Výroba Dacie stojí, zaměstnanci stávkují

Do časově neomezené stávky vstoupila drtivá část zaměstnanců rumunské automobilky Dacia v závodu v Pitesti. Důvod je velmi prozaický. Zaměstnanci chtějí více peněz a chtějí také podíly na zisku. Za zaměstnanci stojí navíc odbory, které nehodlají ustoupit.

Vedení automobilky přitom nabídlo zvýšení mezd o zhruba 10 procent, což se odborům zdá málo, jelikož požaduji zvýšení mezd o téměř polovinu.

Pro automobilku je situace o to horší, že nebyl prozatím stanoven ani první termín schůzky obou stran a může se tak stát, že výroba bude stát i několik dnů či týdnů.

Je vidět, že rumunské odbory se rychle učí od svých západních „soudruhů” z jiných států EU a nebojí se použít krátkozraké vyděračské prostředky k získání vlastního, krátkodobého prospěchu.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků