Výměna nejstarších řidičských průkazů až v roce 2007

Zájemci o výměnu řidičského oprávnění se již nemusejí obávat dlouhých front na dopravních úřadech. Lhůta pro jejich povinnou výměnu totiž byla ze zákona prodloužena. Od 1. července 2005 nabývá účinnosti zákon č. 229/2005 Sb., kterým se mění zákon č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Povinná výměna starších typů řidičských průkazů je nutná vzhledem k harmonizaci právní úpravy ČR s normami Evropské unie. Je proto zapotřebí upravit druhy a vzory řidičského průkazu ČR a dobu platnosti tohoto průkazu. Výměna bude probíhat ve třech etapách. Lidé, kteří mají řidičské oprávnění vydané v letech 1964 a 1993, musí toto oprávnění vyměnit za nové do konce roku 2007. Ti, kdož mají řidičský průkaz z let 1994 až 2000, mají na výměnu čas do konce roku 2010. Majitelé poslední skupiny řidičských průkazů, vydaných od ledna 2001 do dubna 2004, by si měli pořídit nový řidičský průkaz do konce roku 2013. „Ukázalo se, a opakovaně jsme veřejnost v této věci ujišťovali, že fonty a veškerá panika na dopravních úřadech byly zbytečné,“ prohlásil místopředseda vlády a ministr dopravy Milan Šimonovský. Současně však apeloval na řidiče s nejstaršími řidičskými průkazy, aby jejich výměnu nenechávali na poslední chvíli. „Chceme zabránit tomu, aby se fronty na dopravních úřadech v roce 2007 opakovaly,“ ujistil ministr Šimonovský. Jak dodal, ministerstvo hodlá v předstihu informovat řidiče prostřednictvím vývěsek na úřadech, prostřednictvím svých internetových stránek i přes sdělovací prostředky. Ministerstvo dopravy bude také bedlivě sledovat, kolik řidičů již výměnu provedlo.

Ministerstvo také čeká na novelizaci zákona o provozu na pozemních komunikacích, aby mohlo začít vydávat prováděcí předpisy, které s vydáváním řidičských průkazů souvisejí. Do budoucna chce úřad ministra Šimonovského umístit potřebné formuláře na své internetové stránky, kde si je lidé budou moci v elektronické podobě stáhnout. Takto je mimo jiné budou mít k dispozici i pracovníci dopravních úřadů, kteří je mohou na vyžádání občanům vytiskonout.

V České republice je evidováno přibližně šest milionů řidičů. Z toho je zhruba 2,5 milionu žen a 3,5 milionu mužů. Povinná výměna se dotkne cca dvou třetin z celkového počtu šesti milionů řidičských průkazů. Nový „evropský“ řidičský průkaz má velikost platební karty a jeho vydání bude trvat do 20 dnů od podání žádosti.      

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 2 příspěvky
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků