Výrobci automobilů budou reagovat na mýtné snížením hmotnosti vozů

Jistě znáte situaci, kdy někam dorazíte a zjistíte, že kdybyste byli o rok mladší, o kilo lehčí nebo měli o vlas méně, dostali byste nějakou službu levněji. Přesně v takové situaci jsou nyní dopravci, kteří jezdí po Evropské Unii. Zde se totiž postupně zavádí mýtné, které dělí užitkové a nákladní vozy do dvou základních kategorií. Do 12 a nad 12 tun. V dnešní době to dopravci často řeší tím, že si nekoupí typickou dvanáctitunku, ale koupí menší vůz, protože tím výrazně ušetří. Výrobci užitkových vozů jsou si toho vědomi, a tak chystají speciální úpravy klasických dvanáctitunek tak, aby vykazovaly celkovou hmotnost do 11 999 kg, čímž bude vůz spadat do nižší sazby mýtného.

O prvním voze jsme již psali, jedná se o novou Avii D120, která má celkovou hmotnost 11 990 kg a majiteli tak při svém podnikání ušetří za další zdanění nemalé peníze. Dle dostupných informací se na toto chystají i jiní výrobci. Nebudou však vyvíjet zcela nový model, pouze mírně poupraví technickou dokumentaci, kterou předloží k homologaci a v podstatě u modelu s hmotností nad 12 tun, ji pouze papírově sníží pod 12. Majitel však bude vědět, že vůz zvládne více.

Tato "kauza" určitě nezůstane bez povšimnutí, protože vozy s váhou okolo 12 tun tvoří nemalé procento mezi nákladními a úbytek příjmů po přechodu značné části vozů do nižší sazby bude poměrně velký. Možná se tak brzy dočkáme nového dělení užitkových a nákladních vozů.
Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

včera | David Rusol
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků