Kia

Vůbec první elektromobil Kia se stále vyrábí, protože je boží. Malý Ray teď dostal další facelift

Malé-velké auto pro korejský trh bojuje na trhu už jedenáct let. Je prošpikováno chytrými nápady a nyní má lepší design.

Kia Ray je na trhu od roku 2011. Aby splňovala požadavky na klasifikaci mezi malá auta s daňovými výhodami, na délku má jen 3595 mm a široká je 1595 mm. Stojí na technice Picanta, pohání ji buď litrový tříválec na benzin či LPG, nebo elektromotor s 50 kW (68 k), čerpající energii z 16,4kWh baterie. Ta vystačí na dojezd téměř 140 kilometrů.

Toto zhruba tunové autíčko má pravé přední dveře otevírané do úhlu 90 stupňů, zadní jsou posuvné. Na levé straně se dveře otevírají do úhlu 65 až 70 stupňů. Sedadlo spolujezdce je sklopné a posuvné o 26 centimetrů, zadní třímístná lavice se může pohnout až o 20 centimetrů. Druhá řada sedadel je sklopná v poměru 60:40, takže můžete pohodlně přepravovat delší předměty a jezdit ve třech či čtyřech. Uvnitř máte spoustu praktických schránek a poliček – u horní hrany čelního skla, pod sedačkami i pod podlahou.

Vůz je k dostání i v jednomístné užitkové verzi, která se náramně hodí do velkých měst a hustého provozu. Ray dostal první facelift v roce 2017 a nyní se opět lehce mění. Získává nová přední světla a jiný design čelní masky, nová litá kola a zadní světla a také dekorativní pruh napříč zádí.

Kia

Nejstarší korejská automobilka Kia byla založena v roce 1944, automobily začala ale vyrábět až v roce 1974. Do společnosti po jejím bankrotu vstoupil v roce 1998 Hyundai.

Automobilka své vozy vyrábí i v továrnách v Česku a na Slovensku, mimo jiné i Kia Ceed.

Kia Picanto • Kia Rio •​ Kia Ceed •​ Kia Sportage •​ Kia Sorento •​ Kia Stonic •​ Kia e-Soul •​ Kia Niro

Diskuze (25) Další článek: Volkswagen chce řešit dopravní zácpy přesunem dopravy do vzduchu. Už má první osobní dron

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,