Vylodění v Normandii: Příběh, jak se do Evropy dostala legenda Jeep Willys

Byla to jedna z těch událostí, kdy Evropu doslova zaplavila americká auta. Nehledě na to, za jak smutných okolností.

Svět si celý dnešní den připomíná vylodění spojeneckých vojsk na severofrancouzském pobřeží. Kanadská, americká a britská vojska připlula k francouzským pobřežím 6. června 1944, kde proběhl jeden z největších masakrů druhé světové války. Tento Den D byl již několikrát zfilmován, z nichž asi každý bude znát Zachraňte vojína Ryana.

Jedním z hrdinů tohoto památného dne byl samozřejmě i automobil. Nebyl jím nikdo jiný než Jeep Willys. S maximální rychlostí 105 km/h a dojezdem na jednu nádrž 380 kilometrů se Jeepy řítily po francouzských pobřežích, kde po válce mnohdy zůstaly a začaly postupně chátrat.

V8 Hellcat pod kapotami Jeepů Wrangler a Gladiator nečekejte. Šéf značky řekl proč

V8 Hellcat pod kapotami Jeepů Wrangler a Gladiator nečekejte. Šéf značky řekl proč

Kousky rzi však pro domácí kutily a nadšence nic neznamenají, a tak se občas najde nějaký Angličan, který si ve Francii či jinde v Evropě zpustošeného Willyse objeví, přiveze domu a zrestauruje. Následně si pak majitelé mezi sebou konají srazy a vzdávají tak hold památce této události.

Nebyl to samozřejmě jen Jeep, co si vojska do Evropy přivezla. Byla to spousta tanků, motorek Harley-Davidson a Jeepu sekundoval větší a drsnější Dodge WC 51. Co ale samotný Willys? To zpočátku totiž vůbec nebyl Jeep. Připomeňte si velmi ve stručnosti jeho historii.

Jeep zahajuje sezónu 2019. Již tradičně představil unikátní koncepty

Jeep zahajuje sezónu 2019. Již tradičně představil unikátní koncepty

Na začátku 40. let chtěla americká armáda lehké transportní vojenské vozidlo a zahájila konkurz. Vzhledem k vysokým požadavkům se zúčastnily pouze 3 společnosti - American Bantam, Willys-Overland a Ford. Právě Bantam vyrobil předchůdce Jeepu již v roce 1938, jejich model BRC 40 tak u armády také sloužil.

Nakonec vyhrál Willys, protože byl nejlevnější. Armáda ihned zadala zakázku na 16.000 kusů. Aby se stihlo zásobovat, dostal Ford nabídku vyrábět vozy Willys MB licenčně pod názvem Ford GPW (General Purpose Willys). Pro Ford to muselo být, jako když vás bývalá přítelkyně poprosí o vymalování pokoje a ještě za to královsky zaplatí.

Jeepy Renegade a Compass dostávají hybridní techniku. Mohou mít až 240 koní

Jeepy Renegade a Compass dostávají hybridní techniku. Mohou mít až 240 koní

A co vlastně znamená „Jeep“? Podle všeho označení vzešlo z vyslovování zkratky GP (General Purpose). Jeep Willys se stal legendou. Po válce se jich většina vrátila domů, některé tu ale zůstaly. A právě ty vyhledávají „lovci pokladů“ a hezky doma si je restaurují. A dnes je jeden z těch dnů, kdy vyjedou ven.

Minitest Renault Captur 1.3 TCe: 1,333 stříbrných stříkaček na rozloučenou

Renault Captur 1.3 TCe (minitest)

Crossover Renault Captur se již brzy dočká nové generace. Stihli jsme se proto rozloučit s tou současnou, která nám připomněla, proč je tento malý nezmar tak populární.

včera | Vladimír Kadera | 24 příspěvků
S Fordem Ranger Raptor na střelnici: Střele neujede, všemu ostatnímu už ano!

S Fordem Ranger Raptor na střelnici

Pick-upy si lidé kupují hlavně jako pracovní stroje. Z dřívějška víme, že už mohou sloužit také jako stylový doplněk, Ford Ranger Raptor ale patří do úplně jiné škatulky.

19.  9.  2019 | Jan Mička | 16 příspěvků
TEST DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155: Odvážní Francouzi jsou zpátky!

DS 3 Crossback 1.2 PureTech 155

Luxusní divize automobilky Citroën se stala samostatnou značkou v roce 2014. Jako první to s modelem DS 7 zkusila s karoserií SUV a nyní nastal čas jít dál. Asi vás nepřekvapí, že jde taktéž o SUV. Proč ne, když je lidé chtějí?

16.  9.  2019 | Vladimír Kadera | 29 příspěvků