Vyhodnocení Speed Marathonu dokazuje, že se někteří čeští řidiči jen tak nepoučí

Ve středu byly české silnice doslova obsypány policejními hlídkami. Celoevropská dopravně bezpečnostní akce Speed Marathon byla hlášena dlouho dopředu, přesto počet dopravních přestupků výrazně přesáhl loňský výsledek.

Celoevropská dopravně bezpečnostní akce Speed Marathon probíhala již pošesté a jejím cílem bylo snížit dopravní nehodovost, zvýšit bezpečnost a plynulost provozu na silnicích a upozornit na rizika, která přináší nedodržování povolené rychlosti. Loňský ročník byl z důvodu plnění úkolů souvisejících s nouzovým stavem přesunut z dubna na srpen, i tak ale loni vyrazilo do akce přes 600 policistů, kteří během 24 hodin zjistili celkem 2281 přestupků, z nichž se 1740 týkalo porušení rychlostních limitů.

Nová Škoda Scala pro Policii ČR poprvé v akci. Zatím vypadá vyšší, ne na dlouho

Nová Škoda Scala pro Policii ČR poprvé v akci. Zatím vypadá vyšší, ne na dlouho

Letošní ročník Speed Marathonu proběhl ve středu 21. dubna a stejně jako v minulých letech byly vytipovány stovky rizikových míst ve městech, mimo ně, ale i na dálnicích a silnicích prvních tříd. S vytipováním lokalit pomáhala i veřejnost, která mohla během celého února zaznamenávat riziková místa do mapy na webu www.bezpecnecesty.cz. Na těchto stránkách byly k dohledání i tabulky s místy, kde je možné očekávat policejní hlídky. Dokonce jsme je v den akce publikovali u nás na webu, přesto ve středu policie zaznamenala více dopravních přestupků než loni.

Speed Marathon 2021 začíná! Na těchto místech můžete očekávat policejní hlídky

Speed Marathon 2021 začíná! Na těchto místech můžete očekávat policejní hlídky

Letošního Speed Marathonu se účastnilo 669 policistů. Ti během dne na českých silnicích zaznamenali 2747 dopravních přestupků, z nichž 2322 se týkalo porušení stanovených rychlostních limitů. Zatímco loni policisté zkontrolovali téměř 5300 vozidel, letos to bylo zhruba o 700 vozidel více. V porovnání s loňskem však bylo vytipováno méně rizikových míst (zhruba 800 oproti asi 900 místům v roce 2020).

Městská policie na Pardubicku převzala nový Dodge Charger. Teď už má dva

Městská policie na Pardubicku převzala nový Dodge Charger. Teď už má dva

Podle četných reportáží přistupovala policie k pokutám spíše „výchovně“, takže ne vždy došlo na maximální peněžní sazbu, i tak jsou ale letošní výsledky Speed Marathonu k zamyšlení. Když víme, že se v dlouho dopředu jasně stanoveném termínu budou na silnicích pohybovat stovky policistů s radary, opravdu je takový problém si dát větší pozor na rychlost jízdy? Navíc česká média šla po Speed Marathonu jako slepice po flusu a moc bychom se tedy divili, kdyby některý z řidičů o akci nikdy neslyšel.

Pravidla silničního provozu do kapsy mají pomoci cizincům. Hodí se ale i nám

Pravidla silničního provozu do kapsy mají pomoci cizincům. Hodí se ale i nám

Na druhou stranu se sluší dodat, že v některých oblastech si řidiči na českých silnicích meziročně polepšili. Klesl počet zjištění vozidel s nevyhovujícím technickým stavem (z 62 na 51), nepoužití bezpečnostních pásů (z 91 na 48), méně bylo vozidel bez platné dálniční známky (27 vs. 15) a klesl i počet řidičů jedoucích po požití alkoholu či jiných návykových látek (ze 40 na 31).

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Řídili jsme nové Porsche Taycan Cross Turismo: Letí na silnici, dovádí v terénu!

Porsche Taycan Cross Turismo

Dostali jsme příležitost vyzkoušet nový přírůstek do elektrické rodiny Porsche Taycan. Je praktičtější a neztratí se ani mimo zpevněné cesty.

včera | Stanislav Kolman | 4 příspěvky
TEST Subaru Forester 2.0ie-S ES Sport: Pozor, vezu rybičky!

Subaru Forester ES Sport

Subaru Forester se nyní prodává i ve verzi Sport. Nečekejte ale žádné turbohrátky, tohle je hraní si s barvičkami.

9.  5.  2021 | Vladimír Kadera | 2 příspěvky
TEST Hyundai i10 1.0 T-GDI N Line: Bejby nebude sedět v koutě!

Hyundai i10 1.0 T-GDI N Line

Městskou krabičku se sportovním vzhledem asi nebudou všichni brát úplně vážně. V Hyundai i10 se 100koňovým přeplňovaným motorem se však skrývá víc, než se na první pohled zdá.

7.  5.  2021 | Jan Mička