Významné ocenění manažerů Škoda Auto

Za účasti významných německých a českých politiků a osobností veřejného života, byli 25. října ve Výmaru slavnostně vyznamenáni Vratislav Kulhánek a Detlef Wittig - nejvyšší manažeři podniku Škoda Auto, který svým dynamickým rozvojem symbolizuje současnou vysokou úroveň politických...
Významné ocenění manažerů Škoda Auto
Za účasti významných německých a českých politiků a osobností veřejného života, byli 25. října ve Výmaru slavnostně vyznamenáni Vratislav Kulhánek a Detlef Wittig - nejvyšší manažeři podniku Škoda Auto, který svým dynamickým rozvojem symbolizuje současnou vysokou úroveň politických, hospodářských a kulturních vztahů obou sousedních států.

Cenu česko-německého porozumění udělila už po šesté nezávislá porota osobností za „zásluhy při odbourávání předsudků, za porozumění mezi Němci a Čechy a za zlepšení spolupráce v oblasti hospodářství“.

Po spojení podniku Škoda s koncernem VW v roce 1991 se zvýšila produkce z tehdejších 170 000 vozů na 450 000 vozů předpokládaných v roce 2000 při zachování počtu 23 000 zaměstnanců. Od roku 1996 Škoda Auto, 100procentní dceřiná firma koncernu VW, hospodaří s pozitivním hospodářským výsledkem, který neustále roste. Škoda Auto je co do obratu (110 miliard Kč v roce 1999) a podílu 9,6 % exportu na českém vývozu největším podnikem české ekonomiky. Současně se stala příkladem zdařilé privatizace a symbolem obnovených dobrých vztahů mezi Českou republikou a Německem.

Předseda představenstva Škoda Auto Vratislav Kulhánek a jeho bývalý místopředseda a od 1. července člen vedení značky VW Detlef Wittig získali letošní Cenu česko-německého porozumění, kterou jim udělilo mnichovské Sdružení Adalberta Stiftera v čele se svým předsedou Prof. Dr. Ottou Herbertem Hajkem a viceprezidentem pražské Unie pro dobré sousedství česky a německy hovořících zemí Petrem Morávkem. Za přítomnosti předsedy hostitelské vlády spolkové země Duryňska -Bernharda Vogela, velvyslance České republiky v Německu - Františka Černého a dalších osobností obdrželi V. Kulhánek respektive D. Wittig cenu v podobě grafických listů, které věnovali německý umělec Helmut Hellmessen z Maintalu, respektive pražská Nadace Sdružení českých umělců grafiků Hollar, a to dílo českého umělce Karla Oberthora.

Při slavnostním aktu ve výmarském hotelu Dorint velvyslanec Spolkové republiky Německo v České republice Hagen hrabě Lambsdorff ocenil přínos předsedy představenstva Škoda Auto Vratislava Kulhánka. Jak zdůraznil, V. Kulhánek působí již 20 let úspěšně v automobilovém průmyslu České republiky, kdy mj. vedl nově privatizovanou firmu Motor Bosch České Budějovice a od roku 1997 stojí v čele představenstva Škoda Auto. Spolu se svými kolegy a zejména díky těsné spolupráci s místopředsedou představenstva Detlefem Wittigem zásadním způsobem přispěli k tomu, že Škoda Auto razantně zvýšila výrobu a prodej, stejně jako prohloubila kvalitu všech ekonomických ukazatelů, zejména zisku. Německý velvyslanec kromě jiného vyzdvihl týmový duch spolupráce, který Vratislav Kulhánek důsledně prosazuje, ale i jeho manažerskou rozhodnost.

V poděkování za ocenění Vratislav Kulhánek mj. řekl: „Česko-německá spolupráce v automobilovém průmyslu je dobrým příkladem toho, jak smysluplné tvůrčí úsilí nejrůznějších a často velmi rozdílných lidí dokáže překonávat i jazykové a národnostní bariéry, rozšiřovat poznání a současně učit vzájemné toleranci.“ Jak dodal, česko-německá hospodářská spolupráce je nejen možná, ale i výhodná pro obě strany. Kvalita vozů Škoda je také odrazem toho, jak jsou zaměstnanci právem hrdi na Octavii a Fabii. Zároveň se staly škodovky nejlepším exportním artiklem a příkladem potenciálu České republiky.

Bývalý místopředseda vlády ČSFR Václav Valeš, který se v letech 1990-1991 významně podílel na přípravě privatizačního projektu automobilky Škoda jejím spojením s koncernem VW, ocenil úlohu Detlefa Wittiga za jeho pětiletého působení ve funkci člena a později místopředsedy představenstva Škoda Auto s odpovědností za prodej, marketing a ekonomickou oblast. „Detlef Wittig s sebou do vedení Škoda Auta přinesl neúnavnou pracovitost a svůj hluboký vztah k automobilům, umění motivovat své kolegy a spolupracovníky,“ zdůraznil V. Valeš. „Klíčovou vlastností Detlefa Wittiga bylo ve vedení Škoda Auto jeho úsilí být společným jmenovatelem co nejširších zájmů podniku a dosahovat vždy konsensus,“ dodal Václav Valeš a zdůraznil, že nese velké zásluhy za obnovení image a prestiže značky Škoda.

Detlef Wittig v poděkování za toto ocenění prohlásil, že díky vzájemné spolupráce byl podnik Škoda Auto považovaný v České republice za rodinné stříbro obrazně řečeno přetaven ve zlato. Jak řekl, „tato proměna není dílem středověkých alchymistů, kteří se za římského císaře Rudolfa II. snažili v Praze vyrobit zlato z různých surovin. Bylo to dílem všech těch, kdo ve Škodě Auto a ve VW dokázali sladit své myšlenky, nástroje a stroje a na stejný takt produkce,“ prohlásil Detlef Wittig.

Cena česko-německého porozumění byla letos udělena již po šesté. Jejími společnými laureáty z obou zemí byli v minulých letech mj. bývalý německý prezident Richard von Weizsäcker s velvyslancem České republiky Františkem Černým, český spisovatel Jan Trefulka a německý překladatel Franz Peter Künzel, místopředsedkyně Spolkového sněmu Antje Vollmerová a brněnský hudební vědec Jiří Fukač a další.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG: Opravdu má spotřebu dieselu?

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG

Volkswagen dopřál motoru 1.5 TSI Evo Bluemotion řadu systémů, které dnes stále nejsou úplně běžné. Výsledkem má být zážehový agregát se spotřebou vznětového. Platí to i mimo laboratoře?

včera | Jan Mička | 32 příspěvků
Minitest Renault Twingo GT: Rošťák svázaný svou vlastní koncepcí

Renault Twingo GT (minitest)

Renault Sport si tentokrát v rámci své kúry GT posvítil na toho nejmenšího. Co přináší oproti standardní verzi?

14.  6.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
TEST Toyota Yaris GRMN: Tryskomyš ze staré školy

Toyota Yaris GRMN

Co se stane, když do Yarisu namontujete kompresorovou osmnáctistovku Toyoty dodávanou pro Lotus Elise? Když je za tím Gazoo Racing, který staví auta pro Le Mans i WRC, tak možná tušíte.

12.  6.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků