Vtipný crash test dvou stavebnic pomáhá měnit dějiny nárazových testů

Bude někdy možné zcela vynechat nárazové testy a spolehnout se pouze na počítačovou simulaci? Tyto pokusy probíhaly již dříve a zkouší to i německý ADAC. Jen začíná pěkně zeširoka.

V roce 2017 vzala německá organizace ADAC stavebnici Lego Technic, Porsche 911 GT3 RS, a poslala ji proti zdi (respektive zídce) v rychlosti 46 km/h. Téměř všech 2704 kostiček se samozřejmě rozletělo do všech světových stran. Tento bláznivý crashtest se nyní organizace rozhodla zopakovat, ovšem s malou modifikací.

Nový Defender můžete mít doma za pár korun. Jen s ním raději nebourejte

Nový Defender můžete mít doma za pár korun. Jen s ním raději nebourejte

Porsche 911 totiž nebylo zastaveno nárazem do zídky, ale havaruje s dalším počinem mistrům z dílen Lego Technic, Bugatti Chiron. Zástupce francouzské značky je na sestavení složitější, má totiž 3599 součástek, tedy o dost víc, než kupé s motorem vzadu.

Tohle Bugatti Chiron postavili z Lega. Vznikalo v Kladně a je pojízdné!

Tohle Bugatti Chiron postavili z Lega. Vznikalo v Kladně a je pojízdné!

Modely v měřítku 1:8 samozřejmě po nárazu udělaly tříštící se divadlo. Účelem pokusu však nebylo pobavit se, ale něco si vyzkoušet. Vše se totiž nejdřív simulovalo v počítačovém programu. Až poté se provedl skutečný náraz a zkoumaly se rozdíly. ADAC si totiž položil otázku, jestli nebude možné nárazové testy zcela vynechat a spolehnout se na počítačové programy i u skutečných aut. Jak to dopadlo, se podívejte ve videu níže.

Minitest Toyota Yaris GR-Sport Hybrid: Hvězdné války bez zvláštních efektů

Toyota Yaris GR Sport Hybrid

Naprosto skvělá Toyota Yaris GRMN vypadá jako helma bojovníka z Hvězdných válek a jízda je jako mezigalaktická bitva. Co když ale slavné sérii filmů vezmete speciální efekty?

dnes | Vladimír Kadera
Minitest Mazda 6 Wagon Skyactiv-D184 AT Revolution Top: Pohlazení po duši

Mazda 6 Wagon Skyactiv-D AT

Současná generace Mazdy 6 je tady s námi už od roku 2013. Její poslední facelift byl tak důsledný, že by se snad dalo hovořit o mezigenerační obměně, tyto úvahy si ale dnes odpustíme. Pojďme si místo toho popovídat o tom, proč je Mazda 6 stále prostě „jen“ moc, moc dobré auto.

19.  11.  2019 | Petr Schnagl | 69 příspěvků
Minitest BMW 440i xDrive Cabrio: Jízda s panem Dokonalým. Možná už naposledy

BMW 440i xDrive Cabrio

Kabriolety střední velikosti se už pomalu stávají ohroženým druhem. Buďme rádi za každého zástupce této dokonalé třídy!

16.  11.  2019 | Vladimír Kadera | 14 příspěvků