X-Works X1: Lancer Evo jako kupé

Britský specialista na úpravy vozů Mitsubishi představil své nejnovější dílo. Představte si ostrý Lancer Evo jako kupé.
X-Works X1: Lancer Evo jako kupé

Dvoumístné Mitsubishi Lancer Evo v karosářské verzi kupé, to tu ještě nebylo. To ovšem neznamená, že tomu tak musí být napořád. Britský úpravce se pustil do vývoje tak trochu vlastního vozu a výsledek je velmi zajímavý.

Vývoj vozu trval přes 30 měsíců a zdaleka tak nebyl pouhým karosářským experimentem. Při výrobě byl použit hlavně karbon, díky kterému se podařilo snížit hmotnost až na skvělých 1 180 kg (v závodní verzi 1000 kg) a zvýšit celkovou tuhost vozu.

Druhým materiálem, který se podílel na snížení hmotnosti, je hliník. Ten se objevil na zcela novém podvozku a nápravách. Díky tomu výrazně klesla neodpružená hmotnost a tím se zlepšily i jízdní vlastnosti. Na ty byl ostatně kladen hlavní důraz.

Systém pohonu všech kol je sice přebrán ze sériového Eva a pouze posílen, aby se vypořádal s vyšším výkonem, ovšem naladění geometrie a podvozku je již zcela specifické.

O pohon tohoto vozu se stará stejný dvoulitr, který lze najít i ve standardním Evu. Ovšem díky úpravám jak v motoru, tak v přeplňováním nabízí úpravce základní výkon 350 koní. Ten lze ve vrcholných verzích navýšit až na závodních 500 plnokrevníků.

I když se jedná prozatím jen o koncept, X Works předpokládá, že se tento vůz objeví i na silnicích. Zhruba za rok si jej budete moci pořídit za základní cenu 45 000 liber (přibližně 2 mil. Kč), což je sice výrazně více, než kolik zaplatíte za Evo sedan, ale získáte mnoho výkonu navíc a také originalitu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
X-Works X1
TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

včera | Jan Mička | 48 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 73 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků