Výrobci automobilů budou reagovat na mýtné snížením hmotnosti vozů

Jistě znáte situaci, kdy někam dorazíte a zjistíte, že kdybyste byli o rok mladší, o kilo lehčí nebo měli o vlas méně, dostali byste nějakou službu levněji. Přesně v takové situaci jsou nyní dopravci, kteří jezdí po Evropské Unii. Zde se totiž postupně zavádí mýtné, které dělí užitkové a nákladní vozy do dvou základních kategorií. Do 12 a nad 12 tun. V dnešní době to dopravci často řeší tím, že si nekoupí typickou dvanáctitunku, ale koupí menší vůz, protože tím výrazně ušetří. Výrobci užitkových vozů jsou si toho vědomi, a tak chystají speciální úpravy klasických dvanáctitunek tak, aby vykazovaly celkovou hmotnost do 11 999 kg, čímž bude vůz spadat do nižší sazby mýtného.

O prvním voze jsme již psali, jedná se o novou Avii D120, která má celkovou hmotnost 11 990 kg a majiteli tak při svém podnikání ušetří za další zdanění nemalé peníze. Dle dostupných informací se na toto chystají i jiní výrobci. Nebudou však vyvíjet zcela nový model, pouze mírně poupraví technickou dokumentaci, kterou předloží k homologaci a v podstatě u modelu s hmotností nad 12 tun, ji pouze papírově sníží pod 12. Majitel však bude vědět, že vůz zvládne více.

Tato "kauza" určitě nezůstane bez povšimnutí, protože vozy s váhou okolo 12 tun tvoří nemalé procento mezi nákladními a úbytek příjmů po přechodu značné části vozů do nižší sazby bude poměrně velký. Možná se tak brzy dočkáme nového dělení užitkových a nákladních vozů.
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 2 příspěvky
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků