré technické údaje tohoto vozu.

Karoq. To je nové jméno v řadě modelů mladoboleslavské automobilky. V roli menšího SUV s okřídleným šípem ve znaku vystřídá vůz Yeti. Bude však o poznání větší než tento automobil pocházející ještě z minulého desetiletí.

Jméno novinky je docela nezvyklé, a Škoda cítila povinnost ho novinářům důkladně ozřejmit. Vydala tedy samostatnou tiskovou zprávu, v níž mimo jiné zdůrazňuje, že podobně jako u Kodiaqu se vydala pro inspiraci na Aljašku. Prý tak bude činit i v případě dalších chystaných modelů kategorie SUV.

Škoda odhaluje své budoucí elektroauto. Pojede až 180 km/hod a na dálnici samo

Škoda odhaluje své budoucí elektroauto. Pojede až 180 km/hod a na dálnici samo

Místní obyvatelé na ostrově Kodiak, konkrétně původní kmen Aleuťanů, údajně automobil označují slovem  Kaa´raq. Slovo Ruq pak znamená šíp, což je symbol z loga Škody. Spojením následně vznikl Karoq. Tolik jazykové okénko...

Kodiaq má rozměrový náskok

Jisté je však, že Karoq bude jiné auto než velmi kompaktní yeti. Na délku má měřit 4 382 milimetrů, což je o 160 více v porovnání právě se "sněžným mužem". Zvětšila se i šířka (o 35 milimetrů na 1841 milimetrů). Naopak hodnota výška je nižší o 40 milimetrů - celkem dosahuje Koraq v tomto směru 1605 milimetrů.

V porovnání s kodiaqem je naopak karoq poměrně malý. Do jeho délky mu chybí přes třicet centimetrů. Koraq je naopak o něco málo větší než Seat Ateca, s nímž ve východočeských Kvasinách sdílí montážní linku. Španělské auto je kratší o dva centimetry, šířka a výška jsou buď shodné nebo se liší v řádu několika milimetrů.

Ze zvětšených rozměrů (narostl také rozvor o šedesát milimetrů na 2638 milimetrů), mají profitovat cestující i zavazadlový prostor. Vpředu lidé získají v oblasti loktů k dobru 40, vzadu 12 milimetrů. Vzadu před koleny přibylo 35 milimetrů. A kufr se zvětšil o více než sto litrů. Ze 416 u yettiho na 521 litrů.

Cena Kodiaqu vydržela jen krátce. Nyní ho Škoda zdražila, a s ním i další auta

Cena Kodiaqu vydržela jen krátce. Nyní ho Škoda zdražila, a s ním i další auta

Zatímco yeti však měl v sériové výbavě systém sedaček Varioflex, který umožňoval jejich posouvání i vyjímání, u karoqu bude za příplatek. Pokud se zadní sedačky posunou zcela vpřed, nabyde objem kufru až na 588 litrů. Naopak, pokud bude zapotřebí větší prostor pro lidi, zmenší se zavazadelník na 479 litrů. Jestliže se zadní tři sedačky z auta vyjmou, bude k dispozici prostor, který charakterizuje údaj 1810 litrů.

Výkonný zážehový motor chybí

Základní pohonnou jednotkou pro karoq bude litrový přeplňovaný tříválec 85 kW (115 koní). Zájemci o zážehový agregát budou moci zvolit ještě novinku 1,5 TSI s výkonem 110 kW (150 koňských sil). Má i systém odpojování válců a nižší spotřebu než slabší motor (5,1 litru versus 5,3 litru).

V případě vznětových motorů zaujme nasazení nové šestnáctistovky (85 kW - 115 koní). Dále se můžeme setkat s dvoulitrovými TDI naladěnými na 110 nebo 140 kW. Tato vrcholná verze bude vždy spojena s pohonem všech kol a sedmistupňovou převodovkou DSG. Auto s ní zrychluje z nuly na sto kilometrů v hodině během 7,8 sekundy a dosáhne až 211 kilometrů v hodině.

