Výročí motorů TDI u Audi

Vůbec poprvé se dieselový motor objevil pod kapotou automobilu Audi v roce 1978, průkopníkem se tehdy stal model Audi 80.
Výročí motorů TDI u Audi
Vůbec poprvé se dieselový motor objevil pod kapotou automobilu Audi v roce 1978, průkopníkem se tehdy stal model Audi 80.

Kompaktní Audi A2 1.2 TDI, které nedávno sjelo z montážní linky závodu Audi v Neckarsulmu se stalo už dvoumiliontým vozem této značky poháněným vznětovým motorem.

Automobilka Audi výrazně přispěla k popularizaci vznětových motorů v sektoru osobních automobilů. Zasloužily se o to především její vyspělé vznětové motory TDI s přímým vstřikováním paliva do válců a přeplňováním, které nabízejí vysoké výkony při extrémně nízké spotřebě. Model Audi 100, představený na mezinárodním autosalonu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem v roce 1989, byl vůbec prvním osobním vozem na světě poháněným vznětovým motorem s elektronicky řízeným systémem přímého vstřikování.

O vysoké oblibě TDI motorů Audi nejlépe vypovídají prodejní statistiky: Vloni prodejci vozů Audi dodali svým zákazníkům více než 260 tisíc vozů se vznětovými motory, což představuje asi 40 procent veškeré produkce značky a dnes prakticky každé druhé Audi registrované v západní Evropě je poháněné některým z řady vznětových agregátů Audi. Nabídka Audi v současné době zahrnuje celou řadu TDI motorů - od tříválcových agregátů až po mohutné osmiválce - které pokrývají mimořádně širokou výkonovou škálu. Konstruktéři automobilky přitom pro motory TDI neustále připravují stále vyspělejší prvky a technologie, které jim propůjčují dříve nedosažitelné výkony i hospodárnost.

Automobily značky Audi nakoupíte u společnosti Auto Heller.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

dnes | Michal Žďárský
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků