Vydána první mapa ČR pro automobilovou navigaci

Dlouhodobá spolupráce Central European Data Agency, a.s. (CEDA) s předním světovým producentem digitálních geografických dat, společností Tele Atlas, byla korunována vydáním prvního navigačního CD pro území České republiky. Díky podpoře Škoda Auto, která celý projekt iniciovala a podílela se na jeho financování, je v České republice, jako první zemi z oblasti Střední a Východní Evropy, nyní možné využít přednosti systému automobilové navigace pro vyhledání cesty a navádění k cíli.

Geografická databáze obsahuje 28 000 km silnic zahrnující hlavní silniční síť ČR (dálnice, silnice 1. třídy a vybrané silnice II. třídy) a podrobné uliční mapy Prahy a Mladé Boleslavi. Součástí je i soubor 14 000 tzv. zájmových bodů, které umožňují vyhledat centra všech administrativních obcí, čerpací stanice podél silniční sítě a také (v rámci Prahy a Mladé Boleslavi) 2002 restaurací, 350 hotelů a 1700 dalších služeb jako jsou zdravotnická zařízení a lékárny, kulturní zařízení (divadla, kina, muzea), pošty, policejní stanice, úřady, železniční stanice, obchodní centra, bankomaty, servisní a prodejní místa Škoda Auto.

Toto CD je k dispozici pro navigační přístroje Blaupunkt TravelPilot DX, kterými jsou vybavovány automobily Škoda všech modelových řad. V současné době je navigační CD distribuováno prostřednictvím autorizovaných prodejců Škoda-Auto. Od ledna 2003 bude možné zakoupit CD i u jiných prodejců. Navigační data, která jsou obsažena na navigačním CD, je možno rovněž využít v celé řadě dalších mapových a navigačních aplikací. Pro toto využití je společností CEDA nabízen produkt pod názvem Multinet. Produkt je distribuován v otevřených formátech dle standardu GDF (Geographic Data Files) a umožňuje využít podrobné informace o silniční síti v obecných aplikacích pro profesionální řešení dopravních úloh.

Společnost CEDA se podílela na tvorbě navigační mapy jako výhradní partner společnosti Tele Atlas pro dodávku podkladových dat z rozsáhlého portfolia podrobných a aktuálních mapových produktů, kterými disponuje. Rovněž zabezpečovala sběr dat v terénu vlastním týmem specialistů.

"Vydáním první verze práce na projektu podrobné navigační databáze ČR samozřejmě nekončí. Pokrytí navigačními daty se bude neustále rozšiřovat o podrobné mapy dalších měst a krajů v půlročních intervalech, takže ke konci roku 2003 bude zahrnuto území obývané více než polovinou obyvatel ČR. Stávající data budou samozřejmě aktualizována, také v půlročních intervalech." dodal RNDr. Jan Vodňanský, ředitel pro strategický rozvoj společnosti CEDA.

O společnosti CEDA

Společnost Central European Data Agency, a.s. (CEDA) byla založena počátkem roku 2001. Jejím zakladateli jsou společnosti Kartografie Praha a P.F.art Brno. Firma CEDA vznikla za účelem pokrytí obchodních aktivit zakládajících společností na trhu s digitálními mapami a daty. Od svého založení se společnost opírá o dlouholeté zkušenosti svých pracovníků v oblasti jak kartografické tvorby, tak v oblasti řešení GIS a tvorby digitálních dat.

V současné době tvoří nabídku společnosti CEDA ucelený balík digitálních dat České republiky a map cca 600 měst a obcí. Součástí nabídky digitálních dat se stávají  i další mapové podklady evropských měst, států Evropy a světa. Velký důraz je kladen také na aktuálnost a přesnost nabízených digitálních dat.

Již mnoho řešení s úspěchem využívá digitálních dat z produkce společnosti CEDA. Na našich podkladech je provozován například úspěšný internetový portál mapy.atlas.cz či wapové služby mobilních operátorů. Mnoho dalších společností využívá digitální data dodávaná našimi partnery v nejrůznějších řešeních pro telekomunikace, dopravu, marketing nebo služby. 

Mimo hlavní nabídku digitálních dat se firma CEDA zaměřuje i na projekty, které vedou ke zpracování dalších mapových podkladů, případně doplnění stávajících dat.

Více informací se dozvíte: www.ceda.cz.

Další informace o navigačních mapách můžete rovněž nalézt na internetovém serveru firmy Tele Atlas (www.teleatlas.com) nebo na oficiálním Media Serveru Škoda Auto (media.skoda-auto.com).

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

dnes | Michal Žďárský
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků