Vyšší rakouské mýto má vyhnat cizí dopravce

O tom, že Rakousko zvedne od 1. července sazby elektronického mýta v průměru o 4,5 centu, jsme psali před pár dny. Nyní byly zveřejněny i detaily nových sazeb a také plány ohledně sazby mýta do budoucna.

Elektronické mýto se v Rakousku týká vozidel nad 3,5 tuny. Vozy této kategorie se dvěma osami budou nově platit 15,5 centu za kilometr, tedy o 2,5 centu více než doposud. Vozy se třemi osami zaplatí 21,4 centu (+ 3,4) a víceosové vozy budou platit 32,1 centu (+ 5,1).

Evropská komise, která toto navýšení musela schválit, povolila navíc Rakousku každoročně navyšovat sazby o inflaci.

Dalo by se říci, že Rakousko zvýšilo sazby oprávněně, protože inflace snižuje hodnotu vybraných peněz. Daleko zajímavější je ovšem fakt, že po zvýšení sazeb Rakousko snižuje domácím dopravcům daň z motorových vozidel o padesát procent.

Právě toto snížení daní pro domácí dopravce zvyšuje cenu jen dopravcům zahraničním, kteří používají Rakousko k tranzitu. Díky tomuto navýšení se pak vyplatí dopravcům Rakousko objíždět. A jedna z možných tras vede i přes naše území...

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

včera | David Rusol
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků