Vozový park u nás opět stárne

Přestože se každým rokem zvyšuje počet nově prodaných vozů a navíc se k nám dováží stále více mladých ojetin, vozový park jako celek u nás pomalu stárne.

V současnosti je u nás registrováno téměř 4,2 mil. automobilů, které mají průměrný věk 13,87 let. Vozy, kterým je ovšem více než patnáct let u nás tvoří neskutečných 38,6 procent. Přitom ještě v roce 2001 byl průměrný věk jen 13,6 let.

Oficiální čísla svazu automobilového průmyslu ovšem korigují informace jiných institucí, které se zabývají dopravou u nás. Dle nich sice tvoří značnou vozového parku velmi staré vozy, ale ty se na silničním provozu podílejí daleko méně.

Je to dáno tím, že mnozí majitelé své staré auto neodhlásí, protože by jej museli nově podrobit ekologické likvidaci, což může u některých automobilů přesáhnout i jejich hodnotu. Další staré vozy se pohybují na silnicích jen sporadicky mimo hlavní tahy. Mnoho vozů je tak registrováno jen papírově a nikdy na silnice nevyjedou vůbec a nebo jen zřídka.

Z analýz přímo v provozu se ukazuje, že věk automobilů, které se pohybují v běžném silničním provozu na hlavních silnicích, je o několik let nižší a v ničem si nezadá s vyspělými evropskými zeměmi.

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

včera | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků