Významné osobnosti, které nás v roce 2021 opustily: Bez nich by svět aut nebyl takový, jaký je

Tvořily úžasné věci, měly pokrokové myšlenky, vedly významné značky. Tyto osobnosti spojoval nejen neuvěřitelný zápal pro věc, ale také společný rok úmrtí. Připomeňme si jména, jejichž odkaz bude žít věčně.

V ohlednutích za uplynulým rokem se média často zmiňují o pokračující pandemii a ekonomických problémech, v nichž se nejen automobilový průmysl nachází. Automobiloví nadšenci však netruchlili jen nad zdražováním nových vozů a chybějícími čipy. Přišli jsme totiž o celou řadu významných osobností, které psaly dějiny závodů, automobilového průmyslu, i světa hraček. Některá jména známe velmi dobře, jiná jsou ukrytá za pokrokovým myšlením a postupy gigantických společností. Nelítostný byl zejména prosinec, kdy jsme přišli o dvě velké české ikony.

Leden: James David Power III (inspektor kontroly kvality, narozen 1931)

U celosvětově známých a úspěšných společností není výjimkou, že si lidé pamatují jejich zvučné jméno, avšak ne vždy si ho spojí s konkrétní osobou. V lednu nás opustil James David Power III, který svým přístupem změnil myšlení automobilek a přiměl je zaměřit se více na zákazníky. V roce 1968 založil s podporou své rodiny společnost J. D. Power, jejímž hlavním cílem byl sběr dat a poskytování spotřebitelských analýz.

Vedle finančního sektoru se v hojné míře zabývala také automobilovým průmyslem, kde hodnotila kvalitu tehdy dostupných automobilů. Zájemci o nové vozy se na ni často obraceli prostřednictvím poštovních průzkumů a žádali o radu. Společnost J. D. Power se stala klíčovým hráčem odvětví s precizní znalostí chování a smýšlení spotřebitelů. Na základě toho přiměla automobilky vyrábět lepší automobily. Nový přístup sklidil v šedesátých letech úspěch na obou stranách a J. D. Power dodnes ovlivňuje rozhodování zákazníků.

Diskuze (1) Další článek: BMW přenáší umělecký zážitek do svých vozů. Na vývoji se podílela i slavná umělkyně

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,