Výsledky ankety Světové auto roku 2019: S nadvládou vítězí elektrický Jaguar I-Pace

Na autosalonu v New Yorku došlo ke zveřejnění vítěze ankety Světové auto roku 2019 (WCOTY). Celkově i v několika dalších kategoriích přitom dominoval elektromobil od Jaguaru.

Seznam adeptů na titul Světového auta roku 2019 se ještě minulý rok v listopadu skládal z více než třicítky vozů. Poté organizátoři WCOTY na základě poroty 86 motoristických novinářů z celého světa zúžili seznam na pouhou desítku vozů a během nedávného autosalonu v Ženevě už byla vybrána pouhá trojice finalistů o titul.

Až nyní probíhající autosalon v New Yorku byl však místem, kde došlo k představení konečného vítěze. Světovým autem roku 2019 se tedy stává elektrický Jaguar I-Pace, který ve finální trojici porazil dalšího konkurenta na baterky Audi e-tron a Volvo S60/V60.

TEST Jaguar I-Pace: Stavte rychlonabíječky, Jaguar je připraven!

TEST Jaguar I-Pace: Stavte rychlonabíječky, Jaguar je připraven!

Švédské Volvo tak nakonec neobhájilo vítězství z minulého ročníku WCOTY, kdy si titul odneslo Volvo XC60. Pokud vás zajímá, která auta byla v širším výběru letos v únoru, seznam modelů jsme přinesli už dříve zde. Tehdy jsme provedli i vlastní tipovací anketu, která nyní ukazuje, že vítězství Jaguaru odhadovalo naprosté minimum čtenářů AutoRevue.cz.

Jaguar I-Pace nicméně neovládl pouze hlavní kategorii Světového auta roku. Stejně jako každý rok novináři hlasovali také ve vedlejších kategoriích jako Světové luxusní, sportovní či městské auto roku. I-Pace si tedy odnesl vítězství rovněž jako nejekologičtější auto roku a rovněž byl oceněn za nejlepší design.

Na kompletní výsledky s poslední trojkou finalistů se podívejte v tabulce níže.

Výsledky ankety Světové auto roku 2019 (WCOTY)
Kategorie Finalisté Vítěz
Světové auto roku Audi e-tron
Jaguar I-Pace
Volvo S60/V60
Jaguar I-Pace
Světové luxusní auto roku  Audi A7
Audi Q8
BMW řady 8
Audi A7
Světové sportovní auto  Aston Martin Vantage
McLaren 720S
Mercedes-AMG GT 4-door Coupé
McLaren 720S
Světové zelené auto  Audi e-tron
Hyundai Nexo
Jaguar I-Pace
Jaguar I-Pace
Světové městské auto  Hyundai AH2/Santro
Kia Soul
Suzuki Jimny
Suzuki Jimny
Nejlepší design roku  Jaguar I-Pace
Suzuki Jimny
Volvo XC40
Jaguar I-Pace
TEST Opel Combo Life 1.2 Turbo a Van XL 1.5 CDTI: Když dva nedělají totéž

Opel Combo Life 1.2 Turbo a Van XL 1.5 CDTI

Opel Combo pochází z kvarteta rodných bratrů, kteří se s obměnami prodávají pod značkami PSA i Toyoty. Je tedy nasnadě, že v odpovídajících verzích se nebudou výrazně lišit. Což je do značné míry pravda, avšak rozdíly se najdou a užitková verze se od osobních modelů liší víc, než by se na první pohled zdálo.

18.  7.  2019 | Petr Schnagl | 10 příspěvků
Za volantem nového Audi A4: S4 TDI má neskutečnou sílu, TDI Evo zase spotřebu

Audi A4 2.0 TDI Evo a S4 TDI (první svezení)

Nejúspěšnější model automobilky Audi, A4, slaví v letošním roce 25 let od začátku výroby. Facelift je ideálním dárkem, obzvláště když se nezaměřil pouze na změnu vzhledu.

17.  7.  2019 | Jan Mička | 69 příspěvků
TEST Mazda 3 Skyactiv-D (85 kW): Válka proti mainstreamu

Mazda 3 Skyactiv-D

Vpředu nijak zvlášť výkonný diesel, vzadu torzní příčka, mezigeneračně vyšší hmotnost a základní cena téměř 600 tisíc. Skoro se chce říct, že tohle už nezachrání ani ta hezká tvářička. Až na to, že nová trojka je něčím víc než jen neobyčejně vypadajícím hatchbackem.

16.  7.  2019 | Miro Mihálik | 62 příspěvků