Vozový park u nás opět stárne

Přestože se každým rokem zvyšuje počet nově prodaných vozů a navíc se k nám dováží stále více mladých ojetin, vozový park jako celek u nás pomalu stárne.

V současnosti je u nás registrováno téměř 4,2 mil. automobilů, které mají průměrný věk 13,87 let. Vozy, kterým je ovšem více než patnáct let u nás tvoří neskutečných 38,6 procent. Přitom ještě v roce 2001 byl průměrný věk jen 13,6 let.

Oficiální čísla svazu automobilového průmyslu ovšem korigují informace jiných institucí, které se zabývají dopravou u nás. Dle nich sice tvoří značnou vozového parku velmi staré vozy, ale ty se na silničním provozu podílejí daleko méně.

Je to dáno tím, že mnozí majitelé své staré auto neodhlásí, protože by jej museli nově podrobit ekologické likvidaci, což může u některých automobilů přesáhnout i jejich hodnotu. Další staré vozy se pohybují na silnicích jen sporadicky mimo hlavní tahy. Mnoho vozů je tak registrováno jen papírově a nikdy na silnice nevyjedou vůbec a nebo jen zřídka.

Z analýz přímo v provozu se ukazuje, že věk automobilů, které se pohybují v běžném silničním provozu na hlavních silnicích, je o několik let nižší a v ničem si nezadá s vyspělými evropskými zeměmi.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

včera | Michal Žďárský | 3 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků