Vyšší rakouské mýto má vyhnat cizí dopravce

O tom, že Rakousko zvedne od 1. července sazby elektronického mýta v průměru o 4,5 centu, jsme psali před pár dny. Nyní byly zveřejněny i detaily nových sazeb a také plány ohledně sazby mýta do budoucna.

Elektronické mýto se v Rakousku týká vozidel nad 3,5 tuny. Vozy této kategorie se dvěma osami budou nově platit 15,5 centu za kilometr, tedy o 2,5 centu více než doposud. Vozy se třemi osami zaplatí 21,4 centu (+ 3,4) a víceosové vozy budou platit 32,1 centu (+ 5,1).

Evropská komise, která toto navýšení musela schválit, povolila navíc Rakousku každoročně navyšovat sazby o inflaci.

Dalo by se říci, že Rakousko zvýšilo sazby oprávněně, protože inflace snižuje hodnotu vybraných peněz. Daleko zajímavější je ovšem fakt, že po zvýšení sazeb Rakousko snižuje domácím dopravcům daň z motorových vozidel o padesát procent.

Právě toto snížení daní pro domácí dopravce zvyšuje cenu jen dopravcům zahraničním, kteří používají Rakousko k tranzitu. Díky tomuto navýšení se pak vyplatí dopravcům Rakousko objíždět. A jedna z možných tras vede i přes naše území...

Minitest Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD: Důvod, proč MPV nesmí zemřít

Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4WD (minitest)

Rostoucí zájem o crossovery a SUV už v nedávné minulosti poslal na odpočinek dva velikány segmentu MPV. Jak ale dokazuje stále prodávaný Seat Alhambra, tyto vozy jsou stále potřeba.

dnes | Jan Mička
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 78 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků