Výkvět automobilové techniky. Poznatky z testu SUV Audi SQ7

Výkonných SUV je na trhu poměrně dlouhá řada. Audi však svůj největší model jako první na světě vybavila elektrickým kompresorem, které jeho dynamické schopnosti posouvá na dramaticky vyšší úroveň.

Ti, kteří stále spílají turboéře v osobních automobilech, by měli zavítat do autosalonů Audi a požádat o testovací jízdu v Audi SQ7. S velkou pravděpodobností si pak minimálně svůj názor poopraví.

Tato myšlenka se nám neustále vtírala do hlavy při jízdách se zapůjčeným Audi SQ7. Vrcholná motorizace tohoto velkého SUV využívá kompletně nový čtyřlitrový vznětový osmiválec, který je samozřejmě přeplňovaný.

Stlačený vzduch se ale dostává do motoru velmi komplikovaným způsobem. Pokud je zatížení motoru malé, otevře se díky systému proměnného otevírání ventilů pouze polovina výfukových ventilů. Jestliže řidič žádá vyšší výkon, otevře se i zbývající část ventilů a do práce se dá i druhé klasické turbodmychadlo. A pak je tu ještě třetí zdroj přeplňování. Tím je (a je to ve světě osobních aut premiéra) elektřinou poháněný kompresor.

Jeho prací je dodávat stlačený vzduch ihned po sešlápnutí plynového pedálu. Úplně hned to sice ani on neumí, ale jeho prodleva je pouze čtvrt sekundy, jinými slovy 250 milisekund.

Dříve měla klasická turbodmychadla prodlevu třeba i několika sekund. Jak autorovi tohoto článku vysvětlili vědečtí pracovníci z brněnského Honeywellu, kde vyvíjejí a vyrábějí turba také pro speciály Le Mans či monoposty F1 Ferrari, nyní se to díky několikastupňovému přeplňování a variabilním lopatkám podařilo stlačit pod hranici jedné sekundy, ale o moc dále to již nepůjde. Účinek elektrického kompresoru ale nastává již v řádu desetin sekundy.

Aby však toto zařízení mohlo fungovat, potřebuje velký přísun elektrické energie. Audi udává, že jde až o 7 kW. S tím by si samozřejmě klasická dvanáctivoltová elektrická soustava neporadila, a tak má Audi v útrobách ještě další, tentokrát 48Voltový systém. Jeho součástí je 470 Wh akumulátor umístěný pod podlahou kufru. Kromě turba energie z této baterie proudí rovněž do aktivních stabilizátorů.

Jejich úkolem je potlačovat náklony karosérie v zatáčkách. Funguje to tak, že elektromotor spojený s planetovou převodovkou umístěnou mezi oběma částmi příčného zkrutného stabilizátoru. Při klidné jízdě jsou rozpojené, ve vyšším tempu se spojí a natočí vůči sobě. Díky elektrickému pohonu je vše o poznání rychlejší, než kdyby byl použit hydraulický systém.

Proč o tom tak poměrně zevrubně píšeme? No prostě, abychom ukázali, jak moc se Audi snažilo dokázat, že písmeno S do označení SUV Q7 patří.

900 Nm točivého momentu je přítomno už od 1000 otáček, což společně s maximálním výkonem 320 kW (435 koní) dostupným v rozmezí 3750 - 5000 otáček znamená, že akcelerace 2,3 tuny těžkého auty je skutečně sportovní. Konkrétně činí 4,8 sekundy z nuly na stokilometrovou rychlost.

Zrychlování je opravdu to, co se bude majitelům nejvíce líbit a budou ho chtít znovu a znovu předvádět kamarádům. I na nás působilo opojně. Je téměř jedno, jakou rychlostí právě jedete, stačí se opřít do plynového pedálu a během několika sekund je na tachometru dvojnásobné číslo.

Zmíněný systém stabilizátorů měl pomoci k dalšímu umocnění pocitu majitele, že vlastní sportovní auto. Jenže, jak jsme si v praxi ověřili, co do značné míry funguje v přece jen pozvolnějších obloucích na silnicích první třídy, v opravdu utažených zatáčkách v horském terénu, kde takzvaně levá střídá pravou, už to taková sláva není. Lecčemu sice napomůže příplatkové natáčení zadních kol, ale limity se najdou. 

Je to na svoji velikost a hmotnost svižné auto, jenže zejména na brzdách cítíte, že byste tudy raději jeli s něčím lehčím a nižším.

Na druhou stranu, máte k dispozici prostor až pro sedm cestujících a pokud jedete ve čtyř až pětičlenném obsazení, také obří kufr. Takže vidíme to jako téměř ideální auto na rychlé přesuny za lyžařskými zážitky. Určitě i dále než jsme to vyzkoušeli my při cestě z hlavního města na krušnohorský Klínovec. Auto v ten moment zatížili čtyři dospělí a jejich kompletní lyžařské vybavení.  

Akustický komfort je skvělý (můžete si ho však narušit puštěním zajímavého osmiválcového zvuku pocházejícího z  kovové baňky na výfukové soustavě do reproduktorů), kabina na skutečně prémiové úrovni a ergonomie bez chybičky.

Při pohledu do technických údajů na kolonku počet válců a výkon bude určitě každého  zajímat také to, jaká je spotřeba Audi SQ7. Výrobce sám uvádí 7,2 litru. My jsme v kombinovaném režimu jezdili za 8,5 litru. Na dálnici, kde při stotřicetikilometrové rychlosti motor neslyšně pracuje v 1750 otáčkách, ukázal palubní počítač průměrnou spotřebu 7,5 litru. Během snahy o využívání potenciálu vozu, jsme odečetli údaj o dva litry vyšší. Přes hranici deset litrů jsme se dostali pouze během krátkých pojížděk ve městě.

Záměrně nepíšeme o designu exteriéru. Ten je sice o dost méně kontroverzní než v případě minulé generace, ale stále jsme od poměrně velkého počtu lidí slyšeli, že se jim auto nelíbí. Jinak ale byli všichni ti, které jsme svezli, nadšeni. 

Samozřejmě, že základní cena 2,5 milionu korun není malá. Myslíme si však, že tato špičková technika má právo na takové ohodnocení.

Další poznatky o voze najdete v popiscích pod jednotlivými fotografiemi ve fotogalerii.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

 

Audi

Německá automobilka Audi patří do od roku 1964 ke koncernu Volkswagen, ve kterém má roli prémiové značky. Počátky společnosti sahají do roku 1899 a k zakladateli Augustu Horchovi.

Audi A1 •  Audi A3Audi A4Audi A5Audi A6Audi A7Audi A8Audi Q2Audi Q3Audi Q5Audi Q7Audi Q8Audi R8Audi e-tron

Diskuze (51) Další článek: Zlatá éra rally skončila před 30 lety. Monstra skupiny B zabila moc lidí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Auta SUV na Heureka.cz