Výsledky ankety Světové auto roku 2019: S nadvládou vítězí elektrický Jaguar I-Pace

Na autosalonu v New Yorku došlo ke zveřejnění vítěze ankety Světové auto roku 2019 (WCOTY). Celkově i v několika dalších kategoriích přitom dominoval elektromobil od Jaguaru.

Seznam adeptů na titul Světového auta roku 2019 se ještě minulý rok v listopadu skládal z více než třicítky vozů. Poté organizátoři WCOTY na základě poroty 86 motoristických novinářů z celého světa zúžili seznam na pouhou desítku vozů a během nedávného autosalonu v Ženevě už byla vybrána pouhá trojice finalistů o titul.

Až nyní probíhající autosalon v New Yorku byl však místem, kde došlo k představení konečného vítěze. Světovým autem roku 2019 se tedy stává elektrický Jaguar I-Pace, který ve finální trojici porazil dalšího konkurenta na baterky Audi e-tron a Volvo S60/V60.

TEST Jaguar I-Pace: Stavte rychlonabíječky, Jaguar je připraven!

TEST Jaguar I-Pace: Stavte rychlonabíječky, Jaguar je připraven!

Švédské Volvo tak nakonec neobhájilo vítězství z minulého ročníku WCOTY, kdy si titul odneslo Volvo XC60. Pokud vás zajímá, která auta byla v širším výběru letos v únoru, seznam modelů jsme přinesli už dříve zde. Tehdy jsme provedli i vlastní tipovací anketu, která nyní ukazuje, že vítězství Jaguaru odhadovalo naprosté minimum čtenářů AutoRevue.cz.

Jaguar I-Pace nicméně neovládl pouze hlavní kategorii Světového auta roku. Stejně jako každý rok novináři hlasovali také ve vedlejších kategoriích jako Světové luxusní, sportovní či městské auto roku. I-Pace si tedy odnesl vítězství rovněž jako nejekologičtější auto roku a rovněž byl oceněn za nejlepší design.

Na kompletní výsledky s poslední trojkou finalistů se podívejte v tabulce níže.

Výsledky ankety Světové auto roku 2019 (WCOTY)
Kategorie Finalisté Vítěz
Světové auto roku Audi e-tron
Jaguar I-Pace
Volvo S60/V60
Jaguar I-Pace
Světové luxusní auto roku  Audi A7
Audi Q8
BMW řady 8
Audi A7
Světové sportovní auto  Aston Martin Vantage
McLaren 720S
Mercedes-AMG GT 4-door Coupé
McLaren 720S
Světové zelené auto  Audi e-tron
Hyundai Nexo
Jaguar I-Pace
Jaguar I-Pace
Světové městské auto  Hyundai AH2/Santro
Kia Soul
Suzuki Jimny
Suzuki Jimny
Nejlepší design roku  Jaguar I-Pace
Suzuki Jimny
Volvo XC40
Jaguar I-Pace
Minitest Honda HR-V 1.5 VTEC Sport: Uhájí vyšší cenu slušnou dynamikou?

Honda HR-V 1.5 VTEC Sport

Honda se rozhodla ještě více zatraktivnit svůj crossover HR-V a jeho nabídku rozšířila i o verzi Sport. Podívali jsme se jí na zoubek s převodovkou CVT i s klasickou šaltpákou.

17.  10.  2019 | Vladimír Kadera | 18 příspěvků
TEST BMW M2 Competition M-DCT: Jednoduše to nejlepší

BMW M2 Competition M-DCT

S německými výkonovými válkami podpořenými opulentním luxusem a bezpečností se ze scény potichu vypařil důraz kladený na tu nejdůležitější esenci sportovních aut – lehkost. M2 Competition tento trend vysloveně neboří, protože je ale u BMW nejmenší, na odkaz staré školy úplně nezapomněla.

15.  10.  2019 | Miro Mihálik
TEST Peugeot 508 SW GT 2.0 BlueHDi EAT8: Cena za design

Peugeot 508 SW GT 2.0 HDi EAT8

Kombi varianta nové 508 je pohledný a jemně avantgardní vůz, však také po zásluze získal letos ocenění Red Dot Design Award. Není to ale jediná jeho cena za design. Cenu za design totiž zaplatí i zákazníci. Jak fakticky, tak především v přeneseném významu.

13.  10.  2019 | Petr Schnagl | 105 příspěvků