Výsledky ankety Světové auto roku 2019: S nadvládou vítězí elektrický Jaguar I-Pace

Na autosalonu v New Yorku došlo ke zveřejnění vítěze ankety Světové auto roku 2019 (WCOTY). Celkově i v několika dalších kategoriích přitom dominoval elektromobil od Jaguaru.

Seznam adeptů na titul Světového auta roku 2019 se ještě minulý rok v listopadu skládal z více než třicítky vozů. Poté organizátoři WCOTY na základě poroty 86 motoristických novinářů z celého světa zúžili seznam na pouhou desítku vozů a během nedávného autosalonu v Ženevě už byla vybrána pouhá trojice finalistů o titul.

Až nyní probíhající autosalon v New Yorku byl však místem, kde došlo k představení konečného vítěze. Světovým autem roku 2019 se tedy stává elektrický Jaguar I-Pace, který ve finální trojici porazil dalšího konkurenta na baterky Audi e-tron a Volvo S60/V60.

TEST Jaguar I-Pace: Stavte rychlonabíječky, Jaguar je připraven!

TEST Jaguar I-Pace: Stavte rychlonabíječky, Jaguar je připraven!

Švédské Volvo tak nakonec neobhájilo vítězství z minulého ročníku WCOTY, kdy si titul odneslo Volvo XC60. Pokud vás zajímá, která auta byla v širším výběru letos v únoru, seznam modelů jsme přinesli už dříve zde. Tehdy jsme provedli i vlastní tipovací anketu, která nyní ukazuje, že vítězství Jaguaru odhadovalo naprosté minimum čtenářů AutoRevue.cz.

Jaguar I-Pace nicméně neovládl pouze hlavní kategorii Světového auta roku. Stejně jako každý rok novináři hlasovali také ve vedlejších kategoriích jako Světové luxusní, sportovní či městské auto roku. I-Pace si tedy odnesl vítězství rovněž jako nejekologičtější auto roku a rovněž byl oceněn za nejlepší design.

Na kompletní výsledky s poslední trojkou finalistů se podívejte v tabulce níže.

Výsledky ankety Světové auto roku 2019 (WCOTY)
Kategorie Finalisté Vítěz
Světové auto roku Audi e-tron
Jaguar I-Pace
Volvo S60/V60
Jaguar I-Pace
Světové luxusní auto roku  Audi A7
Audi Q8
BMW řady 8
Audi A7
Světové sportovní auto  Aston Martin Vantage
McLaren 720S
Mercedes-AMG GT 4-door Coupé
McLaren 720S
Světové zelené auto  Audi e-tron
Hyundai Nexo
Jaguar I-Pace
Jaguar I-Pace
Světové městské auto  Hyundai AH2/Santro
Kia Soul
Suzuki Jimny
Suzuki Jimny
Nejlepší design roku  Jaguar I-Pace
Suzuki Jimny
Volvo XC40
Jaguar I-Pace
Za volantem Volkswagenu ID.3 (150 kW): Zásadní? To ano! Ale vážně i revoluční?

Volkswagenu ID.3 (150 kW)

Pro značku Volkswagen má být zásadním modelem jako kdysi Brouk a Golf. Elektromobil ID.3 nabral zpoždění, teď se ale konečně hlásí o slovo.

včera | Stanislav Kolman | 61 příspěvků
Minitest elektromobilu Mini Cooper SE: Kulový blesk září jasně, ale jen krátce

Mini Cooper SE

Je lépe vyvážený než benzinový originál, a navíc má dost elektrických koní na to, abychom mu mohli bez ironie říkat ostrý hatchback. S malou kapacitou akumulátorů je to ale omezená, a kvůli ceně ne právě levná forma zábavy.

2.  8.  2020 | Miro Mihálik | 27 příspěvků
Minitest Honda Civic Type-R GT 2020: Limp Bizkit, komiksy a tanec na hraně

Honda Civic Type-R GT 2020

Honda vylepšila svůj nejostřejší model a vypustila ho mezi lidi ve třech verzích. Vyzkoušeli jsme tu prostřední, která má přinést vyvážený mix mezi sportovním a kultivovaným vozem.

30.  7.  2020 | Vladimír Kadera | 69 příspěvků