Vzestupy a pády automobilky ve Vrchlabí. Již 70 let patří Škodě

Závod Vrchlabí mladoboleslavské automobilky je v současné době jedinou její tuzemskou továrnou, v níž se nevyrábějí celá auta, nýbrž pouze převodovky. Letos uplynulo 70 let od doby, kdy se továrna stala součástí dnešní Škody Auto.

Stovky tisíc automobilů vyrobila mezi lety 1908 a 2012 automobilka Vrchlabí. Nejprve jako karosárna Petera, po znárodnění v roce 1946 pak s logem značky Škoda. Před čtyřmi roky ale produkce aut skončila a od té doby sjíždějí z výrobních linek pouze automatické převodovky DQ 200.

Posledními typy vozů, které odsud vyjely, byly Škoda Octavia Classic v obou karosářských verzích a MPV Roomster.

V předcházejících desetiletích se ale ve Vrchlabí vyráběly mnohé zajímavé typy automobilů.

Škoda Roomster (2006 - 2015) a další MPV automobilky Škoda

Škoda Roomster (2006 - 2015) a další MPV automobilky Škoda

První auto v bývalé sedlárně a výrobně povozů a saní vyrobili v roce 1908. Kromě osobních karosérií se tu zhotovovaly také autobusy pro vídeňskou městskou dopravu. Tam také zamířil luxusní vůz RAF určený pro samotného císaře Františka Josefa I. 

Ve dvacátých a třicátých letech vznikla v karosárně Petera řada pohledných vozů na podvozcích jak tuzemských výrobců Praga, Škoda, Tatra, Walter, ale i britských, italských či amerických značek.

Klepněte pro větší obrázek

Praga Golden s karosérií Petera

Druhá světová válka znamenala přeorientování se na produkci pancéřových vozů a komponentů pro letadla. Již v roce 1946 přišlo znárodnění a spojení s tehdejšími Automobilovými závody národní podnik (AZNP) Mladá Boleslav.

Nejprve zde chystali užitkové verze vozu 1101/1102, neboli "tudorů". V roce 1948 byl do výrobního programu zařazen také roadster-kabriolet.

Klepněte pro větší obrázek

 Škoda 1101 roadster z roku 1948 měla motor o objemu 1,1 litru

Významnou roli ve výrobním programu závodu Vrchlabí již od padesátých let hrála auta, které se velmi často využívala jako sanitky. První Station Wagon (STW) vyjel z Vrchlabí již v roce 1951. Následovala Škoda 1202 a Škoda 1203. Legendární "dvanáctsettrojka" se ve Vrchlabí dělala plných 14 let - od roku 1968 do roku 1982, kdy se produkce převedla do Trnavy.

Od té doby sloužilo Vrchlabí jako jakýsi exportní závod pro hlavní továrnu Škody v Mladé Boleslavi. Především do zahraničí odtud směřovaly nejvíce vybavené exempláře typové řady 105/120. V roce 1987 se právě zde vyrobily první kusy Škody Favorit v rámci takzvané ověřovací série.

Podobnou roli pak továrna převzala i po majetkovém vstupu Volkswagenu do Škodovky. Z výrobní linky sjížděly různé akční verze favoritů, formanů, později i felicí. Dokonce i zajímavý pick-up Felicia Fun měl ve svém "rodném listě" zapsáno Vrchlabí.

V novém tisíciletí tu pak probíhala montáž octavií, včetně verze octavia classic a MPV Roomster.  Původně se tento zajímavě řešený vůz vyráběl v od roku 2006 v Kvasinách, aby se produkce v roce 2011 přesunula do Vrchlabí a v roce 2013 se vrátila do Kvasin. Tam pak byla loni bez náhrady ukončena.

Klepněte pro větší obrázek

Současná výroba převodovek

V roce 2012 se v nové hale začaly vyrábět dvouspojkové sedmistupňové převodovky DQ 200. Tuto výrobní náplň má Vrchlabí dodnes, přičemž produkce se soustavně navyšuje.

Nejdůležitější typy vyráběné během sedmdesátiletého soužití se značkou Škoda si můžete prohlédnout v následující fotogalerii:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 7 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků