Významné ocenění manažerů Škoda Auto

Za účasti významných německých a českých politiků a osobností veřejného života, byli 25. října ve Výmaru slavnostně vyznamenáni Vratislav Kulhánek a Detlef Wittig - nejvyšší manažeři podniku Škoda Auto, který svým dynamickým rozvojem symbolizuje současnou vysokou úroveň politických...
Významné ocenění manažerů Škoda Auto
Za účasti významných německých a českých politiků a osobností veřejného života, byli 25. října ve Výmaru slavnostně vyznamenáni Vratislav Kulhánek a Detlef Wittig - nejvyšší manažeři podniku Škoda Auto, který svým dynamickým rozvojem symbolizuje současnou vysokou úroveň politických, hospodářských a kulturních vztahů obou sousedních států.

Cenu česko-německého porozumění udělila už po šesté nezávislá porota osobností za „zásluhy při odbourávání předsudků, za porozumění mezi Němci a Čechy a za zlepšení spolupráce v oblasti hospodářství“.

Po spojení podniku Škoda s koncernem VW v roce 1991 se zvýšila produkce z tehdejších 170 000 vozů na 450 000 vozů předpokládaných v roce 2000 při zachování počtu 23 000 zaměstnanců. Od roku 1996 Škoda Auto, 100procentní dceřiná firma koncernu VW, hospodaří s pozitivním hospodářským výsledkem, který neustále roste. Škoda Auto je co do obratu (110 miliard Kč v roce 1999) a podílu 9,6 % exportu na českém vývozu největším podnikem české ekonomiky. Současně se stala příkladem zdařilé privatizace a symbolem obnovených dobrých vztahů mezi Českou republikou a Německem.

Předseda představenstva Škoda Auto Vratislav Kulhánek a jeho bývalý místopředseda a od 1. července člen vedení značky VW Detlef Wittig získali letošní Cenu česko-německého porozumění, kterou jim udělilo mnichovské Sdružení Adalberta Stiftera v čele se svým předsedou Prof. Dr. Ottou Herbertem Hajkem a viceprezidentem pražské Unie pro dobré sousedství česky a německy hovořících zemí Petrem Morávkem. Za přítomnosti předsedy hostitelské vlády spolkové země Duryňska -Bernharda Vogela, velvyslance České republiky v Německu - Františka Černého a dalších osobností obdrželi V. Kulhánek respektive D. Wittig cenu v podobě grafických listů, které věnovali německý umělec Helmut Hellmessen z Maintalu, respektive pražská Nadace Sdružení českých umělců grafiků Hollar, a to dílo českého umělce Karla Oberthora.

Při slavnostním aktu ve výmarském hotelu Dorint velvyslanec Spolkové republiky Německo v České republice Hagen hrabě Lambsdorff ocenil přínos předsedy představenstva Škoda Auto Vratislava Kulhánka. Jak zdůraznil, V. Kulhánek působí již 20 let úspěšně v automobilovém průmyslu České republiky, kdy mj. vedl nově privatizovanou firmu Motor Bosch České Budějovice a od roku 1997 stojí v čele představenstva Škoda Auto. Spolu se svými kolegy a zejména díky těsné spolupráci s místopředsedou představenstva Detlefem Wittigem zásadním způsobem přispěli k tomu, že Škoda Auto razantně zvýšila výrobu a prodej, stejně jako prohloubila kvalitu všech ekonomických ukazatelů, zejména zisku. Německý velvyslanec kromě jiného vyzdvihl týmový duch spolupráce, který Vratislav Kulhánek důsledně prosazuje, ale i jeho manažerskou rozhodnost.

V poděkování za ocenění Vratislav Kulhánek mj. řekl: „Česko-německá spolupráce v automobilovém průmyslu je dobrým příkladem toho, jak smysluplné tvůrčí úsilí nejrůznějších a často velmi rozdílných lidí dokáže překonávat i jazykové a národnostní bariéry, rozšiřovat poznání a současně učit vzájemné toleranci.“ Jak dodal, česko-německá hospodářská spolupráce je nejen možná, ale i výhodná pro obě strany. Kvalita vozů Škoda je také odrazem toho, jak jsou zaměstnanci právem hrdi na Octavii a Fabii. Zároveň se staly škodovky nejlepším exportním artiklem a příkladem potenciálu České republiky.

Bývalý místopředseda vlády ČSFR Václav Valeš, který se v letech 1990-1991 významně podílel na přípravě privatizačního projektu automobilky Škoda jejím spojením s koncernem VW, ocenil úlohu Detlefa Wittiga za jeho pětiletého působení ve funkci člena a později místopředsedy představenstva Škoda Auto s odpovědností za prodej, marketing a ekonomickou oblast. „Detlef Wittig s sebou do vedení Škoda Auta přinesl neúnavnou pracovitost a svůj hluboký vztah k automobilům, umění motivovat své kolegy a spolupracovníky,“ zdůraznil V. Valeš. „Klíčovou vlastností Detlefa Wittiga bylo ve vedení Škoda Auto jeho úsilí být společným jmenovatelem co nejširších zájmů podniku a dosahovat vždy konsensus,“ dodal Václav Valeš a zdůraznil, že nese velké zásluhy za obnovení image a prestiže značky Škoda.

Detlef Wittig v poděkování za toto ocenění prohlásil, že díky vzájemné spolupráce byl podnik Škoda Auto považovaný v České republice za rodinné stříbro obrazně řečeno přetaven ve zlato. Jak řekl, „tato proměna není dílem středověkých alchymistů, kteří se za římského císaře Rudolfa II. snažili v Praze vyrobit zlato z různých surovin. Bylo to dílem všech těch, kdo ve Škodě Auto a ve VW dokázali sladit své myšlenky, nástroje a stroje a na stejný takt produkce,“ prohlásil Detlef Wittig.

Cena česko-německého porozumění byla letos udělena již po šesté. Jejími společnými laureáty z obou zemí byli v minulých letech mj. bývalý německý prezident Richard von Weizsäcker s velvyslancem České republiky Františkem Černým, český spisovatel Jan Trefulka a německý překladatel Franz Peter Künzel, místopředsedkyně Spolkového sněmu Antje Vollmerová a brněnský hudební vědec Jiří Fukač a další.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 11 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků
TEST Volkswagen T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion: Pouliční směska

VW T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion

Rostoucí segment SUV byl loni rozšířen o stylový Volkswagen T-Roc. Vypadá fantasticky, přináší však i řadu těžko pochopitelných řešení. Pro první test jsme zvolili verzi s turbodieselem, převodovkou DSG a pohonem všech kol.

13.  2.  2018 | Jan Mička | 23 příspěvků