Výrobci automobilů budou reagovat na mýtné snížením hmotnosti vozů

Jistě znáte situaci, kdy někam dorazíte a zjistíte, že kdybyste byli o rok mladší, o kilo lehčí nebo měli o vlas méně, dostali byste nějakou službu levněji. Přesně v takové situaci jsou nyní dopravci, kteří jezdí po Evropské Unii. Zde se totiž postupně zavádí mýtné, které dělí užitkové a nákladní vozy do dvou základních kategorií. Do 12 a nad 12 tun. V dnešní době to dopravci často řeší tím, že si nekoupí typickou dvanáctitunku, ale koupí menší vůz, protože tím výrazně ušetří. Výrobci užitkových vozů jsou si toho vědomi, a tak chystají speciální úpravy klasických dvanáctitunek tak, aby vykazovaly celkovou hmotnost do 11 999 kg, čímž bude vůz spadat do nižší sazby mýtného.

O prvním voze jsme již psali, jedná se o novou Avii D120, která má celkovou hmotnost 11 990 kg a majiteli tak při svém podnikání ušetří za další zdanění nemalé peníze. Dle dostupných informací se na toto chystají i jiní výrobci. Nebudou však vyvíjet zcela nový model, pouze mírně poupraví technickou dokumentaci, kterou předloží k homologaci a v podstatě u modelu s hmotností nad 12 tun, ji pouze papírově sníží pod 12. Majitel však bude vědět, že vůz zvládne více.

Tato "kauza" určitě nezůstane bez povšimnutí, protože vozy s váhou okolo 12 tun tvoří nemalé procento mezi nákladními a úbytek příjmů po přechodu značné části vozů do nižší sazby bude poměrně velký. Možná se tak brzy dočkáme nového dělení užitkových a nákladních vozů.
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

dnes | Radek Pecák | 8 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků