WayRay Holograktor je vizí futuristického taxi. Realitu rozšíří celé posádce

Šoféra v tomto taxíku už nenajdete. Spolu s dalšími bude sedět někde v kanceláři.

Sdílená doprava by mohla v budoucnosti vypadat a fungovat i takto. Koncept Holograktor představuje technologická společnost WayRay s ústředím ve Švýcarsku. Vlastně tedy koukáme na futuristický, plně autonomní taxík, naplno využívající holografických technologií pro rozšířenou realitu – oblast, na kterou se firma specializuje.

Netradičně řešená třímístná kabina konceptu je tedy vybavena holografem, který rozšiřuje prostor před vozem (celé čelní okno) o dodatečný obsah v reálném čase. Nejde tedy pouze o značení či upozornění (jako v případě nejnovějších head-up displejů), ale tímto způsobem může posádka hrát v rozšířené realitě během cestování i hry. Pro třetího pasažéra vzadu je pak určena samostatná „obrazovka“.

Řízení konceptu je zajištěno zcela autonomně nebo na dálku jiným řidičem. WayRay si představuje vzdálené řidiče těchto taxíků, kteří budou vozy ovládat skrze VR head-set, volant a pedály (podobně jako u hi-tech simulátorů). Společnost přímo zmiňuje myšlenku kanceláří, v nichž budou tito profesionální řidiči futuristické taxíky na dálku ovládat.

Pro WayRay se jedná především o přehlídku možných technologií s nabídkou licence pro velké automobilky. Společnost však naznačila, že by se do výroby vlastního autonomního taxíku možná pustila i sama. Od koho pochází elektrické ústrojí firma neupřesnila. Každopádně má Holograktor nabídnout dojezd cca 600 km.

Váš názor Další článek: Toyota vylepšila Corollu pro rok 2022. Novinkou je hlavně schopnější infotainment

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,