Vozový park u nás opět stárne

Přestože se každým rokem zvyšuje počet nově prodaných vozů a navíc se k nám dováží stále více mladých ojetin, vozový park jako celek u nás pomalu stárne.

V současnosti je u nás registrováno téměř 4,2 mil. automobilů, které mají průměrný věk 13,87 let. Vozy, kterým je ovšem více než patnáct let u nás tvoří neskutečných 38,6 procent. Přitom ještě v roce 2001 byl průměrný věk jen 13,6 let.

Oficiální čísla svazu automobilového průmyslu ovšem korigují informace jiných institucí, které se zabývají dopravou u nás. Dle nich sice tvoří značnou vozového parku velmi staré vozy, ale ty se na silničním provozu podílejí daleko méně.

Je to dáno tím, že mnozí majitelé své staré auto neodhlásí, protože by jej museli nově podrobit ekologické likvidaci, což může u některých automobilů přesáhnout i jejich hodnotu. Další staré vozy se pohybují na silnicích jen sporadicky mimo hlavní tahy. Mnoho vozů je tak registrováno jen papírově a nikdy na silnice nevyjedou vůbec a nebo jen zřídka.

Z analýz přímo v provozu se ukazuje, že věk automobilů, které se pohybují v běžném silničním provozu na hlavních silnicích, je o několik let nižší a v ničem si nezadá s vyspělými evropskými zeměmi.

TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 13 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků
TEST Volkswagen T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion: Pouliční směska

VW T-Roc 2.0 TDI DSG 4Motion

Rostoucí segment SUV byl loni rozšířen o stylový Volkswagen T-Roc. Vypadá fantasticky, přináší však i řadu těžko pochopitelných řešení. Pro první test jsme zvolili verzi s turbodieselem, převodovkou DSG a pohonem všech kol.

13.  2.  2018 | Jan Mička | 23 příspěvků