Vyšší rakouské mýto má vyhnat cizí dopravce

O tom, že Rakousko zvedne od 1. července sazby elektronického mýta v průměru o 4,5 centu, jsme psali před pár dny. Nyní byly zveřejněny i detaily nových sazeb a také plány ohledně sazby mýta do budoucna.

Elektronické mýto se v Rakousku týká vozidel nad 3,5 tuny. Vozy této kategorie se dvěma osami budou nově platit 15,5 centu za kilometr, tedy o 2,5 centu více než doposud. Vozy se třemi osami zaplatí 21,4 centu (+ 3,4) a víceosové vozy budou platit 32,1 centu (+ 5,1).

Evropská komise, která toto navýšení musela schválit, povolila navíc Rakousku každoročně navyšovat sazby o inflaci.

Dalo by se říci, že Rakousko zvýšilo sazby oprávněně, protože inflace snižuje hodnotu vybraných peněz. Daleko zajímavější je ovšem fakt, že po zvýšení sazeb Rakousko snižuje domácím dopravcům daň z motorových vozidel o padesát procent.

Právě toto snížení daní pro domácí dopravce zvyšuje cenu jen dopravcům zahraničním, kteří používají Rakousko k tranzitu. Díky tomuto navýšení se pak vyplatí dopravcům Rakousko objíždět. A jedna z možných tras vede i přes naše území...

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 4 příspěvky
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků