Vratislav Kulhánek: Škoda bude vyrábět jen levná auta

Zdá se, že domácí automobilka Škoda Auto opět narazila kosou na kámen. V páteční MF DNES vyšel rozhovor s šéfem Škodovky Vratislavem Kulhánkem. Výroky managementu koncernu Volkswagen o budoucnosti výrobní strategie Škody, které v minulých dnech vyvolaly vášnivou diskusi, zřejmě moc daleko od pravdy nebudou.

Pokud byly pro Škodu dříve vzorem značky jako Rover a Volvo, dnes by se mělo dle Vratislava Kulhánka jít „níž“, a to ke konkurenci typu Hyundai, Fiat, Ford či Opel. Fabia je svou výbavou i technickou konstrukcí předimenzovaná, v budoucnosti by se to mělo řešit jejím „ochuzením“. Poté se bude vyrábět jen s nejnutnějšími bezpečnostními a ekologickými prvky, čímž by se měla stát konkurencí hlavně pro Huyndai Getz. Cena však zůstane.

Škoda by se měla začít orientovat na trhy střední a východní Evropy. V západní Evropě totiž poptávka po malých vozech klesá. Základní modelová řada Škody bude v budoucnosti stát na třech vozech. Nikdo ale v současné době neví, které tři vozy to budou. Octavia (nástupce 2004) i Fabia (nástupce 2006 – 2007) pravděpodobně zůstane, nejasná je ale budoucnost Superbu. Místo něj se dle vyjádření V. Kulhánka může klidně začít produkovat malý vůz; ještě menší než Fabia.

Největším problémem je to, že Škoda nesmí konkurovat Volkswagenu. Hlavně v Německu přešlo spoustu zákazníků například z Golfu na Octavii. Proto se naše domácí automobilka stane zřejmě výrobcem levných a technicky nenáročných vozů.

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 29 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků