Významné ocenění manažerů Škoda Auto

Za účasti významných německých a českých politiků a osobností veřejného života, byli 25. října ve Výmaru slavnostně vyznamenáni Vratislav Kulhánek a Detlef Wittig - nejvyšší manažeři podniku Škoda Auto, který svým dynamickým rozvojem symbolizuje současnou vysokou úroveň politických...
Významné ocenění manažerů Škoda Auto
Za účasti významných německých a českých politiků a osobností veřejného života, byli 25. října ve Výmaru slavnostně vyznamenáni Vratislav Kulhánek a Detlef Wittig - nejvyšší manažeři podniku Škoda Auto, který svým dynamickým rozvojem symbolizuje současnou vysokou úroveň politických, hospodářských a kulturních vztahů obou sousedních států.

Cenu česko-německého porozumění udělila už po šesté nezávislá porota osobností za „zásluhy při odbourávání předsudků, za porozumění mezi Němci a Čechy a za zlepšení spolupráce v oblasti hospodářství“.

Po spojení podniku Škoda s koncernem VW v roce 1991 se zvýšila produkce z tehdejších 170 000 vozů na 450 000 vozů předpokládaných v roce 2000 při zachování počtu 23 000 zaměstnanců. Od roku 1996 Škoda Auto, 100procentní dceřiná firma koncernu VW, hospodaří s pozitivním hospodářským výsledkem, který neustále roste. Škoda Auto je co do obratu (110 miliard Kč v roce 1999) a podílu 9,6 % exportu na českém vývozu největším podnikem české ekonomiky. Současně se stala příkladem zdařilé privatizace a symbolem obnovených dobrých vztahů mezi Českou republikou a Německem.

Předseda představenstva Škoda Auto Vratislav Kulhánek a jeho bývalý místopředseda a od 1. července člen vedení značky VW Detlef Wittig získali letošní Cenu česko-německého porozumění, kterou jim udělilo mnichovské Sdružení Adalberta Stiftera v čele se svým předsedou Prof. Dr. Ottou Herbertem Hajkem a viceprezidentem pražské Unie pro dobré sousedství česky a německy hovořících zemí Petrem Morávkem. Za přítomnosti předsedy hostitelské vlády spolkové země Duryňska -Bernharda Vogela, velvyslance České republiky v Německu - Františka Černého a dalších osobností obdrželi V. Kulhánek respektive D. Wittig cenu v podobě grafických listů, které věnovali německý umělec Helmut Hellmessen z Maintalu, respektive pražská Nadace Sdružení českých umělců grafiků Hollar, a to dílo českého umělce Karla Oberthora.

Při slavnostním aktu ve výmarském hotelu Dorint velvyslanec Spolkové republiky Německo v České republice Hagen hrabě Lambsdorff ocenil přínos předsedy představenstva Škoda Auto Vratislava Kulhánka. Jak zdůraznil, V. Kulhánek působí již 20 let úspěšně v automobilovém průmyslu České republiky, kdy mj. vedl nově privatizovanou firmu Motor Bosch České Budějovice a od roku 1997 stojí v čele představenstva Škoda Auto. Spolu se svými kolegy a zejména díky těsné spolupráci s místopředsedou představenstva Detlefem Wittigem zásadním způsobem přispěli k tomu, že Škoda Auto razantně zvýšila výrobu a prodej, stejně jako prohloubila kvalitu všech ekonomických ukazatelů, zejména zisku. Německý velvyslanec kromě jiného vyzdvihl týmový duch spolupráce, který Vratislav Kulhánek důsledně prosazuje, ale i jeho manažerskou rozhodnost.

V poděkování za ocenění Vratislav Kulhánek mj. řekl: „Česko-německá spolupráce v automobilovém průmyslu je dobrým příkladem toho, jak smysluplné tvůrčí úsilí nejrůznějších a často velmi rozdílných lidí dokáže překonávat i jazykové a národnostní bariéry, rozšiřovat poznání a současně učit vzájemné toleranci.“ Jak dodal, česko-německá hospodářská spolupráce je nejen možná, ale i výhodná pro obě strany. Kvalita vozů Škoda je také odrazem toho, jak jsou zaměstnanci právem hrdi na Octavii a Fabii. Zároveň se staly škodovky nejlepším exportním artiklem a příkladem potenciálu České republiky.

Bývalý místopředseda vlády ČSFR Václav Valeš, který se v letech 1990-1991 významně podílel na přípravě privatizačního projektu automobilky Škoda jejím spojením s koncernem VW, ocenil úlohu Detlefa Wittiga za jeho pětiletého působení ve funkci člena a později místopředsedy představenstva Škoda Auto s odpovědností za prodej, marketing a ekonomickou oblast. „Detlef Wittig s sebou do vedení Škoda Auta přinesl neúnavnou pracovitost a svůj hluboký vztah k automobilům, umění motivovat své kolegy a spolupracovníky,“ zdůraznil V. Valeš. „Klíčovou vlastností Detlefa Wittiga bylo ve vedení Škoda Auto jeho úsilí být společným jmenovatelem co nejširších zájmů podniku a dosahovat vždy konsensus,“ dodal Václav Valeš a zdůraznil, že nese velké zásluhy za obnovení image a prestiže značky Škoda.

Detlef Wittig v poděkování za toto ocenění prohlásil, že díky vzájemné spolupráce byl podnik Škoda Auto považovaný v České republice za rodinné stříbro obrazně řečeno přetaven ve zlato. Jak řekl, „tato proměna není dílem středověkých alchymistů, kteří se za římského císaře Rudolfa II. snažili v Praze vyrobit zlato z různých surovin. Bylo to dílem všech těch, kdo ve Škodě Auto a ve VW dokázali sladit své myšlenky, nástroje a stroje a na stejný takt produkce,“ prohlásil Detlef Wittig.

Cena česko-německého porozumění byla letos udělena již po šesté. Jejími společnými laureáty z obou zemí byli v minulých letech mj. bývalý německý prezident Richard von Weizsäcker s velvyslancem České republiky Františkem Černým, český spisovatel Jan Trefulka a německý překladatel Franz Peter Künzel, místopředsedkyně Spolkového sněmu Antje Vollmerová a brněnský hudební vědec Jiří Fukač a další.
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

bazar

VW Touareg 3
Rok výroby: 2010
Stav: 241 592 km
Cena: 300 000 Kč
VW Golf Plus 2
Rok výroby: 2011
Stav: 142 596 km
Cena: 240 000 Kč
VW Passat 2
Rok výroby: 2012
Stav: 161 359 km
Cena: 252 000 Kč
VW Golf 1,6
Rok výroby: 2014
Stav: 84 159 km
Cena: 300 000 Kč
VW Touran 1,6
Rok výroby: 2014
Stav: 128 565 km
Cena: 309 000 Kč
VW Lupo 1,7
Rok výroby: 2000
Stav: 186 955 km
Cena: 36 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 33 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků
Test Alfy Romeo Stelvio: Italové naučili SUV jezdit! A kde je problém?

Alfa Romeo Stelvio

První sportovně-užitkový vůz od Alfy Romeo má poctivý základ, díky kterému nabízí skvělé jízdní vlastnosti. Jak si ale stojí v dalších disciplínách?

8.  8.  2017 | Milan Lažanský | 13 příspěvků