Výrazný úspěch Renaultu

Poprvé v historii se stal Renault dovozcem číslo jedna do ČR, ale jedničkou v počtu prodaných vozidel je i v západní Evropě. Dnes byla zveřejněna první čísla prodeje vozidel za rok 2002 a francouzská automobilka tu dominuje v mnoha směrech.

První náznaky stoupajícího prodejního úspěchu značky začaly už koncem devadesátých let, ale v uplynulém roce prodal renault v západní Evropě celkem 2 405 000 osobních automobilů a porazil všechny soupeře. Proti roku 2001 to znamená vzrůst o 5,5%.

Také u nás je importérskou jedničkou. Začátek roku sice nebyl nejlepší, ale konec vše napravil. Zásluhu na tom mají zejména dva nové typy – Mégane II a Espace IV. Nejúspěšnějším renaultem je u nás ovšem Thalia se 2885 prodanými kusy. Následuje Clio (1612), pak Mégane Combi (1044), dále Laguna 960), Scénic (866), Mégane (696), Twingo (519) atd. Poprvé se dostal u nás Renault nad 10 000 prodaných vozů (celkem 10 680), nad magickou hranici postoupila pak už jen další francouzská značka Peugeot. Důležité je, že Renault uvádí jen skutečně zaplacená vozidla dodaná zákazníkovi, nikoliv ta, která stojí u dealerů. Tak je tomu leckdy u jiných značek. Znamená to, že Renault získal na českém trhu podíl 6,65% a polepšil v počtu kusů proti roku 2001 o 11%, což je 1036 vozidel. Podle předběžných údajů je pořadí prodávaných značek v ČR následující: Škoda, Renault, Peugeot, VW, Ford, Opel, Citroën atd. celkový prodej klesl u nás asi o 3%, nejvíc na úkor škodovky (-10%), naopak dovozci byli úspěšnější o 3%. Celkově se u nás prodalo zhruba 160 000 nových automobilů.

Stále stoupá podíl vznětových motorů, takže u Renaultu činí podíl agregátů dCi už 46,8%. Atak na zákazníky bude pokračovat, takže ještě letos se ve druhém pololetí dočkáme nových vozů Mégane Classic, Mégane Combi, Mégane Cabrio a Clio 3. První ovšem bude už teď v dubnu další verze Renaultu Kangoo a za rok, tedy v dubnu 2004, rovněž scénic odvozený od současného méganu.

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

včera | Miro Mihálik | 12 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 19 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 205 příspěvků