Říkali mu král konstruktérů: Před 175 lety se narodil Wilhelm Maybach

Učil se na cukráře, díky talentu a píli stal se významným průkopníkem spalovacích motorů a obecně motorismu. Zde je jeho příběh.

Dne devátého února roku 1846 se v německém Heilbronnu narodil Augustus Wilhelm Maybach. Prožil si velmi těžké mládí, matka mu zemřela v roce 1854 a o dva roky později přišel i o otce. Rodinní přátelé mu zajistili místo v sirotčinci v Reutlingenu, které vedl protestantský teolog Gustav Werner.

V instituci nazývané Bruderhaus se děti učily různým řemeslům, mladý Wilhelm konkrétně pekařem a cukrářem, nicméně vedoucí ústavu si všiml Maybachova technického nadání a rozhodl se jej rozvíjet. Budoucí konstruktérské eso se tak začalo učit technickému kreslení, dále Wilhelm studoval matematiku a také angličtinu a francouzštinu.

Nový Mercedes-Maybach S má definovat luxus. Umí jezdit sám, namasíruje i lýtka

Nový Mercedes-Maybach S má definovat luxus. Umí jezdit sám, namasíruje i lýtka

V roce 1863 Werner přijal na místo inspektora dílen Bruderhausu jistého Gottlieba Daimlera, který také poznal talent mladého Maybacha, ten ho proto v roce 1869 angažoval ve firmě Maschinenbau-Gesselschaft v Karlsruhe jakožto konstruktéra. O tři roky později oba odešli do společnosti Gasmotoren-Fabrik Deutz AG, založené Nicolausem Augustem Ottem, v níž se Maybach stal hlavním konstruktérem a dovedl Ottův čtyřtaktní spalovací motor do sériové produkce. U něj také zkoušel používat tekuté palivo místo plynu.

U Mercedesu se bude propouštět. Koncern Daimler chce ušetřit až 1 miliardu euro

U Mercedesu se bude propouštět. Koncern Daimler chce ušetřit až 1 miliardu euro

V roce 1882 Daimler opustil závod Deutz a začal pracovat samostatně, pochopitelně přizval i svého souputníka Maybacha. V domě na adrese Taubenheimstrasse 13 v Cannstattu poblíž Stuttgartu se začaly rodit první funkční exempláře rychloběžných benzinových motorů. Tamtéž vznikla i řada revolučních vozidel, které tyto nové motory poháněly: první motocykl Reitwagen v roce 1885, první motorový člun v roce 1886, první čtyřkolový vůz Motorkutsche v roce 1886 nebo motorem poháněná vzducholoď v roce 1888.

Připomeňte si slavné závodní Tatry. První závodila už v roce 1900, vznikla za měsíc

Připomeňte si slavné závodní Tatry. První závodila už v roce 1900, vznikla za měsíc

V roce 1895 vzniká firma Daimler-Motoren-Gesselschaft (DMG), v níž je Maybach technickým ředitelem. O dva roky později vznikla další plodná spolupráce – od Daimlera si koupil vůz podnikatel Emil Jellinek, pro nějž později společnost postavila první čtyřválcový automobil světa Daimler Phoenix. Díky Jellinekovým závodním úspěchům se objednávky jen hrnuly a stal se výhradním zástupcem firmy v Rakousko-Uhersku, Americe i Francii. Další závodní vůz Mercedes 35 HP, pojmenovaný podle jeho dcery, pak založil slavný rodokmen stuttgarstké značky. Právě tento automobil a jeho výkony v závodech vynesly Maybachovi přezdívku „král konstruktérů.“

Mercedes-Maybach GLS oficiálně: Opulence nejen pro Čínu má komfort nejvyšší třídy

Mercedes-Maybach GLS oficiálně: Opulence nejen pro Čínu má komfort nejvyšší třídy

Gottlieb Daimler umírá v roce 1900 a Wilhelm Maybach poté přichází o bezvýhradnou podporu v rámci DMG. Z firmy nakonec odchází, aby společně s hrabětem Zeppelinem založili vlastní společnost Luftfahrzeug-Motorenbau GmbH, vedenou synem Karlem Maybachem. Ta vyráběla letecké motory nejen pro vzducholodě.

Mercedes-Maybach Ultimate Luxury kombinuje SUV a sedan. Toto je výsledek

Mercedes-Maybach Ultimate Luxury kombinuje SUV a sedan. Toto je výsledek

Po skončení první světové války byla výroba v leteckém průmyslu na německém území zakázána Versailleskou smlouvou, Maybach se proto vrhnul na výrobu naftových motorů pro vlakovou a lodní dopravu a benzinových motorů do osobních vozů. O ty měla zájem pouze holandská společnost Spyker, se kterou se ale společnost (nyní už s názvem Maybach-Motorenbau) nedohodla, proto se rozhodla stavět celá auta sama. Tak v roce 1921 vznikl Maybach W3 s řadovým šestiválcem o objemu 5,7 litru, následovaný celou řadou dalších modelů.

Na prodej je vzácný Mercedes-Benz 560 TEL. Kdysi byste na něj vydělávali 155 let

Na prodej je vzácný Mercedes-Benz 560 TEL. Kdysi byste na něj vydělávali 155 let

Wilhelm Maybach zemřel 29. prosince roku 1929, poklonit se mu můžete v Canstattu na hřbitově Uff, kde je pohřben poblíž svého přítele Daimlera. Společnost dále vyráběla osobní vozy, mezi kterými byly i modely s dvanáctiválcovými motory nazvané Zeppelin. Výrobky firmy poháněly vzducholodě a během druhé světové války i proslulé tanky Panther, Tiger a další. Začátkem šedesátých let minulého století získala většinový podíl v Maybach Motorenbau společnost Daimler-Benz. A jméno slavného konstruktéra žije i dnes ve formě luxusních limuzín na bázi Mercedesu třídy S.

Maybach

Maybach-Motorenbau je německý výrobce luxusních automobilů. Společnost v roce 1909 založil Wilhelm Maybach se synem, původně jako výrobce motorů pro vzducholodě Zeppelin.

Po 2. světové válce výroba automobilů ustala, Daimler značku Maybach obnovil až po roce 2000.

Mercedes-Maybach GLS • Mercedes-Maybach Ultimate Luxury • Mercedes-Maybach G650 Landaulet

TEST Volkswagen Golf GTI 2.0 TSI DSG: Kam se ještě základní GTI nevydalo

Volkswagen Golf GTI 2.0 TSI DSG

Základní Volkswagen Golf GTI byl vždy střídmou cestou ke každodennímu cestování se sklony k mírnému sportování. Teď už to tak úplně neplatí.

dnes | Vladimír Kadera | 16 příspěvků
TEST Hyundai Tucson 1.6 CRDi MHEV 4x4: Nové pořádky bez prokletí

Hyundai Tucson 1.6 CRDi MHEV 4x4

Konzervativní crossover se nám proměnil ve výrazný designový povoz, který neumí nebudit emoce. Vyplatila se mu sázka na odvahu?

28.  2.  2021 | Richard Herbich | 34 příspěvků
Nová Škoda Fabia je luxusnější. Už jsme ji řídili, bude to největší malé auto na trhu

Škoda Fabia IV 1.0 TSI DSG

Čtvrtá generace Škody Fabia je za rohem, představí se už v květnu, od léta si ji budete moci objednat v rámci předprodeje a s podzimem dorazí na showroomy a k prvním zákazníkům.

25.  2.  2021 | Jiří Baborský | 72 příspěvků