Škoda byla „Simply clever“ už téměř před 100 lety. Tady jsou převratná řešení

Škoda byla „Simply clever“ už téměř před 100 lety. Tady jsou převratná řešení

Podobně jako v kodiaqu bude k dispozici volba jízdního režimu, včetně položky Offroad u verzí s pohonem všech kol. Ten využívá  elektronicky řízenou lamelovou mezinápravovou spojku umístěnou u zadní nápravy (systém Haldex). Elektronika pak rozhoduje o rozdělení hnací síly. Verze 4x4 mají čtyřprvkovou zadní nápravu.

Asistenční systémy budou obdobné, jakými disponují vozy octavia, superb nebo kodiaq. Tedy, zmínit se můžeme například o hlídání vozů v mrtvém úhlu, adaptivním tempomatu se schopností samočinného zastavení nebo čtení dopravních značek. V případě nehody se může hodit automatické tísňové volání na záchranářský dispečink.

Ve špičkové verzi bude k mání multimediální systém Columbus, který má úhlopříčku 9,2 palce. Ovládat jej bude možné i prostřednictvím několika jednoduchých gest. Služby vzdáleného přístupu umožnují si na dálku ověřit, zda je auto zamčené, zda má dostatek paliva v nádrži, nebo kde je vlastně zaparkované.

Sledovali jsme montáž závodní Škody Fabia R5. Jednu sestaví za 10 dní

Sledovali jsme montáž závodní Škody Fabia R5. Jednu sestaví za 10 dní

Poprvé digitální přístrojový štít

Novinkou v seznamu možných prvků výbavy bude v koraqu digitální přístrojový štít. Škoda ho pojmenovala Digital Instrument Panel. K dispozici budou čtyři různá uspořádání. Například klasické s velkým otáčkoměrem a rychloměrem a prostorem uprostřed pro zobrazení například navigační mapy. Možná je rovněž varianta s maximální velikostí středového pole, kde opět nejčastěji zřejmě bude navigační mapa, nebo redukované uspořádání. To dává možnost řidiči zobrazovat pouze dvě pro něj nejdůležitější hodnoty - například aktuální rychlost a dojezd na palivo v nádrži.

Škoda zatím auto ukázala pouze vybrané skupině médií, někteří novináři již měli možnost se s ním také svézt. Detaily karosérie však dosud byly zakryté maskovací fólií, stejně tak nejsou zatím k dispozici žádné snímky interiéru.

Oficiální premiéra se uskuteční 18. května ve Stockholmu, do prodeje se model dostane na přelomu října a listopadu. Ještě předtím se lidé na přelomu června a července dozví ceny. Už teď se ale pro inspiraci se můžete podívat na ceník Seatu Ateca.

Na oficiální fotogalerii kamuflovaného karoqu se podívejte zde:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Minitest Renault Kadjar 1.3 TCe: Malé srdce, velké odhodlání

Renault Kadjar 1.3 TCe (minitest)

Kadjar se v přívalu nových crossoverů možná poněkud ztrácí. O to více ale zaujme, když začnete zkoumat, co je za tou nenápadnou fasádu. A to i malé třináctistovce navzdory, protože funguje pozoruhodně dobře.

19.  3.  2019 | Miro Mihálik | 11 příspěvků
Minitest Honda CR-V 2.0 i-MMD Hybrid 2WD: Napravení reputace?

Honda CR-V 2.0 i-MMD Hybrid (minitest)

Honda se u nové generace modelu CR-V vzdala naftového motoru. Alternativou je hybrid s velice slušným výkonem 135 kW, který mě fascinoval ve více ohledech. Hlavně pak technikou.

17.  3.  2019 | Jan Mička | 37 příspěvků
Minitest Kia Ceed SW 1.6 CRDi 7DCT: Litrový premiant za super peníze

Kia Ceed SW 1.6 CRDi 7DCT (minitest)

Zavazadlový prostor větší než u dosavadního lídra kategorie, příznivá cena a úsporný naftový motor. Kia Ceed SW tahá trumfy z rukávu jeden za druhým.

14.  3.  2019 | Vladimír Kadera | 67 příspěvků