Výměna řidičského průkazu: Kolik to stojí? A lze řídit s propadlým řidičákem?

Každý rok musí výměnu řidičského oprávnění absolvovat statisíce obyvatel České republiky. Od poloviny letošního roku by se měla procedura poněkud zjednodušit
Výměna řidičského průkazu: Kolik to stojí? A lze řídit s propadlým řidičákem?

Platnost řidičského oprávnění si musí ohlídat každý sám. Úřady je vydávají na pět nebo na deset let. Pětiletá lhůta se týká oprávnění pro skupiny C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D nebo D+E, deset let platí pro všechny ostatní skupiny.Pokud datum takzvané expirace "prošvihnete", můžete se dostat do nepříjemných problémů. Pojďme si nyní problematiku výměny řidičáků shrnout.

1) Kolik to celé stojí?

Nemusí to stát vůbec nic. To ovšem v případě, že si datum ohlídáte a podáte na úřadě podáte žádost o vydání nového alespoň dvacet dní před datem, kdy platnost vyprší. Současně to ale nemůžete udělat dříve než tři měsíce před tímto kritickým datem.

Pokud zjistíte, že vám platnost řidičský průkaz vyprší již příští týden, stále je to možné řešit. V takovém případě ale budete muset za expresní vyřízení ve lhůtě do pěti pracovních dní zaplatit správní poplatek ve výši 500 korun.

Vydání řidičáku bude od příštího léta 4x dražší. Ušetříte ale za fotku

Vydání řidičáku bude od příštího léta 4x dražší. Ušetříte ale za fotku

Pokud o výměnu požádáte až v době, kdy už je řidičák propadlý, budou od vás úředníci požadovat zaplacení poplatku 50 korun. Ale možná i docela vysokou pokutu...

2) Jak lze o výměnu žádat?

Žádost nelze podávat elektronickou cestou. Majitel řidičského oprávnění se musí dostavit osobně, nebo poskytnout plnou moc pověřené osobě. Zatím stále platí, že nutné navštívit příslušný úřad v místě trvalého bydliště. S sebou je třeba si vzít občanský průkaz, případně pas, dále propadávající řidičský průkaz a jednu pasovou fotografii.

20 aut, jejichž řidiči nejčastěji (ne)překračují rychlost

20 aut, jejichž řidiči nejčastěji (ne)překračují rychlost

Tyto podmínky se od poloviny letošního roku změní. Pokud například žijete a pracujete v jiné obci než máte trvalé bydliště, už si kvůli tomu nebudete muset brát dovolenou a cestovat na úřad své domovské obce. Bude možné žádost podat na jakémkoli úřadu obce s rozšířenou působností. Také už nebude nutné nosit fotografii. Úředník vás vyfotí přímo na úřadě.

3) Lze řídit s propadlým oprávněním?

Legislativa to neumožňuje. Pokud jste žádost nepodali v řádné ani ve zkrácené lhůtě, nelze vystavit ani žádný náhradní doklad. Prostě máte do doby než situaci napravíte, řízení zapovězeno.

Pokud vás za volantem přistihne policie, může za tento přestupek uložit blokovou pokutu až dva tisíce korun. Současně ovšem nahlásí přestupek příslušnému úřadu, který vede vaši řidičskou agendu. Ten je pak oprávněn udělit pokutu až do třiceti tisíc korun.

Tato pokuta, kupodivu, hrozí i tehdy, když jste třeba dlouhodobě nemocní nebo v zahraničí, řidičský průkaz vůbec nevyužíváte a jen jste si nemohli dojít na úřad kvůli výměně propadlého oprávnění. Česká legislativa totiž považuje za protiprávní i to, že vlastníte již neplatný doklad.

Jedna dobrá zpráva ale přece jenom v této souvislosti existuje: Za to, že pojedete s řidičákem, který již pozbyl platnosti, nedostanete na své konto žádné "trestné" body.

4) Co když už nechci řídit?

Většina lidí chce být vlastníky řidičského oprávnění co možná nejdéle. Někdy však nemoc či úraz znemožní dále usedat na sedadlo řidiče. V takovém případě musí takzvané Vzdání se řidičského oprávnění držitel oznámit příslušnému úřadu obce s rozšířenou působností.

Rakušané mají další past na řidiče: Radary fotí i nepřipoutané a telefonující

Rakušané mají další past na řidiče: Radary fotí i nepřipoutané a telefonující

V dokumentu musí být uvedeno jméno a příjmení, adresa trvalého pobytu, datum a místo narození, rodné číslo i datum vydání řidičského oprávnění. Navíc se musí přiložit platný doklad totožnosti a pochopitelně i samotný řidičský průkaz.

5) V jakých dalších případech je nutno žádat o nový řidičský průkaz?

Je to zpravidla tehdy, když se stěhujete do jiné obce. Pokud byste se stěhoval například z Prahy 2 do Prahy 5, pak si klidně můžete ponechat starý (a platný) řidičský průkaz. Jestliže se ale budete stěhovat třeba jen do Říčan, musíte požádat o nový doklad

Pro nový doklad si na úřad musí dojít také ti, kteří změnili své jméno. To je samozřejmě nejčastější případ novomanželek po svatbě. Nový doklad budete samozřejmě potřebovat i tehdy, když vám starý průkaz někdo ukradne nebo se zničí.

Kia vyrobila první auto až v roce 1973. Začala bicykly, dnes patří k elitě

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

dnes | Miro Mihálik | 17 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků