Vyšší střední třídu čeká čerstvý závan novinek

Tradiční německá trojka Mercedes-Benz, BMW a Audi, která má v segmentu vyšší střední třídy na evropském trhu tržní podíl přes přes 85 procent, čekají krušné časy. Zaběhnuté modely E-klasse, 5er a A8 totiž brzy doplní konkurenti, kteří se budou snažit urvat něco pro sebe.

Alfa Romeo

Mezi nejočekávanější limuzíny patří nástupce současné Alfy 166, který má přinést do segmentu zcela nové prvky. Vůz, který bude postaven na základu Maserati, dostane zadní náhon s transaxle. K tomu budou k dispozici výkonné motory, které budou startovat zhruba na 190 benzínových koních. Když k tomu připočítáme šestiválec 3,2 a osmiválec 4,0 nabídne Alfa konečně něco skutečně reprezentativního, co bude moci konkurovat zaběhnutým modelům. Navíc se do nabídky dostanou i větší naftové motory, které jsou v tomto segmentu nezbytností. V roce 2009 tak mohou německé limuzíny očekávat zdatného soupeře.

Citroen

Dalším žhavým kandidátem na úspěch je nástupce Citroenu C5. Ten bude představen veřejnosti již na podzim ve Frankfurtu a jak se z dostupných informací zdá, vše bude podřízeno komfortu. Od tohoto vozu se neočekávají sportovní ambice, ale to, že svou posádku odveze za nebývalé pohody do cílového města. Nástupce sice nabídne jen základní paletu motorů tohoto segmentu, ale ty budou přesně v duchu komfortna. Své zákazníky bude Citroen lákat hlavně na bezkonkurenční podvozek a také na špičkové naftové motory. K tomu všemu lze očekávat velmi bohatou výbavu za velmi příjemné částky. Tedy konkurent pro vybranou cílovku, jak má být.

Peugeot

Ani druhý z dvojice koncernu PSA neusnul na vavřínech. Úspěšná limuzína Peugeot 607 již také čeká na svého nástupce. V příštím roce bude představen zcela nový model, který si bude opět dělat ambice, aby se stal typickým dálničním cruiserem. Velmi bohatý prostor, výborná akustická pohoda a solidní nabídka motorů bude muset stačit k tomu, aby si zákazníci našli cestu k tomuto vozu.

Pro Citroen i Peugeot má být v podstatě společná nabídka motorů. Základ budou tvořit benzínové čtyřválce, které ve vrcholných verzích doplní třílitrový šestiválec. U koncernu PSA se ovšem hodně sází na naftu a tak si budou moci zákazníci vybrat mezi základním naftovým HDI čtyřválcem, který doplní dvěma turby přeplňovaný agregát 2,2 HDI o výkonu přes 180 koní a vrchol opět vezme na svá bedra šestiválec 2,7 s výkonem přes 200 koní.

Saab

U nás nejsou vozy švédské automobilky Saab příliš rozšířené, ovšem za našimi hranicemi patří k ceněným pro vyvážený mix komfortních a sportovních vlastností. V příštím roce přijde na trh nová generace modelu 9-5, který má být, dle automobilky, úplně jiným vozem. Design sice půjde v trendu ostatních modelů, ale tím podobnost skončí. Když si odmyslíme nabídku lihových modelů, pak určitě zaujme plán, který počítá s maximálním využitím přeplňování.

Saab 9-5 tak dostane čtyřválcový turbo dvoulitr s výkonem přes 200 koní a hlavě i šestiválec 2,8 Turbo s výkonem okolo tří set koňských sil.

 


 

Jak se tedy zdá, konkurence ve vyšší střední třídě skutečně nespí a pokud vše vyjde dle předpokladů a automobilky skutečně nabídnou co hlásají, pak se dají očekávat velmi bohaté roky.

Sportovní Alfa Romeo, komfortní Citroen, vyvážený dálniční Peugeot a alternativa se sportovním duchem Saab.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků